Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Sosyal bilimler liseleri nedir?

2 sene önce
63.555 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran

Sosyal bilimler liseleri İlköğretimde tarihe,tükçeye,yabancı dile  ve dilsel zekaya yatkın öğrencilere önerebileceğimiz bir lise türüdür.Sosyal bilimler liseleri edebiyat,sosyal bilimler ve yabancı dil alanında yetkin bireyleri yetiştirmeyi hedeflemekte ve bu bireylerin yeteneklerini daha üst noktalara taşımayı amaçlamaktadır.Bu liselerden mezun öğrenciler hukuk,edebiyat,felsefe gibi sosyal ve dilsel zeka gerektiren üniversitelerde rahatlıkla başarılı olabilirler aynı zamanda yüksek puan gerektiren gözde üniversiteleri kazanma şansları da yüksektir.

Bu liseye gidecek öğrencilerin sosyal bilimleri ve edebiyatı sevmesi,bu alanlarda başarılı olması,utangaç olmaması, konuşmayı sevmesi,yaratıcı oması,güzel ve etkili konuşabilmesi olmazsa olmaz özellikler arasındadır.Çünkü alanın gerektirdiği mesleklerde topluluk içinde konuşma,güzel ve etkili dil yeteneği esastır.Dilsel ve sosyal zeka gerektiren mesleklerde başarılı olma yüzdeleri büyüktür.
Bu alandan mezun olmuş başarılı bireyler rahatlıkla avukatlık,savcılık,sunuculuk,diplomatlık,tercümanlık vb. buna benzer meslekleri icra edebilirler.Genelde mezun olan bireylerin tercih ettiği üniversite türü Hukuk Fakülteleri, Edebiyat Fakülteleri,Uluslar Arası İlişiler,Radyoculuk ve Televizyonculuk,İngilizce-Almanca-Fransızca.. Dil ve Edebiyatı, Siyaset Bilimi ve Uluslar Arası İlişkiler, Tarih, Halkla İlişkiler, Psikoloji,İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri,İşletme, Maliye,Kamu Yönetimi, Uluslararası Ticaret, gibi sözel ve matematik alanında başarı gerektiren bölümlerdir.*Sosyal bilimler liselerinin eğitim süresi bir yılı hazırlık olmak üzere 5 yıldır.

*Sözel derslerin yanı sıra matematiğe de ağırlık verilmiştir.Hazırlık sınıfında 3 saat olmak üzere diğer sınıfta okuyan öğrenciler haftalık 6 saat matematik okumaktadırlar.

Alttaki dosyadan sosyal bilimler liselerinde okutulan dersleri inceleyebilirsiniz.

2017 Sosyal bilimler lisesi ders programı

Sosyal bilimler lisesi dersleri

..
HAZIRLIK SINIFI MATEMATİK KONULARI

ALT ÖĞRENME ALANLARI VE

KAZANIMLAR

 

 

 

DOĞAL SAYILAR

 

 

DOĞAL SAYILAR

 

DOĞAL SAYILAR

 

DOĞAL SAYILARDA İŞLEMLER

 

 

TAM SAYILAR

 

TAM SAYILAR

 

 

 

TAM SAYILARDA İŞLEMLER

 

 

 

 

ASAL SAYILAR VEASAL ÇARPANLARA AYIRMA

 

RASYONEL SAYILAR

 

RASYONEL SAYILAR

 

RASYONEL SAYILAR

 

ÜSLÜ SAYILAR

 

ÜSLÜ SAYILAR

 

 

ÜSLÜ İFADELER

 

 

ÜSLÜ İFADELER

 

KAREKÖKLÜ İFADELER

 

 

KARE KÖKLÜ İFADELER

 

KAREKÖKLÜ İFADELER

..

ÖĞRENME ALANI

 

 

KÖKLÜ İFADELER

CEBİRSEL İFADELER

 

ÖZDEŞLİK VE DENKLEMLER

ÖZDEŞLİK VE DENKLEMLER

ORAN ORANTI

 

ÖZDEŞLİK VE DENKLEMLER

 

BİRİNCİ DERECEDEN DENKLEM

 

ÖZDEŞLİK VE DENKLEMLER

BİRİNCİ DERECEDEN İKİ BİLİNMEYENLİDENKLEM

 

 

STRATEJİ OYUNLARI

 

STRATEJİ OYUNLARI

                                    DOĞRUDA AÇILAR

..

ÖĞRENME ALANI

 

 

ÜÇGENDE AÇILAR

ÜÇGENDE AÇILAR
ÜÇGENDE AÇILAR
 

 

GEOMETRİK OYUNLARI OYNAR

Kullanıcı
. .
Kanalda toplam 1969 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap
230 Yorum Yapıldı
 1. Gül diyor ki:

  Merhaba ben astronomi okumak istiyorum ve bana bu okul çıktı , bu okul uygun mudur sizce. Astronomi okumayı okadar çok istiyorum ki 40 yakın yıldız ve 20 ye yakın gezegen ismi biliyorum uzaya hayranım bilgilerim çok geniş hatta bir ara newton teleskop bile yaptım .Astronomi değilde ne okuyayım ….. Lütfen birisi yardım etsinn..

  1. admin diyor ki:

   Maalesef uygun değil. Astronomi için sayısal bölüm okuman gerekli. Sosyal bilimler lisesinde ağırlıklı olarak eşit ağırlık ve sözel ağırlıklı eğitim verilmekte bu yüzden sosyal bilimler lisesi astronomi için uygun değil. Anadolu veya fen lisesine gitmen gerekli.

 2. yok diyor ki:

  benim kafam çok karışık nakillerde muğla menteşe sbl yi yazdım ve çıktı daha sonra o okul çok kötü gibi bir duyum aldım ve yanlış tercih yaptığımı düşünmeye başladım . sizce okula gitmeli miyim?

  1. admin diyor ki:

   Geçen yılki verilere baktığımızda okulun fena olmadığını görüyoruz. Geçen yıl menteşe sosyal bilimler lisesi 411,8167 ile kapatmış. Bu taban puana bakarak hareket ettiğimizde okulun iyi puan almış öğrenciler tarafından tercih edildiğini görüyoruz. Bu da okulun iyi bir okul olduğunu göstermekte. Tabi bu yorumumuz tamamen geçen yılki verileri dikkate alarak yaptığımız bir yorum.Sana daha iyi yol göstermek adına ne olmak istediğini ve LGS’den kaç puan aldığını söyleyebilir misin?

   75419 MENTEŞE / Menteşe Sosyal Bilimler Lisesi Sosyal Bilimler Lisesi Hazırlık + 4 yıl Kız/Erkek İngilizce 411,8167 417,6457

 3. Zeynep diyor ki:

  Merhaba ben sosyal bilimler lisesini kazandım ve hazırlık sınıfına gideceğim. Hazırlığa başlamadan önce konulara önceden hakim olmak istiyorum. Mesela ben ingilizceden kelime ezberlemem gerekiyor 9. sınıfın mı kelimelerine çalışacağ ı’m veya matematik çalışmam gerekiyorsa 9. Sınıf matematiği mı. Müfredatınız nasıl?
  Bir sorum daha olacak hazırlık sınıfında ingilizce temelden mı başlıyor?

  1. admin diyor ki:

   Sosyal bilimler lisesi hazırlık sınıfında ingilizce eğitimi A1 ve A2 seviyesinde veriliyor ilerleyen yıllarda B1,B2 ve C2 olarak devam ediyor.Detaylı bilgiye yazının altından ulaşabilirsin.Matematik konularını üst yazı içeriğine koydum.Oradan inceleyebilirsin.

   A1 ingilizce seviyesi nedir?

   A1 İngilizce seviyesi ile neler yapabilirsiniz?

   A1 İngilizce seviyesi, İngilizce konuşulan bir ülkeyi turist olarak ziyaret etmek gibi tüm basit durumlar için yeterli olacaktır. A1 seviyesindeki bir kişi, diğer akademik ya da profesyonel amaçlı işler için yeterli seviyede değildir.

   CEFR ilkelerine göre, A1 İngilizce seviyesindeki bir kişi:

   Somut bir türdeki ihtiyaçların giderilmesini amaçlayan günlük konuşma ifadelerini ve çok temel ifadeleri anlayabilir ve kullanabilir.
   Kendisini ve diğer kişileri tanıtabilir ve nerede yaşadığı, tanıdığı kişiler ve sahip olduğu şeyler gibi kişiler bilgiler hakkında soru sorup yanıtlayabilir.
   Karşısındaki kişi yavaş ve net konuştuğunda ve yardım etmeye hazır olduğunda diğer kişilerle basit yolla iletişim kurabilir.

   A1 İngilizce seviyesi hakkında detaylı bilgi
   Yapılabilecek şeylerin listesi, öğretim amaçları doğrultusunda küçük parçalara ayrılmıştır. Daha ayrıntılı olan bu yetenek sıralaması, kendi İngilizce seviyenizi değerlendirmenize ya da bir öğretmenin öğrencisinin seviyesini değerlendirmesine yardımcı olur. Örneğin, A1 İngilizce seviyesindeki bir öğrenci şunları yapabilir:

   Kendini basitçe tanıtabilir ve temel selamlaşma ifadelerini kullanabilir.
   Kendisinin ve diğerlerinin memleketini söyleyebilir ve şehrini kısaca tanıtabilir.
   Aile ve iş arkadaşları hakkında basit bilgiler verebilir ve dış görünümleriyle karakterlerini kısaca açıklayabilir.
   Temel seviyede kıyafetlerle ilgili konuşabilir ve satıcılara onlarla ilgili şeyler sorabilir.
   En sevilen yiyeceklerle ilgili konuşabilir ve basit paket yemek siparişleri verebilir.
   Günlük faaliyetlerle ilgili konuşabilir, arkadaşlarla ve iş arkadaşlarıyla buluşma ayarlayabilir.
   Mevcut hava koşullarından bahsedebilir ve hava tahminine göre yapılacak şeylerle ilgili fikir sunabilir.
   Sağlığıyla ilgili genel şeylerden bahsedebilir ve doktora genel tıbbi semptomlardan bahsedebilir.
   Evinin konumunu açıklayabilir ve basit yön talimatları verebilir.
   Hobileri ve ilgi alanlarıyla ilgili konuşabilir ve arkadaşlarıyla ya da iş arkadaşlarıyla eğlenme amaçlı planlar yapabilir.
   Otelde giriş ve çıkış işlemi gibi temel işlemleri tamamlayabilir.
   Temel ürünlerle ilgili fikir alış verişinde bulunabilir, temel alışverişleri yapabilir ve hatalı ürünleri iade edebilir.
   İlerleme durumu her ne kadar kursun türüne ve öğrencinin kendisine bağlı olsa da öğrenciler, 60 ila 80 saatlik ders ile A1 İngilizce seviyesine erişebileceklerini tahmin edebilirler.

   A2 İngilizce seviyesi nedir?

   Başlangıç / EF SET Seviyeleri 31 – 40
   A2 İngilizce seviyesi, Avrupa Konseyi tarafından farklı dil seviyeleri için yazılmış bir tanımlama olan Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı’nda (CEFR) ikinci seviyedir. Bu seviye, günlük konuşma dilinde “Temel seviyede İngilizce konuşuyorum” cümlesindeki anlamıyla “başlangıç” olarak adlandırılabilir. CEFR’deki resmi seviye tanımlaması “orta seviyedir”, yani bu da aynı anlama gelmektedir: temel. Öğrenciler bu seviyede İngilizcenin temellerinde ustalaşmıştır ve basit ve temel ihtiyaçlar için iletişim kurabilirler.

   A2 İngilizce seviyesi ile neler yapabilirsiniz?

   A2 İngilizce seviyesi, İngilizce konuşulan bir ülkeyi turist olarak ziyaret etmek ve İngilizce konuşanlarla sosyalleşmek için yeterlidir, ancak daha derin arkadaşlıklar kurmak için A2 seviyesi yeterli değildir. A2 İngilizce seviyesi, aynı zamanda İngilizce konuşan iş arkadaşı ağını genişletmeye de yarar ama İngilizce dilinde çalışmak, sadece çok bilindik konularla sınırlıdır. A2 İngilizce seviyesi akademik öğrenim ya da çoğunluğu İngilizce olan kaynakları (TV, film, radyo, dergi vs.) anlama için yeterli değildir.

   Resmi CEFR ilkelerine göre, A2 İngilizce seviyesindeki birisi:

   Çok küçük anlık alanlarla ilgili sıklıkla kullanılan cümle ve ifadeleri (örn. çok temel kişi ve aile bilgileri, alışveriş, yerel konum, istihdam) anlayabilir.
   Bilindik ve rutin konularda, basit ve doğrudan bilgi alışverişi gerektiren temel ve gündelik konularda iletişim kurabilir.
   Geçmişinin, bulunduğu ortamın ve anlık ihtiyaç gerektiren alanların tasvirini basit terimlerle açıklayabilir.


   A2 İngilizce seviyesi hakkında detaylı bilgi

   Yapılabilecek şeylerin listesi, öğretim amaçları doğrultusunda küçük parçalara ayrılmıştır. Daha ayrıntılı olan bu yetenek sıralaması, kendi İngilizce seviyenizi değerlendirmenize ya da bir öğretmenin öğrencisinin seviyesini değerlendirmesine yardımcı olur. Örneğin, A2 İngilizce seviyesindeki bir öğrenci, A1 seviyesindeki bir öğrencinin yapabildiği her şeyi ve ek olarak şunları yapabilir:

   Çalışma yerindeki iş arkadaşlarının performansını değerlendirebilir.
   Hafta sonunda yapılan faaliyetler ve ilginç hikâyeler dâhil olmak üzere geçmişteki olaylarla bağlantı kurabilir.
   Geçmişteki yaşantısını anlatabilir ve önemli noktalarla ilgili önemli bilgiler verebilir.
   Evindeki bir kişiyi eğlendirebilir veya bir arkadaşını ya da iş arkadaşının evini ziyaret edebilir.
   Tatil planları ile ilgili fikir alışverişinde bulunabilir ve tatilin ardından nasıl geçtiğini anlatabilir.
   Doğal çevre hakkında konuşabilir ve ülkedeki hayvanları ve doğal alanları görmek için seyahat edebilir.
   Sevdiği filmlerle ilgili konuşabilir ve arkadaşlarıyla izleyecekleri filmi seçebilir.
   Kıyafetlerle ilgili fikir alışverişinde bulunabilir ve hangi tarz kıyafetleri giymeyi sevdiğini söyleyebilir.
   İşte, benzer konulardaki toplantılara katılmak gibi temel konuşmalar gerçekleştirebilir.
   Bir kaza ya da yaralanmayı açıklayabilir, bir doktordan tıbbi yardım alabilir ve bir ilacın reçete formunu doldurabilir.
   Temel iş sosyal ortamına katılabilir, ziyaretçileri karşılayabilir ve ağ oluşturma etkinliklerine katılabilir.
   Uzmanlık alanı dâhilinde temel iş tekliflerini anlayabilir ve gerçekleştirebilir.
   Oyunların kuralları hakkında konuşup bunları açıklayabilir.
   İlerleme durumu her ne kadar kursun türüne ve öğrencinin kendisine bağlı olsa da öğrenciler, toplamda 200 saatlik ders ile A2 İngilizce seviyesine erişebileceklerini tahmin edebilirler.

   kaynak:https://www.efset.org

 4. Ögrenci diyor ki:

  Ben sosyal bilimler lisesindeyim ve universitede sayisal secmek istiyorum ama hocalarimiz sayisal secemeyecegimi soyluyor okulum sosyal bilimker oldugu icin sayisal olmayacagini soyluyor .ben liseyi bitirdikten sonraki ilk sinava girisimde sayisal yazamayacagima gore 2. Veya 3. Girisimde de mi yazamayacagim demek? Okul degistirmeden sayisal tercih yapabilirmiyim yoksa okul degistirmem illa ki gerekiyor mu?

  1. admin diyor ki:

   Sayısal seçemeyeceksin anlamında bir şey yok.Herhangi bir liseden mezun olmuş bir aday tüm puan türlerinden tercih yapabilir ve tüm puan türleri hesaplanabilir fakat sosyal bilimler lisesinde ağırlıklı olarak Türkçe,matematik ve sosyal dersler verildiği için ve sayısal derslere yönelik eğitim az olduğu için sayısal puan türünden yüksek puan almak zor,tabi zor ama imkansız değil.Eğer şu an sayısal puan türü gerektiren bir bölüm tercih etmek istiyorsan Anadolu lisesine veya fen lisesine geçmen mantıklı olur.Şu an kaçıncı sınıfa gidiyorsun.

   1. öğrenci diyor ki:

    ben şuan hazırlığı bitirdim 9.sınıfa geçtim ve mimarlık istiyorum okul değistirmeden mimarlık yazabilirmiyim veya mühendislik?

    1. admin diyor ki:

     Mimarlık için sosyal bilimler lisesi en ideal lise fakat mühendislik için uygun değil.Çünkü mühendislik bölümleri için sayısal puan gerekli.Sosyal bilimler liselerinde ağırlıklı olarak EA,SÖZEL ve DİL bölümü eğitimleri verilmekte.Mühendislik bölümleri için Fen liseleri ve Anadolu liseleri daha uygun.

     1. öğre diyor ki:

      ama ben inernetten araştırdığıma göre dış mimarlık sayısal fakat iç mimarlık eşit ağırlıktan alıyor yani dış mimarlık için okul değiştirmeme gerek varmı ?

      1. admin diyor ki:

       Evet doğru söylüyorsun, iç mimarlık EA, dış mimarlık sayısal puan türünden öğrenci alıyor. Bu durumda dış mimarlık için sayısal ağırlıkta eğitim veren bir liseye gitmen uygun olur.

 5. öğrenci diyor ki:

  hocam bende sosyal bilimler lisesine gitmek istiyorum fakat sosyal bilimler liseleri eşit ağırlıkmıdır?

  1. admin diyor ki:

   Evet sosyal bilimler lisesi EA ağırlıklı eğitim vermektedir.

 6. ŞENNUR AŞIKOĞLU diyor ki:

  Uluslararası ticaret ve lojistik ve lojistik için uygun mudur ? Lojistik bölümünün üniversitesi için en etkin eğitim imkanı hangi üniversitelerde vardır.
  Teşekkür ederiz, Siteniz çok güzel, başarılarınızın devamını diliyorum.

  1. admin diyor ki:

   Rica ederiz. Biz de teşekkür ederiz. Uluslararası ticaret ve lojistik bölümü için uygundur. Sosyal bilimler lisesi EA ağırlıklı eğitim vermekte. Uluslararası ticaret ve lojistik bölümü de EA puan türünden öğrenci alıyor. Bu yüzden uluslararası ticaret ve lojistik için sosyal bilimler lisesi uygun bir lise türü. Hangi üniversitelerde bu bölüm var,daha çok hangi üniversiteler tercih ediliyor net bilgimiz yok o yüzden yanlış bilgi vermemek adına bu konuda bişey söyleyemeyeceğiz. Bu konuda şunu diyebiliriz. YÖK’ün gerek tercih yapacak lise son öğrencilerine gerek de bu konuda bilgi edinmek isteyen bireylere yönelik hazırlamış olduğu güzel bir site var,bu siteden gerek bölüm bazında gerek de puan türü bazında üniversite,bölüm puanı vs. bilgileri görüntüleyebiliyorsunuz. Bu siteyi incelemenizi öneririz. Alta uluslararası arası ticaret ve lojistik bölümü eğitimi veren üniversiteleri listeledik.Bu üniversitelerin bir kısmı özel bir kısmı devlet üniversitesi. Üniversite bilgilerini detaylı incelemeniz için siteyi ziyaret edebilirsiniz.

   https://yokatlas.yok.gov.tr

   Uluslararası Ticaret ve Lojistik(Fakülte) Programı Bulunan Tüm Üniversiteler
   AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (İkinci Öğretim)
   (Uygulamalı Bilimler Fakültesi)
   AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ
   (Uygulamalı Bilimler Fakültesi)
   ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (İkinci Öğretim)
   (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
   ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ
   (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
   BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ (İkinci Öğretim)
   (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
   BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ
   (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
   BANDIRMA ONYEDİ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İkinci Öğretim)
   (Ömer Seyfettin Uygulamalı Bilimler Fakültesi)
   BANDIRMA ONYEDİ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ
   (Ömer Seyfettin Uygulamalı Bilimler Fakültesi)
   BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
   (İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi)
   CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ (İkinci Öğretim)
   (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
   CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ
   (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
   GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ
   (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
   HARRAN ÜNİVERSİTESİ
   (Siverek Uygulamalı Bilimler Fakültesi)
   KAFKAS ÜNİVERSİTESİ
   (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
   KAFKAS ÜNİVERSİTESİ (İkinci Öğretim)
   (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
   KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ
   (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
   KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ (İkinci Öğretim)
   (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
   KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ
   (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
   MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ
   (Fethiye İşletme Fakültesi)
   MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ (İkinci Öğretim)
   (Fethiye İşletme Fakültesi)
   NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ
   (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
   NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ (İkinci Öğretim)
   (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
   ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ
   (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
   OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ
   (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
   OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ (İkinci Öğretim)
   (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
   ATILIM ÜNİVERSİTESİ (İngilizce)(%25 Burslu)
   (İşletme Fakültesi)
   ATILIM ÜNİVERSİTESİ (İngilizce)(Tam Burslu)
   (İşletme Fakültesi)
   ATILIM ÜNİVERSİTESİ (İngilizce)(%50 Burslu)
   (İşletme Fakültesi)
   ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ (İngilizce)(Tam Burslu)
   (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
   ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ (İngilizce)(%75 Burslu)
   (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
   ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ (İngilizce)(%50 Burslu)
   (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
   HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ (Tam Burslu)
   (İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi)
   HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ (%50 Burslu)
   (İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi)
   İSTANBUL KENT ÜNİVERSİTESİ (Tam Burslu)
   (İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi)
   İSTANBUL KENT ÜNİVERSİTESİ (%50 Burslu)
   (İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi)
   İSTANBUL YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ (Tam Burslu)
   (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
   İSTANBUL YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ (%50 Burslu)
   (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
   İSTANBUL YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ (%75 Burslu)
   (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
   İSTANBUL YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ (Ücretli)
   (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
   KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ (Tam Burslu)
   (Uygulamalı Bilimler Fakültesi)
   KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ (%50 Burslu)
   (Uygulamalı Bilimler Fakültesi)
   NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ (%50 Burslu)
   (İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi)
   NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ (Tam Burslu)
   (İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi)
   NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ (%75 Burslu)
   (İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi)
   TOROS ÜNİVERSİTESİ (İngilizce)(Tam Burslu)
   (İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi)
   TOROS ÜNİVERSİTESİ (İngilizce)(%50 Burslu)
   (İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi)
   Uluslararası Ticaret ve Lojistik(Fakülte) Programlarının Ortalama Netlerini
   Görüntülemek için Tıklayınız

 7. Akıllı Biri diyor ki:

  Hocam ben ingilizce dili ve edebiyatı okumak istiyorum kararsız kaldım sosyal bilimler mi? normal anadolu lisesi mi? Sizce uygun mu?

  1. admin diyor ki:

   Sosyal bilimler daha uygun çünkü sosyal bilimler lisesinde 1 yıl hazırlık var,ingilizce dili ve edebiyatı bölümü dil puanından öğrenci alan bir bölüm,bir çok anadolu lisesinde hazırlık eğitimi yok, sadece türkiye genelinde 11 anadolu lisesinde hazırlık eğitimi veriliyor.Bu anadolu liselerinden birine girebileceksen bu anadolu liselerinden biri de olabilir fakat bu anadolu liselerinden birine giremeyeceksen sosyal bilimler lisesi senin için en uygun lise.Hem hazırlık eğitimi bulunmakta hem de ilerleyen yıllarda yabancı dil eğitimi diğer lise türlerine göre saat olarak daha fazla verilmekte.

 8. İsmim diyor ki:

  Sosyal Bilimler Lisesine giderek polis olabilir miyim?

  1. admin diyor ki:

   Evet olabilirsin.Polis olmak için herhangi bir lise şartı bulunmamakta.Herhangi bir liseden mezun olman yeterli.

 9. ece diyor ki:

  psikolog olmak için sosyal bilimler doğru bir tercih midir ?

  1. admin diyor ki:

   Psikoloji EA puan türü gerektiren bir bölüm.Sosyal bilimler lisesinde ağırlıklı olarak EA bölümlerine yönelik eğitimler verilmekte.Bu yüzden sosyal bilimler lisesi psikoloji bölümü için uygun.

 10. melike diyor ki:

  meteoroloji muhendisi olmak istiyorum sosyal bilimler lisesine gitmelimiyim ya da hangi liseye gitmeliyim

  1. admin diyor ki:

   Bu lise meteoroloji mühendisliği için uygun değil,meteoroloji mühendisliği sayısal puan gerektiren bir bölüm.Sosyal bilimler lisesinde ağırlıklı olarak TM ve TS bölümlerine yönelik eğitim verilmekte.Senin Anadolu lisesi veya fen lisesine gitmen gerekli.

 11. Merve diyor ki:

  Merhaba. en başından beri sosyal bilimleri istiyordum. Matematiği seviyorum ama bir çok fen lisesi gezdim ve ortamının bana uygun olmayacağını düşündüm. Derslerimdeki başarım nedeniyle çoğu öğretmenim fen lisesi gibi bir yeri tercih edeceğimi düşünüyordu özellikle annem. Ama bu LGS sınavında gerçekten hayal kırıklığına uğradım. Sosyal bilimler lisesini önceden biliyordum ama hiç bir fikrim yoktu. Yakınımda olan sosyal bilimler liselerini gezdim araştırdım ve burayı isteğimi anladım. Henüz sonuçlar açıklanmadı ama bn hedefimi buldum. Tabi ailemle bu konuda hala savaş veriyorum.

 12. LGS-SAYISAL MAĞDURU diyor ki:

  Admin sayısal becerim hiç yok denecek kadar az. Yani matematik özürlüyüm(!). Bu sene 8. sınıfım ve bir tercih yapmam gerek. Benim Sosyal Bilimler Lisesi tercih etmem beni sayısal olarak rahatlatır mı? Cevap verirsen sevinirim. Şimdiden teşekkürler

  1. admin diyor ki:

   Sosyal bilimler lisesi TM ağırlıklı bir lise türü.Yani bu lisede ağırlıklı olarak edebiyat,sosyal ve matematik ağırlıklı eğitim verilmekte.Sıralarsak Türkçe,edebiyat,matematik ve sosyal şeklinde gidiyor tabi ilk yıl hazırlık,hazırlıkta da bi kaç dersin dışında ingilizce eğitimi verilmekte.Eğer matematikte başarısızsan bu bölüm maalesef seni matematik anlamında rahatlatmaz çünkü matematik eğitimi de bu lise de ağırlıklı olarak veriliyor. Belki isminden dolayı ağırlıklı olarak sosyal ve edebiyat derslerinin verileceği algılanıyor fakat ders programını incelersen göreceksin ki hazırlık dışında matematik ders saati 6,6,5,6 şeklinde gidiyor.Yani 9. sınıfta 6 saat matematik,10. sınıfta yine 6 saat matematik,11. sınıfta 5 saat ve 12. sınıfta ise 6 saat matematik dersi var.Bu yüzden bu lise türü seni biraz matematik anlamında zorlayabilir.Dersin ağırlıklı olarak verilmesinden dolayı,bu dersten genel anlamda başarısız olursan,bu ders okul puanının düşmesine neden olur.Bu yüzden Anadolu,Anadolu imam hatip,fen veya meslek lisesine gitmen daha uygun olacaktır.Tabi şunu da bilmelisin liseyi,ilerde yapmak istediğin mesleğe göre seçmelisin,öncelikle şu an bunu belirlemelisin,bunu belirledikten sonra sana yol göstermem daha kolay ve daha doğru olacaktır.Ne olmak istiyosun.

   1. LGS-SAYISAL MAĞDURU diyor ki:

    Kendimi Sosyal Bilimler alanında başarılı buluyorum. Özellikle de Tarih’te…

   2. LGS-SAYISAL MAĞDURU diyor ki:

    Cevap Yok mu Admin??

    1. admin diyor ki:

     Kendini tarihte başarılı buluyorsan Anadolu lisesine gitmeni öneririm çünkü bu lisede sosyal alan eğitimi(tarih,coğrafya),sosyal bilimler liselerinden daha fazla ve aynı zamanda matematik de sosyal bilimler liselerindeki kadar çok değil.Matematik 10. sınıfa kadar veriliyor,ardından kişinin alan seçimine bağlı olarak seçmeli olarak alınabiliyor veya alınmıyor.Sen matematiği sevmediğin için bu dersi almazsın böylelikle sevmediğin bi derse katlanmak zorunda kalmazsın bunun yerine tarih derslerini alarak kendini tarihte daha çok geliştirirsin,üniversite sınavına da TS bölümünden girip tarihle ilgili istediğin bir bölüme kolay bir şekilde gidebilirsin.Sosyal bilimler liselerine gidersen 11. ve 12. sınıfta seçmeli ders alamıyorsun,sayfada bulunan ders programında gördüğün dersleri alabiliyorsun,bu durum sana dezavantaj oluşturur,matematiği görmek zorunda kalırsın,okul başarı puanını düşürür,fazla sayıda tarih dersi alamazsın,bundan dolayı da kendini fazla yetiştiremezsin.O yüzden Anadolu lisesine gitmen mantıklı olacaktır.

     1. Boşver diyor ki:

      Admin bende tarihte iyiyim ve gelecekte mesleğimi tarih yönünde seçmek istiyorum.Bu yüzden Sosyal Bilimler liselerine gitmek istiyorum.Ama sen Anadolu lisesine gitmek daha iyi olur diyince arada kaldım.Ben Tarih için yabancı dilinde iyi olması gerekir diye biliyorum.Sosyal Bilimler lisesinde Anadolu Lisesine göre daha ağırlıklı yabancı dil göreceğiz.Ben arada kaldım bana yardımcı olur musun?

      1. admin diyor ki:

       Bu açıdan doğru düşüyonusun fakat kişinin matematiği kötüyse bu okul kişi için dezavantaj oluşturabilir çünkü bu okulda alan ayrımı yok. Yani diğer Anadolu liselerinde olduğu gibi seçmeli ders alamıyorsun farklı bir bölüme kayamıyosun. Sorusuna cevap verdiğim arkadaş matematiğinin çok kötü olduğunu söyledi.Ayrıca okulda TM TS ve yabancı dil puan türü ağırlıklı eğitim verilmekte. TS alan dersleri sayısı Anadolu liselerininkinden biraz daha az. Tabi yine azımsanmayacak sayıda. O yüzden Anadolu liseleri tarih, coğrafya sevenler için daha uygundur. Tabi burada ingilizce faktörü var aynı zamanda edebiyat faktörü var sosyal bilimler lisesi bu üç alanı birden kazandırıyor. TM TS ve yabancı dil. Tam anlamıyla eğitimi verilen alan TM, sonra yabancı dil ve TS diyebiliriz.

     2. LGS-SAYISAL MAĞDURU diyor ki:

      Teşekkürler.

  2. rumeysa diyor ki:

   Ben sosyal bılımler lısesınde okuyorum bu senede nıtelıklı okul lıstesinde ve sosyal bılımler fen lıselerınde kı kadar olmasa bıle matematik olmassa omaz sosyal bılımler ogrencısının sözelı ıyı oldugu kadar sayısalı da ıyı olması lazımdır ama sadece hazırlıkta rahatlayabılırsın 3 ders hazırlık sınıfında ama emın ol sosyal bılımler de matematıkte cok önemlı cunku hukuk genelde cıkartıyor

 13. Mehmet Özdemir diyor ki:

  Admin ben 8.sınıf gidiyorumda sosyal bilimler lisesine gitmeyi düşünüyorum.Sosyal bilgiler lisesinden Devlet içinde yüksek mertebede olabilirmiyim mesela millet vekili veya içişleri bakanı veya bir siyasi partinin genel başkanı olabilirmiyim

  1. admin diyor ki:

   Evet bu meslekler için en ideal lise sosyal bilimler lisesi. Sosyal bilimler lisesinde Türkçe,edebiyat,matematik ve ingilizce ağırlıklı eğitim verilir. Aynı zamanda seçmeli dersler ağırlıklı olarak sosyal dersleridir. Verilen bu eğitim bahsettiğin meslekler için gerekli bilgi ve becerileri kazandırmaya yöneliktir. Bunlara ilave olarak sosyal bilimler lisesinde öğrenciler proje odaklı eğitime dahil edilir. Birşeyler oluşturması, sunması, araştırmalar yapması .. hedeflenir. Bu yönüyle tam manasıyla öğrenci merkezli bir eğitim verilmektedir. Bu yüzden bu okul türüne gitmeni tavsiye ederim.

 14. şüheda diyor ki:

  Sosyal bilimler lisesinsen mezun olup tıp okumak aaçmalıkmkdır

  1. admin diyor ki:

   Saçmalık değildir fakat biraz güçtür.Meslek seçimi ömür boyu süren bi süreci kapsar.Kişi ne zaman isterse başka mesleklere yönelebilir.Herhangi bir yaşında ilgi duymadığı bir mesleğe daha sonra ilgi duyabilir.Bu yüzden bunu saçmalık olarak değerlendirmemeliyiz fakat eğer bir karar vermişsek meslek seçimiyle ilgili o mesleğe paralel okullara yönelmeliyiz.Şu an eğer imkanın varsa ve eğer tıp okumak istiyorsan anadolu lisesine veya fen lisesine gitmen avantajlı olacaktır

 15. leyla diyor ki:

  ben 7. sınıf öğrencisim sosyal bilgiler lisesine gidersem hangi meslekler için avantajlı olurum

  1. admin diyor ki:

   Hukuk Fakülteleri, Edebiyat Fakülteleri,Uluslar Arası İlişiler,Radyoculuk ve Televizyonculuk,İngilizce-Almanca-Fransızca.. Dil ve Edebiyatı, Siyaset Bilimi ve Uluslar Arası İlişkiler, Tarih, Halkla İlişkiler, Psikoloji,İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri,İşletme, Maliye,Kamu Yönetimi, Uluslararası Ticaret gibi bölümlere gidebilirsin.Hangi meslekler bu bölümlerde yer almakta kısaca biraz örnek vereyim; Avukat,savcı,hakim,psikolog,arkeolog,sunucu,spiker,yönetmen,gazeteci,işletmeci,sosyolog,edebiyat öğretmeni,türkçe öğretmeni,ingilizce öğretmeni,iktisatçı,bankacı,bürokrat,tarih öğretmeni… bir çok mesleğe gidebilirsin.TM (eşit ağırlık) ve TS(sosyal,sözel) puan türü mesleklerinin tamamı için ideal bir lise,sosyal bilimler lisesi

 16. Admin bana cevap vermiyorsunuz ☝

  1. admin diyor ki:

   Pardon baya bi geç oldu.Belki artık gerek kalmadı ama yine de sorunu cevaplayayım.Öncelikle puanın iyi,o liseye geçmen için şansın yüksek.Muhtemelen gerçekleşecektir veya aradan geçen süre içinde gerçekleşmiştir.Puanının yeterli olması durumunda ingilizce yeterlilik sınavına tabi tutulacaksın eğer ingilizce seviyen okulun istediği düzeyde ise geçişin yapılacak,9. sınıfta okuyan bir öğrenci, (9. sınıfta kasım ayı sonuna kadar geçiş talebinde bulunulabilir), sosyal bilimler lisesinin hazırlık sınıfından devam edecek,fakat 10. sınıfta okuyan bir öğrenci eğer sosyal bilimler lisesine geçmek isterse ingilizce yeterlilik sınavını geçmesi halinde bulunduğu sınıf düzeyinden eğitimine devam edecektir.10.sınıfın sonuna kadar sosyal bilimler lisesine geçilebilmektedir.

 17. Merhaba admin ben 4 yıllık bir Anadolu lisesinde okuyan 9.sınıf ogrencisisyim ama ben sosyal bilimler lisesine gitmek istiyorum 9.sınıfın 2. Dönemi veya 10.sınıfta sosyal bilimler lisesine gitsem kacinci sınıf olarak devam ederim???? ve sosyal bilimler Lisesinin 3 boş kontenjanı var puani 410 benim puanim 449 peki ben bu liseye gidebilir miyim???? Admin sana sorduğum iki soruyu cevaplar misin???

 18. Ben su an anadolu lisesindeyim 9.sınıf im ama 2 dönem veya 10. Sınıfta getsem kaçıncı sınıf olarak devam ederim sosyal bilimler lisesinde sosyal bilimler geçmek istiyorum cunku hukuk okumak istiyorum admin acil cevap

  1. admin diyor ki:

   9. sınıf Hazırlık sınıfı mı?Bu sorunun cevabı,hazırlık okuyup okumuyor olmana göre değişecek.

   1. Hayır admin anadolu lisesindeyim 4 yıllık bir lise ve ben 9. Sinifim ve 2.dönem sosyal bilimler lisesine gitsem hazırlık mi okuyacağım veya 10. SiniFTA gitsemoş kaç olarak devam ederim

    1. Zeynep diyor ki:

     SBL 10. sınıf öğrencisiyim. Ve nakil olmuyor maalesef. Sosyal Bilimler başka türdeki okullardan öğrenci almıyor. Bu öğretmen kadrosu için de neredeyse aynı. Anadolu lisesinden bir öğretmen gelip de SBL’de kadrolu olarak çalışamaz. Öğretmenler yalnızca Fen ve Sosyal Bilimler arasında geçiş yapabilir.

 19. anonim diyor ki:

  Merhaba sosyal bilimler lisesinden hakim veya avukat olunurmu?..

  1. admin diyor ki:

   Evet sosyal bilimler lisesinden avukat ve savcı olunur.Hakimlik ve savcılık için en ideal lise türüdür,sosyal bilimler liseleri.

 20. Hilal diyor ki:

  Kızım 7. Sınıf öğrencisi ve sosyal bilimler lisesini istiyor teok kalktı şu anda o okula gidemiyorum diye korkuyor orta öğretim başarı puanı ile alacaksanız kaç olmalı veya sınavlamı alacaksınız buna göre puanınız kaç olur bilgilendirirseniz teşekkür ederim

  1. admin diyor ki:

   Her ne kadar teog kalkmış olsa da nitelikli liseler için sınav yapılmaya devam edecek.Sosyal bilimler liselerinin de birçoğu nitelikli liseler arasında olduğu için bu liselere alımlar yine sınavla yapılacak.Alımlar hem ilköğretim başarı puanı hem de sınav puanıyla yapılacak.MEB henüz ilköğretim başarı puanının,net puana % kaç etki edeceğini açıklamadı fakat bu oranın hatrı sayılır bi oran olacağı kesin,bu yüzden kızınız hem derslerine odaklansın,hem de sınava odaklansın,tabi 7.sınıflar sınava girmeyecek fakat şimdiden yavaş yavaş sınava çalışmaya başlaması 5. sınıf ve 6. sınıf konularıyla ilgili zaman buldukça sorular çözmesi faydasına olacaktır.Fakat şu an için önceliğini okul derslerine vermelidir.Kızınızın içi rahat olsun,sosyal bilimler liselerinin bir çoğuna alım yine sınav ve okul puanıyla olacaktır.O yüzden derslerine çalışsın,zaman buldukça geçmiş yıllara ait sorular çözsün,zaten bu şekilde istediğini elde edecektir.Puan konusu için şu an bişey söylemek güç,sınav yeniden yapılandığı için henüz liselerin yeni sistemdeki net taban puanları belli değil.Bu da sınav yapıldıktan sonra belli olacaktır.

 21. Gözde diyor ki:

  Ben sosyal bilimler lisesi istiyorum ama hazirlik senesi zor olurmu yada 5 sene beni zorlarmi bilemiyorum sosyal bilimler okuyan arkadaslar varsa cevaplasinlar lutfen

  1. Zeynep diyor ki:

   (SBL 10. sınıf öğrencisiyim) Dil seven herhangi birisi için hiç zor olmayacaktır. Hani en azından biraz bile olsa cümle kuracak kadar İngilizcen vardır? Zaten ilk gittiğinizde size İngilizceyi ta alfabeden ve “Hello”dan başlatacaklar, sistem böyle işliyor çünkü. 4. sınıftan 8. sınıfa kadar olan bütün konuları yoğun bir şekilde göreceksiniz, ancak ortaokuldaki gibi olacağını sanmayın, size gramer konusunu yığmayacaklar çünkü, kelime öğreneceksiniz, cümle kurmayı, dinlediğinizi anlamayı ve konuşmayı öğretecekler. En azından bizde olan buydu. Öteki SBL’ler nasıldır bilemem.

 22. Anonim diyor ki:

  Sosyal bilimler lisesinde hazırlık okuyup ta sağlık meslek lisesine geçebilirmiyim

  1. admin diyor ki:

   Evet geçebilirsin.10.sınıf 1.dönem sonuna kadar Sağlık Meslek Liseleri’ne geçiş yapabilirsin.

 23. Fatma diyor ki:

  Merhabalar bende bı anneyim oğlum sosyal bilimler Lisesi’nin kazandı oğlum un kafası karışık ilerde ki yıllarda deyisir inşallah bu yıl hazırlık oluyoruz babamizda veterinerlik oku sen hayvanları seviyorsun deyince çocuk iyice kararsız kaldı acaba bu okul da okumalimi yoksa yol yakınken başka bir olullarami yonelmeliyiz onun için size.soruyorum teşekkürler

  1. admin diyor ki:

   Şu an okuluna devam edebilir.Okulunu değiştirmek için 10. sınıf sonuna kadar hakkı var.Bence bu sene hazırlığını okusun ve kafası rahat olsun çünkü yabancı dil artık çok önemli bir kriter olmuş durumda bir çok meslekte.O yüzden bunu fırsata çevirmeniz çok yararlı olur.Bugün ingilizce eğitimi almamış ve ingilizcesi temel düzeyde olan bir çok birey ingilizce öğrenmek için özel kurslara gitmekte ve yüklü paralar ödemekte o yüzden bu lise bence sizin için bir fırsat.Eğer kesin veteriner olmak isterse veya sayısal bir mesleğe sahip olmak isterse 10.sınıfın sonuna kadar okul değiştirme şansı var.Zaten 10.sınıf sonuna kadar temel dersler verilmekte.Bu yüzden bi kaybı da olmaz.

 24. savas diyor ki:

  bence cok güzel

 25. Anonim diyor ki:

  Merhaba,bu sene sosyal bilimler hazırlık sınıfı öğrencisiyim. Benim aklıma takılan soru şu:
  Ben sınıf öğretmeni,ingilizce öğretmeni ya da din kültürü öğretmeni olmak istiyorum. Acaba mümkün mü? Değilse yol yakınken anadolu lisesine gideceğim

  1. admin diyor ki:

   Evet mümkün,belirttiğin meslekler için ideal bir lise sosyal bilimler lisesi,o yüzden okul değiştirmene gerek yok.Belirttiğin meslekler için gerekli olan dersler sosyal bilimler lisesinde bulunmakta.

 26. Başak diyor ki:

  merhaba, ben Sosyal Bilimler Lisesi’nde 10.sınıf öğrencisiyim. Sosyal Bilimler Lisesinde çok sıkı çalışıp tıp kazanma gibi bir seçeneğimiz olabilir mi? (Mezun olduğumda Sosyal Bilimlerden mezun olmak istiyorum ama sayısal ağırlıklı derslerimde çok iyi sözel derslerimde çok iyi o yüzden kritik noktanın meslek seçimi olduğunun da farkındayım ama bir türlü karar veremiyorum) önerisi olan var mı?

  1. admin diyor ki:

   Tabi sıkı bir çalışmayla kazanabilirsin fakat eğer tıp fakültesini istiyorsan ve bunda kararlıysan anadolu lisesine veya fen lisesine geçmen daha sağlıklı olacaktır çünkü sosyal bilimler lisesinde fen dersleri olmadığı için ayrıca fen derslerine çalışman seni yorabilir ve fen derslerinden dolayı okul derslerine kendini fazla veremezsen okul puanın düşük olur bu da hedefinden uzaklaşmana neden olabilir,eğer bu konuların üstesinden gelebileceğini düşünüyorsan sosyal bilimler lisesine devam edebilirsin,bunun tam tersi üstesinden gelemiyeceğini düşünüyorsan anadolu veya fen lisesine geçmen daha mantıklı olur.

 27. Erva diyor ki:

  Ben bu sene baslayacagim hazirliktayim Ingilizcem çok iyi degil acaba doğru bir karar mi

  1. admin diyor ki:

   Kararının doğru olup olmadığı ne olmak istediğine bağlı olarak değişir.Eğer ileride sosyal bilimlerle alakalı bir meslek seçeceksen doğru bir karar ama sayısal bir alanda meslek seçeceksen yanlış bir karar vermiş olursun.Sosyal bilimler lisesi TM,TS ve dil puan türü için ideal bir lise fakat MF puan türü için uygun değil.Dil konusunda şunu diyebilirim artık ingilizce dünyanın ortak dili olmuş durumda.Hem kişisel gelişim açısından hem de akademik gelişim açısından ingilizce çok önemli.O yüzden bu noktanın farkında olmalısın ve kendine ingilizceyi sevdirmeye çalışmalısın.Çünkü bunu başarırsan ve başarılı olursan ingilizcenin sana bir çok avantajı olacak.

   1. Erva diyor ki:

    ingilizce öğrenmeyi çok istiyorum başaracağıma inanıyorum gelecekte hukuk okumak için bu liseyi seçtim
    cevabınız için teşekkür ederim

    1. admin diyor ki:

     Hukuk ise hedefin doğru lisedesin.İngilizce ilk başlarda karmaşık gelebilir ama mantığını anladıktan sonra kolay bir dil.Düzenli çalışarak rahatlıkla öğrenilebilecek bir dil.

 28. Umut diyor ki:

  Merhabalar ben sosyal bilimler lisesinde 1. Sınıfa başlayacağım acaba bu liseden bilgisayar mühendisi olma imkanım varmı ?

  1. admin diyor ki:

   Bilgisayar mühendisi olma imkanın var ama bu çok zor olur.Çünkü bilgisayar mühendisliğine alımlar MF-4 puan türünden yapılmakta.MF-4 puan türünün iyi olması için matematik ve fen derslerinin iyi olması gerekmekte.Sosyal bilimler lisesinde matematik dersi yeter düzeyde verilmekte fakat fen dersleri 10. sınıfa kadar 2’şer saat verilmekte.O yüzden fen derslerinin az oluşu sana dezavantaj oluşturur.Bu noktada ya okul değiştirmelisin ya da -sosyal bilimler lisesine devam edeceksen- özel fen dersi almalısın ki bu maliyetli ve verimsiz olur.Okul değiştirmen daha mantıklı olacaktır.Anadolu ve fen liseleri bilgisayar mühendisliği için uygun liseler.

 29. Bybd diyor ki:

  İngilizce öğretmeni olmak istiyorum ve bu meslek için inşallah doğru bir okul secmisimdir. İngilizce öğretmeni olmak icin hangi bölümü secmeliyim

  1. admin diyor ki:

   Sosyal bilimler lisesi ingilizce öğretmenliği için ideal bir lise.Artık liselerde bölüm yok.Seçmeli dersler var.Seçmeli derslerden YGS ve LYS dil puanına etki eden dersleri seçmelisin.

 30. busra diyor ki:

  sosyal bilimler lisesinden hangi meslekleri olabiliriz

 31. Anonim diyor ki:

  Benim okulum sosyal bilimlere çıktı ama İngilizcem kötü hazırlık sınıfında nakil isteyen bilir miyim?

  1. admin diyor ki:

   İngilizcen kötü olabilir ama düzenli çalışarak rahatlıkla bunu iyi düzeye getirebilirsin.Hazırlıkta dil eğitimi temel düzeyden başlıyor o yüzden şu an İngilizcenin kötü olması senin için bir dezavantaj oluşturmaz.Bence bu liseyi kazanmış olman senin için ve hazırlık eğitimi olan liseyi kazananlar için büyük şans.Çünkü artık iyi bir meslek için ve kariyer için İngilizce çok önemli.Özel sektör işe alımlarda bir çok firmanın ilk kriterleri arasında İngilizce bilgisi gelmekte ayrıca gerek üniversitelerde gerek kamu kurumlarında kariyer planlayanlar için İngilizce olmazsa olmaz şartlar arasında,ekstra bir konu artık İngilizce dünyanın ortak dili,o yüzden kişisel gelişim açısından da bu çok önemli bir nokta.Bütün bunları değerlendirmen kararını daha sağlıklı hale getirecektir.Yalnız dikkat etmen gereken tek nokta ne olmak istediğini bilmen.İleride yapmak istediğin işin sosyal bilimler lisesinde verilen eğitimle paralellik gösteriyor olması gerekmekte.

 32. deniz diyor ki:

  merhaba , uluslar ilişkiler okumak mümkün mü?

  1. admin diyor ki:

   Evet mümkün.Uluslarası ilişkiler bölümüne alımlar TM-3 puan türünden yapılmakta.Sosyal bilimler lisesinde TM dersleri ağırlıklı olarak verilmekte.Bu yüzden sosyal bilimler lisesi uluslar arası ilişkiler bölümü için ideal bir lise.

 33. Asli diyor ki:

  Çocuğum din kültürü Öğr olmak istiyor.avantajı sosyal bilimler lisesine gitmesi

  1. admin diyor ki:

   Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliğine alımlar YGS-4 puan türünden yapılmakta.YGS-4 puan türü için sosyal bilimler lisesi ideal bir lise.O yüzden sosyal bilimler lisesine gitmesi çocuğunuz için avantaj sağlayacaktır.

 34. anomi diyor ki:

  sosyal bilimler lisesinden veteriner hekim cıkarmi?

  1. admin diyor ki:

   Veterinerlik fakültesi alımları MF-3 puan türünden yapılmakta.MF-3 puan türünün iyi olabilmesi için matematik ve fen ağırlıklı eğitim alman gerekli.Sosyal bilimler lisesinde fen dersleri 10. sınıfa kadar temel düzeyde verilmekte.O yüzden veterinerlik fakültesi için sosyal bilimler lisesi uygun değil.

 35. Büşra diyor ki:

  Türkce öğretmenliği için doğru okul mu?

  1. admin diyor ki:

   Türkçe öğretmenliğine alımlar TS-2 puan türünden yapılmakta.TS-2 puan türü için türkçe,edebiyat ve sosyal derslerinin iyi olması gerekiyor.Sosyal bilimler lisesinde bu dersler ağırlıklı olarak verilmekte.O yüzden sosyal bilimler lisesi bu bölüm için uygun bir lise.

 36. metehan şimşek diyor ki:

  ben bu yıl 10. sınıf oldum sosyal bilimler lisesine geçme şansım varmı ? ve geçsem hazırlık okuyacak mıyım ?

  1. admin diyor ki:

   Hangi lisede okuyorsun.Hazırlık eğitimi aldın mı?

 37. Mine diyor ki:

  Ben Genel Cerrah olmak istiyorum ama Sosyal Bilimler Lisesi kazandım çok mu zor ya 🙁

  1. admin diyor ki:

   Maalesef çok zor.Tıp fakültesine alımlar MF-3 puanıyla yapılmakta.MF-3 puanının iyi olabilmesi için matematik ve fen ağırlıklı eğitim alman gerekli.Sosyal bilimler lisesinde fen dersleri 10.sınıfa kadar temel düzeyde verilmekte.O yüzden bu liseden tıp fakültesini kazanman çok zor.

 38. Azra diyor ki:

  9.sinifi bitirdigimizde 10. Sinifi baska bir okulda okumak icin nakil isteyebilir miyiz

  1. admin diyor ki:

   Evet isteyebilirsin.Sosyal bilimler liselerinden 10.sınıf 1. dönem sonuna kadar meslek liselerine,10.sınıf sonuna kadar Fen liselerine ve her sınıf seviyesinde Sosyal bilimler ve Anadolu liselerine geçiş yapabilirsin.Yalnız bu durum gitmek istediğin okulda boş kontenjan olmasına ve puanının okul taban puanına eşit veya üstünde olmasına bağlıdır.

 39. Anonim diyor ki:

  yabancı dil şartmı

  1. admin diyor ki:

   Evet şart.Sosyal bilimler lisesinde bir yıl yabancı dil eğitimi almak zorunlu.

 40. merve diyor ki:

  burada hazırlık okumamız şart mı ?

  1. admin diyor ki:

   Evet hazırlık okumanız zorunlu.

 41. Sıla diyor ki:

  Üniversite sınavında bu liseden gitmek sorun olurmu nasıl olur ??¿

  1. admin diyor ki:

   Hayır sorun olmaz.Tabi bu gitmek istediğin bölüme göre değişir.Sosyal bilimler lisesi eşit ağırlık ve sözel bölümler için ideal bir lise.

 42. Anonim diyor ki:

  Benim oğlumun üçüncü yılı derslerimiz çok iyi savcı ve ya kaymakam olmak istiyor lise seçimimiz doğru mu

  1. admin diyor ki:

   Evet doğru.Sosyal bilimler lisesi hukuk ve kamu yönetimi için en ideal lise türü.

 43. Sıla diyor ki:

  Peki ygs sınavına falan gırdıgımde fızık kımya biyoloji olmamasının bir zararı olmaz degılmı ?

  1. admin diyor ki:

   Hayır olmaz.Alacağınız matematik,türkçe,edebiyat,sosyal bilgiler ve dil eğitimiyle rahatlıkla YGS-3,YGS-4,YGS-5 ve YGS-6’yı geçersiniz.

 44. sıla diyor ki:

  yabancı dil öğretmeni olamak istiyorum uygundur herhalde ?
  1. nakil tercıhını kacırdığım ıcın yapamamıştım 2.sinde denedim 28 agustosu bekliyorum gitmem dorudur herhalde (insallah kazanırım) :mrgreen:

  1. admin diyor ki:

   Evet doğru olur.Yabancı dil için ideal bir lise sosyal bilimler lisesi.

 45. Miss diyor ki:

  Sosyal bilimler lisesini tutturmak için türkçe matematik ve sosyal bilgiler derslerinin 6. ve 7.sınıf yıl sonu ortalamasının en az 4 olması şart mı

  1. admin diyor ki:

   Öyle bir şart bulunmamakta.Teog puanınızın gitmek istediğiniz okul taban puanına eşit veya yüksek olması yeterli.

 46. Anonim diyor ki:

  Ben hukuk okuyup savcı olmak istiyorum ve sosyal bilimler lisesindeyim. Tercihim doğru mudur sizce?

  1. admin diyor ki:

   Tercihin doğru.Hukuk fakültesi için en ideal lise sosyal bilimler lisesi.

 47. emre diyor ki:

  Ben hukuk okumak istiyorum ama sosyal bilimlerden mi yoksa fen lisesinden mi kolay gidilir bilmiyorum.

  1. admin diyor ki:

   Sosyal bilimler lisesinden daha kolay gidilir.Sosyal bilimler lisesi hukuk fakültesi için en ideal lise.

 48. İsimsiz diyor ki:

  Ben sınıf öğretmeni olmak istiyorum sosyal bilimler lisesi uygun mudur?

  1. admin diyor ki:

   Evet uygundur.Sınıf öğretmenliğine alımlar TM-2 puan türünden yapılmakta.Sosyal bilimler lisesinde eşit ağırlık,sözel ve dil ağırlıklı eğitim verilmekte.

 49. veli diyor ki:

  Siyaset bilimine sosyal bilimler lisesinden gidilebilir mi

  1. admin diyor ki:

   Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümüne alımlar TM-3 puan türünden yapılmakta.TM puan türü bölümleri için sosyal bilimler lisesi ideal bir lise.

 50. f.trn04 diyor ki:

  Admin çok teşekkür ederim gerçekten çok yardımcı oldunuz siz ve soru soran kardeşlerim:)

  1. admin diyor ki:

   Rica ederiz.

 51. Melike diyor ki:

  Ben sosyal bilimler lisesnine yerlestirildim ama ne olacağıma karar veremiyorum beyin cerrahı olmayı istiyorum ama savcılık ta beni çekiyor gerçekten çok celiskideyim arkadaşlarım nakillerde dene diyor çünkü orada sadece Sosyal türü şeyler görüyorsun ama farklı bir Anadolu lisesine gidersen eğer meslek imkanın artar diyorlar ben ne yapmalıyım ne olur yardım edin. Lütfen bana geri dönün. teşşekkurler.

  1. admin diyor ki:

   Şu an kararsız bir durumun içinde olman normal çünkü hem beyin cerrahı olmak istiyorsun,hem de savcı.Bu sorunu çözmen için öncelikle hangi mesleği seçeceğine karar vermelisin,buna karar verdikten sonra seçimin daha kolay olur fakat henüz karar verebilecek durumda değilsen süreci biraz daha akışına bırakabilirsin.Tüm sınıf seviyesinde nakil yoluyla sosyal bilimler lisesinden anadolu liselerine,10. sınıf sonuna kadar anadolu liselerinden,sosyal bilimler liselerine geçmek mümkün fakat bu boş kontenjan olması ve gerekli taban puana sahip olman durumunda gerçekleşir.Şu durumda anadolu lisesine gitmeni öneririm.Anadolu liselerinde tüm alan eğitimleri verilmekte o yüzden savcı olmak istiyorum dersen TM derslerini alırsın,beyin cerrahı olmak istiyorum dersen MF derslerini alırsın.Anadolu lisesi her iki seçeneği de sana sunuyor.

 52. Kaan diyor ki:

  Olmak istemiyorum sadece merak ettim Pilot yada havacılık dalında mezun olabiliyormuyuz Sosyal bilimler lisesinden?

  1. admin diyor ki:

   Hayır,hiç bir lise türünden pilot olarak mezun olunamamakta.Pilotluk için daha çok sayısal,MF alanında yetkin bireyler havacılık okullarına alınmakta.O yüzden pilotluk için Fen Liseleri,Anadolu Liseleri daha uygun.

 53. fatih diyor ki:

  İngilizce okumak istiyorum bu konuda sosyal bilimler lisesi daha mı iyi
  (ingilizce öğretmeni olmak istiyorum)

  1. admin diyor ki:

   Sosyal Bilimler liseleri ve hazırlık sınıfı bulunan Anadolu Liseleri ingilizce öğretmenliği için ideal liseler.Bu liselerde hazırlık sınıfında ağırlıklı olarak ingilizce eğitimi verilmekte ve ilerleyen yıllarda diğer derslerle birlikte devam etmektedir.

 54. AHMET diyor ki:

  rehber öğretmen olmak istiyorum sosyal bilimleri kazandım sizce okul değiştirmeli miyim yoksa sosyal bilimlerden olabilir miyim

  1. admin diyor ki:

   Rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümlerine alımlar TM-3 puan türünden yapılmakta.Sosyal bilimler lisesinde ağırlıklı olarak TM,TS ve dil dersleri verilmekte.O yüzden sosyal bilimler lisesi senin için uygun bir lise.Değiştirmene gerek yok.

 55. Kübra diyor ki:

  Bu okuldan sayısal mesleklere gitmek imkansız mı?

  1. admin diyor ki:

   İmkansız değil ama zor olur.Çünkü bu liselerde fen eğitimi(fizik,kimya,biyoloji) çok az verilmekte.

 56. Hilal diyor ki:

  Sosyal bilimler Lisesini kazandım ama bu liseden mimar mühendis olmak çok zor imkansız denildi bana. Gerçekten de imkansız mi?

  1. admin diyor ki:

   İmkansız değil ama zor olur.Çünkü mimarlık,mühendislik alımları MF-4 puan türünden yapılmakta.Bu lise türünde TM,TS ve dil bölümlerine yönelik eğitim verilmekte.

 57. Damla diyor ki:

  Merhaba,ben 11.sınıfa geçtim ingilizce öğretmeni olmak istiyorum sizce naklimi sosyal bilimler lisesine vermem doğru olur mu? Evet bir yıl hazırlık var yabancı dil ama ben 11.sınıfa geçtim yani nasıl olur hiç bir fikrim yok sizin varsa paylasir misiniz teşekkürler.

  1. admin diyor ki:

   Hangi lisede okuyorsun?

 58. hilal diyor ki:

  inşallah bu liseyi tercih ettiğim için pişman olmam. hukuk istiyorum

  1. admin diyor ki:

   Doğru bir seçim,pişman olmazsın.

 59. irem diyor ki:

  nakil yaparken açıkta kalıyo muyuz

  1. admin diyor ki:

   Hayır,açıkta kalmıyosunuz,hakkınız korunuyor.

 60. Furkan0733 diyor ki:

  Merhaba
  Oğluma tercih sonucunda SBL geldi. Deniz ulaştırma ya gidebilir mi Sosyal Bilimler Lisesinden? Bilgi verebilirseniz mutlu oluruz. Çok teşekkürler.

  1. admin diyor ki:

   Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği’ne alımlar MF-4 puanından yapılmakta.O yüzden bu lise,bu bölüm için uygun değil.Nakil yoluyla Anadolu veya Fen lisesine geçiş yapmasını öneririm.

 61. Fatmanur diyor ki:

  Ben sosyal bilimler lisesini kazandım psikolog olmak istiyorum doğru lise mi bilemedim ve TM den girilmesi mi gerekiyor cevap verirseniz sevinirim..

  1. admin diyor ki:

   Psikoloji bölümüne alımlar TM-3 puanıyla yapılmakta.Sosyal bilimler lisesi bu bölüm için doğru bir lise.

 62. Sinem diyor ki:

  Kore Dili ve Edebiyatı bölümü okumak istiyorum. Tercüman vs. olmam kolay olur mu?

  1. admin diyor ki:

   Evet kolay olur,Kore dili ve edebiyatı için DİL-3 puanının iyi olması gerekmekte,bu puan türü için Sosyal bilimler lisesi en ideal lise türü.DİL-3 puanı için türkçenin,sosyalinin ve ingilizcenin iyi olması gerekmekte.O yüzden bu liseye gitmen doğru olacaktır.Aynı zamanda diğer dillerde tercümanlık bölümlerine gitmen de mümkün.

 63. Çisem diyor ki:

  Ben sosyal bilimler lisesini kazandım lise hakkında bilgi verir misiniz 1yil hazırlık okuyormusuz bu hazirlikda yabancı dilmi gorucegiz ve ben sosyal bilimlerde eşit ağırlık secebiliyorum demi sadece sözel değil dir inşallah????

  1. admin diyor ki:

   Evet bir yıl ağırlıklı olarak yabancı dil göreceksiniz daha sonra ise temel derslerle birlikte isteğe bağlı olarak eşit ağırlık veya sözel ağırlıklı eğitim alacaksınız.Seçiminde herhangi bir hata yok,eşit ağırlık için ideal bir lise sosyal bilimler lisesi.

 64. Anonim diyor ki:

  Ben hukuk okumak istiyorum. Şimdi Anadolu lisesini kazandım nakil deneyerek sosyal bilimlere gideyim mi yoksa Anadolu lisesi okuyarak da rahat bir şekilde hukuk kazanabilir miyim?

  1. admin diyor ki:

   Nakil deneyerek sosyal bilimler lisesine geçmeni tavsiye ederim,çünkü sosyal bilimler lisesi hukuk fakültesi için en ideal lise türü.Ama geçemezsen de Anadolu lisesinde TM ağırlıklı dersleri seçerek Hukuk fakültesine gitmen mümkün.

 65. Bilinmez Adam diyor ki:

  Polis olmak için buraya gelinebilir mi ?

  1. admin diyor ki:

   Polis olmak için diğer şartlarla birlikte,YGS puan türlerinden herhangi birinden 270 -Emniyet Teşkilatı personeli şehit ya da vazife malülü olanların eş ve çocuklarından söz konusu puan türünden 150- puan alma şartı vardır.Bu bağlamda sosyal bilimler lisesine giderek polis olman mümkün.

 66. Helin diyor ki:

  Ben avukat olmak istiyorum ve yerleştirmede sosyal bilimler lisesi çıktı seçimim doğrumu doğruysa hukuk fakültesi için kaç puan almam lazım 💗💗💗

  1. admin diyor ki:

   Evet seçimin doğru,hukuk fakültesi için sosyal bilimler lisesi ideal bir lise türü.2016 yılında,hukuk fakültesi için devlet üniversiteleri arasında en yüksek puan Galatasaray Üniversitesi’ne ait. Puan: 527,11601,en son yereleşen öğrencinin sıralması : 87

   En düşük puan ise
   Türk-Alman Üniversitesi’ne ait.Puan:416,83795 Sıralama: 36.000
   Bunun dışında hukuk fakülteleri için başarı sıralması şartı bulunmakta.Herhangi bir devlet üniversitesinin hukuk fakültesine gidebilmen için öncelikle başarı sıralamanın en çok 150.000 olması gerekiyor.

 67. Knk diyor ki:

  Bu okullar da İngilizce’ye sil baştan mı başlıyorlar. Yani hello dan

  1. admin diyor ki:

   Evet en baştan,temel seviyeden eğitim verilmeye başlanıyor.

 68. Anonim diyor ki:

  bu liselerde nakil oluyor mu oluyorsa kaçıncı sınıfta oluyor lütfen cevaplayın.

  1. admin diyor ki:

   Sosyal bilimler liselerinden,puanınızın ilgili lisenin taban puanı ve üzerinde olması ve aynı zamanda okulda boş kontenjan bulunması şartıyla,10.sınıf 1.dönem sonuna kadar mesleki ve teknik anadolu liselerine, mesleki eğitim merkezlerine ve çok programlı liselere ,her sınıf seviyesinde sosyal bilimler liselerine ve anadolu liselerine,10.sınıf sonuna kadar anadolu,fen ve anadolu imam hatip liselerine geçiş mümkündür.
   Bu geçiş haklarının yanı sıra MEB tercih sonucundan memnun olmayan veya herhangi bir liseye yerleşemeyen adaylar için TEOG yerleştirme ilk sonuçlarından sonra öğrencilere 3 defa nakil hakkı sunmakta,bu haklarınızı altta yer alan tarihlerde kullanabilirsiniz.

   NAKİL İŞLEMLERİ TAKVİMİ

   11 Ağustos 2017: Tercih Sonuçlarına Göre Boş Kontenjanların Açıklanması
   14-18 Ağustos 2017: Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
   21 Ağustos 2017: Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının Açıklanması
   21-25 Ağustos 2017: Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
   28 Ağustos 2017: Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının Açıklanması
   28 Ağustos-06 Eylül 2017: Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
   8 Eylül 2017: Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Sonuçlarının ve Taban Puanlarının Açıklanması

 69. nihal diyor ki:

  hazırlık okumak mecbur mu

  1. admin diyor ki:

   Evet ilk yılı hazırlık eğitimi olan liselerde hazırlık okumak mecbur.

   1. Simay diyor ki:

    Ben mimar olmak istiyorum ama ben sosyal bilimler lisesine yerlestitildim mimar olabilirmiyim?

    1. admin diyor ki:

     Mimarlık bölümüne alımlar MF-4 puanından yapılmakta.O yüzden bu lise,bu bölüm için uygun değil.Nakil yoluyla Anadolu veya Fen lisesine geçiş yapmanı öneririm.

 70. Simanur diyor ki:

  Burada fizik kimya biyoloji dersleri veriliyor mu

  1. Simanur diyor ki:

   Bir an şaşırdım ben yok sanıyordum ama olsun burayı çok istiyorum 😊inşallah pişman olmam

 71. tülay diyor ki:

  pdr okumak istiyorum tavsiye edermisiniz

  1. admin diyor ki:

   PDR Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümüne alımlar TM-3 puanından yapılmakta.TM-3 puanının iyi olması için edebiyat,matamatik,türkçe ve sosyalinin iyi olması gerekmekte.Sosyal bilimler lisesinde bu dersler ağırlıklı olarak verilmekte.O yüzden sosyal bilimler lisesine gitmen doğru olur.PDR bölümünü tercih etme konusunda bu makaleyi okuman faydalı olacaktır.
   http://www.firatyalcin.com/2014/07/pdr-bolumu-hakkinda-cevabi-merak-edilen-sorular.html?m=1

 72. Simanur diyor ki:

  Ben psikolog olmak istiyorum sizce uygun bir seçim mi?

  1. admin diyor ki:

   Psikoloji bölümüne alımlar TM-3 puanından yapılmakta.TM-3 puanının iyi olması için edebiyat,matamatik,türkçe ve sosyalinin iyi olması gerekmekte.Sosyal bilimler lisesinde bu dersler ağırlıklı olarak verilmekte.O yüzden sosyal bilimler lisesine gitmen doğru bir seçim olur.

   1. Simanur diyor ki:

    Teşekkürler 😊

 73. zeynep sena diyor ki:

  diş hekimi olmak istiyorum sosyal bilimler lisesi yanlış bir seçim mi olur

  1. admin diyor ki:

   Diş hekimliği için yanlış bir seçim olur çünkü diş hekimliği fakültesine alımlar MF-3 puan türünden yapılıyor.MF-3 puanının iyi olması için matematik ve feninin iyi olması gerekmekte.Sosyal bilimler lisesinde ise ağırlıklı olarak türkçe,edebiyat,matematik,sosyal ve dil dersleri verilmekte.O yüzden fen,matematik ağırlıklı eğitim veren fen,anadolu veya anadolu liselerine gitmen doğru olur.

 74. Nilay diyor ki:

  Diyetisyen olmak istiyorum dogru bir seçim midir

  1. admin diyor ki:

   Diyetisyenlik için Beslenme ve Diyetetik okuman gerekiyor.Bu bölüme MF-3 puan türünden alım yapılmakta.MF-3 puanının iyi olabilmesi için matematik ve feninin iyi olması gerekiyor.O yüzden bu derslerin ağırlıklı olarak verildiği Fen,Anadolu veya Anadolu öğretmen lisesine gitmen doğru olacaktır.Sosyal bilimler lisesi yanlış bir seçim olur.

 75. ERDAL diyor ki:

  MERHABA, üniversitelerin
  iş güvenliği uzmanı
  optisyenlik gibi bölümleri için uygun bir lise türü olabilir mi peki
  saygılar

  1. admin diyor ki:

   İş güvenliği uzmanlığına YGS-2 ve MF-2 puan türünden,optisyenliğe de YGS-1 puan türünden alım yapılmakta.Gerekli puan türlerinin iyi olabilmesi için matematik ve feninin iyi olması gerekiyor.Bu yüzden matematik,fen ağırlıklı eğitim veren Fen,Anadolu ve Anadolu öğretmen liselerine gitmen doğru olacaktır.

 76. Anonim diyor ki:

  Sınıf ogretmenliği olunabilirmi

  1. admin diyor ki:

   Sınıf öğretmenliği bölümüne TM-2 puan türünden alım yapılmakta.TM-2 puanının iyi olabilmesi için sırasıyla Edebiyat,Matematik ve Türkçe derslerinin iyi olması gerekmekte.Bu liselerde bu derslerin eğitimi ağırlıklı olarak verilmekte.O yüzden bu liseden mezun olanlar sınıf öğretmeni olabilir.

 77. Misafir diyor ki:

  Ben Gazeteci olmak istiyorum sizce bu okullar uygun mudur? Teşekkür ederim.

  1. admin diyor ki:

   Gazetecilik bölümüne TS-2 puan türünden alım yapılmakta.TS-2 puanının iyi olabilmesi için Edebiyat,türkçe,tarih ve sosyal bilgilerinin iyi olması gerekmekte.Bu lise türünde bu derslerin eğitimi ağırlıklı olarak verilmekte.O yüzden sosyal bilimler lisesine gitmen doğru olacaktır.

 78. Şevvvql diyor ki:

  Psikolog olmak istiyorum sosyal bilimler lisesi doğru seçim olur mu?

  1. admin diyor ki:

   Evet doğru bir seçim olur.Psikoloji bölümüne TM-3 puan türünden alım yapılmakta.TM-3 puanının iyi olabilmesi için sırasıyla Türkçe,edebiyat,matematik ve sosyalinin iyi olması gerekmektedir.O yüzden Sosyal bilimler lisesini seçmen doğru olur.Çünkü sosyal bilimler lisesinde bu dersler ağırlıklı olarak verilmekte.

 79. Anonim diyor ki:

  Ben savcı olmak istiyorum bu lise uygun mudur?

  1. admin diyor ki:

   Evet uygundur.Savcı olabilmen için Hukuk fakültesine gitmen gerek.Hukuk bölümüne TM-3 puan türünden alım yapılmakta.TM-3 puanının iyi olabilmesi için sırasıyla Türkçe,edebiyat,matematik ve sosyalinin iyi olması gerekmektedir.O yüzden Sosyal bilimler lisesini seçmen doğru olur.Çünkü sosyal bilimler lisesinde bu dersler ağırlıklı olarak verilmekte.

 80. Belinay kutlu diyor ki:

  Peki criminilaist olmak içinde bu liseyi seçmelimiyiz çünkü ben iki mesleğidr çok srbiyorum hem criminlog olma istiyorum hemde criminilasit olmak istiyorum eğer criminilog olurdam master yaparak criminilaist olmak istiyorum hem bu sayede iki mesleğidr yapmış olurum diye düşünüyorum sizce bu meslekleri olabilmek için sosyal bilimlere gitmelimiyimm 💟

  1. admin diyor ki:

   Krimonoloji ülkemiz üniversitelerinde henüz olmayan bir bölüm.Yalnız gerekli krimonolist ihtiyacını karşılamak,bu alanda yetkin bireyler yetiştirmek için Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Yüksek lisans proglamları düzenlemekte.Her yıl alım yapılmamakla birlikte bu ihtiyaca göre değişmektedir.Ortalama yılda 20 kişi alınmakta.Polis Akademesi ilanlarını incelediğimiz zaman adaylarda aranan şartların başında ingilizce bilgisi gelmektedir.ALES,KPDS veya ÜDS puan şartı vardır.Buna ilave olarak lisans mezunu olma şartı vardır.Krimonoloji kendi içinde ikiye ayrılabilmekte,bunlardan birincisi daha çok suçlu psikolojisini inceler,diğeri de suç kanıtlarını inceler.Suçlu psikolojisi için Sosyoloji veya Psikoloji okuman doğru olacaktır.Suç kanıtları içinse Biyoloji,Kimya veya bunlara paralel bir bölüm okuman doğru olacaktır.Bu bölümlerden yatkın olduğun,yatkın olabileceğin bir tanesini seçip,lisans eğitimini tamamladıktan sonra Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü’ne başvurabilirsin.Sosyoloji ve psikoloji için Sosyal bilimler lisesine gitmen doğru olacaktır.

   Detaylı bilgi için altta yer alan Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü’nün Suç Araştırmaları Anabilim Dalı’nın da içinde olduğu yüksek lisans programları alım şartlarını inceleyebilirsin.

   PROGRAMLARA BAŞVURUDA TEMEL İLKE

   Enstitüdeki yüksek lisans ve doktora programına hangi lisans ve yüksek lisans programından mezun olanların başvurabileceği, Yönetim Kurulu kararı ile belirlenir  ve müteakip maddelerde geçen esaslar göz önünde bulundurularak işlem yapılır.

   YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI BAŞVURU ŞARTLARI

   Yüksek lisansa kabul edilecek öğrenciler için aşağıdaki şartlar aranır;

   a) Adaylar bir lisans diplomasına sahip olmalıdır,
   b) Adaylar Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) başvurdukları programın puan türünde en az ellibeş standart puan almış olmalıdır,
   c) Başvuruda adayların, Kamu Personeli Yabancı Dil Sınavında (KPDS) veya Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavında (ÜDS) en az kırk puan almış olmaları gerekir.
   d) Yüksek lisans programına öğrenci kabulünde ALES puanı, KPDS veya ÜDS puanı, lisans not ortalaması ve mülakat sonucu değerlendirilir. Değerlendirmede; ALES puanının %50’si, KPDS veya ÜDS puanının % 10’u, lisans not ortalamasının %15’i ve açılan yüksek lisans programı alanında yapılan mülakat sonucunun %25’i dikkate alınarak Anabilim Dalı önerisi ve Yönetim Kurulu kararıyla en az toplam elli beş puan alanlar arasında en yüksek puandan başlanarak sıralama yapılır.

   1. Belinay kutlu diyor ki:

    Beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederimm 💟

    1. admin diyor ki:

     Rica ederiz.

 81. mustafa diyor ki:

  Bn ziraat mühendisi yada bilgisayar muhendisligi gibi dallarda okumak istiyorum sizce sosyal bilimler doğru bir seçim mi??

  1. admin diyor ki:

   Yanlış bir seçim olur çünkü ziraat ve bilgisayar mühendisliği alımı ve birçok mühendislik alımı MF puan türlerinden yapılmakta o yüzden matematik ve fen ağırlıklı eğitim veren Fen,Anadolu veya Anadolu öğretmen lisesine gitmen doğru olacaktır.

 82. KENAN diyor ki:

  Üniversite sınavında, TM-3 Puanıyla yerleşilen bölümlere gitmek istersem, Sosyal Bilimler Liseleri uygun mudur ? Teşekkürler

  1. admin diyor ki:

   Evet uygundur çünkü TM-3 puanı sözel,sosyal ve matematik bilgisi gerektiren puan türüdür.O yüzden sosyal bilimler lisesine gidebilirsin.Sosyal bilimler lisesinde ağırlıklı olarak matematik,türkçe,edebiyat,sosyal bilgiler ve yabancı dil eğitimi verilmekte.

 83. Anonim diyor ki:

  11 ve 12 . Sınıfta görmediğimiz dersler yüzünden üniversite sınavında kayıp yaşar miyiz

  1. admin diyor ki:

   Bu olmak istediğin mesleğe göre değişir.Olmak istediğin mesleğe göre görmediğin dersler dezavantaj oluşturabilir veya aksine avantaj oluşturabilir.Ne olmak istiyorsun?

 84. Papatyaa__ diyor ki:

  Ben psikoloji okuyarak pediatri olmak istiyorum. Sizce sosyal bilimler dogru seçimmi?

  1. admin diyor ki:

   Psikoloji bölümü için doğru bir seçim olur yalnız pediatrist olabilmen için Tıp fakültesine gitmen gerekli.Pediatri bebek,çocuk ve ergenlerin tıbbi bakımıyla ilgilenen tıp dalıdır.Tıp fakülteleri MF-3 puan türünden alım yapmakta.O yüzden pediatrist olmak istiyorsan Fen,Anadolu veya Anadolu öğretmen lisesine gitmelisin.

 85. Veli diyor ki:

  Sosyal bilimler lisesine gidip ingilizce öğretmeni olurmuyum

  1. admin diyor ki:

   Evet olabilirsin.Sosyal bilimler lisesinde hazırlık sınıfı bulunmakta, hazırlık sınıfında ağırlıklı olarak yabancı dil ve türkçe eğitimi verilmekte ve ilerleyen yıllarda da diğer derslerle birlikte yabancı dil eğitimi devam etmekte.

 86. rumeysa diyor ki:

  ben sosyolog olmak istiyorum sizce sosyal bilimlere gitmelimiyim ?

  1. admin diyor ki:

   Sosyolog olabilmen için sosyoloji okuman gerekmektedir.Sosyoloji bölümlerine TM-3 puan türünden alım yapılmakta.TM-3 puan türü için Türk dili ve edebiyatı ve matematiğinin iyi olması gerekmekte.Bu yüzden sosyal bilimler lisesine gidebilirsin.

 87. Anonim diyor ki:

  Yonetmen olmak istiyorum bu liseye mi gidicrm

  1. admin diyor ki:

   Yönetmen olabilmek için sözel ve sosyal yeteneklerinin iyi olması gerekmektedir.Sinema Tv,Radyo ve televizyonculuk gibi bölümlere gitmelisin.Bu bölümlere TS-2 puan türünden alım yapılmakta.TS-2 puan türünüzün iyi olabilmesi için edebiyat ve sosyal bilgilerinizin iyi olması gerekmekte.Bu yüzden sosyal bilimler lisesine gitmen doğru olacaktır.

 88. Anonim diyor ki:

  Tercüman ve turizm rehberi olmak istiyorum.Sosyal bilimlere mi gitmeliyim?

  1. admin diyor ki:

   Tercüman ve turizm rehberliğine dil puanından alım yapılmakta.Bu yüzden sosyal bilimler lisesine gidebilirsin.Çünkü sosyal bilimler lisesinde hazırlıkta 1 yıl ingilizce eğitimi verilmekte ve ilerleyen yıllarda da devam etmektedir.Aynı zamanda hazırlık sınıfı bulunan Anadolu liselerine de gidebilirsin.

 89. Seçil İren diyor ki:

  Benim oğlum asker olmak istiyor bu okullara gitse olabilirmi

  1. admin diyor ki:

   Herhangi bir öğrencinin Kara,Hava ve Deniz Harp Okulu’na gidebilmesi için en az lise mezunu olması gerekmektedir.15 Temmuz darbe girişiminden önce ortaokul bittikten sonra askeri liselere öğrenci alınmaktaydı,darbe girişiminden sonra askeri liseler kapatıldı.Milli Savunma Bakanlığı asker ihtiyacı için gerekli personel adaylarını lise eğitiminden sonra seçmekte.Herhangi bir branşta (Deniz,Hava ve Kara) asker adayı olarak seçilebilmek için mutlaka Milli Savunma Bakanlığının adaylardan istediği diğer şartları da sağlamak koşuluyla YGS ve LYS sınavına katılmak zorunludur.Bu okullara seçim 2 aşamada olmakta.İlk aşamada YGS ikinci aşamada LYS puanı istenmekte.Kara Harp Okulu için YGS-1,YGS-2,YGS-4,YGS-5 ve YGS-6 puan türünden,Deniz ve Harp Okulu için ise YGS-1 ve YGS-2 puan türünden aday çağrılmakta.Adayların 180 baraj puanını geçmesi zorunludur. 2.seçmelere katılmaya hak kazanan adaylardan Kara Harp Okulu’na gitmek isteyenlerden MF-4 ve TM-1,TM-2 ve TM-3 puanlarından yüksek olandan,Deniz ve Hava Harp Okulu içinse yalnızca MF-4 puanından seçim yapılmakta.Puan türlerine baktığımız zaman herhangi bir harp okuluna gitmek için Matematik ve Fen ağırlıklı alanı bulunduran Anadolu,Fen veya Anadolu öğretmen lisesine gitmek avantajlı olacaktır.Çünkü istenilen puanlar ağırlıklı olarak,gerek YGS için gerek LYS için matematik ve fen ağırlıklı.Yalnızca Kara Harp Okulu TM puanından da alım yapmakta.Bu da Kara Harp Okulu için TM yani Türkçe-Matematik ağırlıklı alanı bulunduran Anadolu,Fen,Sosyal bilimler ve Anadolu öğretmen liselerine gidilebileceğini gösteriyor.O yüzden çocuğunuz Kara Harp okuluna gitmek istiyorsa Sosyal bilimler lisesine gidebilir fakat Hava veya Deniz düşünüyorsa Anadolu,Fen veya Anadolu öğretmen lisesine gitmeli.

 90. Sude diyor ki:

  Pardon mesela burda sayısal sözel eşit ağırlık var mı yani mesela ben mimar olmak istiyorum sosyal bilimler de 1yil hazırlık veriyor yani ben buraya gelip buradan çıkıp istediğim bir üniversite Dr Mimarlıkta ilerliyebilir miyim

  1. admin diyor ki:

   Sosyal bilimler lisesine gitmen senin için dezavantaj oluşturur.Çünkü mimar olmak için MF-4 puanının iyi olması gerekiyor.MF-4 puanının iyi olması için ağırlıklı olarak Matematik,Geometri ve Fizik eğitimi alman gerekiyor,aynı zamanda da kimya ve biyoloji eğitimi alman lazım.Bu yüzden sayısal eğitim veren Anadolo lisesine veya Fen lisesine gitmelisin.Sosyal bilimler liselerinde eşit ağırlık bölümü bulunmakta fakat sayısal bölüm bulunmamakta.

 91. Anonim diyor ki:

  Sosyal bilimler lisesinden mezun olursak hangi meslekleri yaparız

  1. admin diyor ki:

   Sosyal bilimler lisesine giderek birçok mesleği yapabilirsin.TS,TM ve Dil gerektiren bölümleri seçebilirsin.Buna bir çok meslek örnek verilebilir.Başlıca bilinen meslekler ve bölümleri sayarsak;avukat,hakim,savcı,işletme,iktisat,uluslar arası ilişkiler,halkla ilişkiler,psikoloji,kamu yönetimi,dil ve edebiyat.. buna benzer birçok meslek sayılabilir.Sözel ve sosyal yetenekleriniz iyiyse ve aynı zamanda matematiği seviyorsanız bu bölümü rahatlıkla seçebilirsiniz.Zaten muhtemel olarak yetenekleriniz doğrulutusunda tercihlerde bulunacağınız için bu bölüme gitmeniz doğru olacaktır.

 92. Güler diyor ki:

  Ben sosyal bilimleri lisesinde okusam hemşire veya herhangı bir sağlıkçı olarak çıkarmıyımm

  1. admin diyor ki:

   Sosyal bilimler lisesinde okuyarak sağlıkçı çıkamazsın.Sağlıkla alakalı mesleklerin alımları daha çok MF3 puanından veya YGS-2 puanından yapılmakta.Bu yüzden ağırlıklı olarak lisede fen eğitimi alman bu bölüme gitmeni kolaylaştıracaktır.O yüzden bu liseye gitmen senin için dezavantaj oluşturur,sağlıkla alakalı bir bölüme yerleşmen güçleşir.

   1. Güler diyor ki:

    Anladım çok teşekkür ederim 😊😊😊

    1. admin diyor ki:

     Rica ederiz.

 93. Beyzanur diyor ki:

  ben ilkokuldan beri ingilizceyi severek günlük hayatımda da kullanırım eğer bu liseye gidersem kesinlikle hazırlık benim için çok eğlenceli ve yararlı geçecek

 94. Büşra diyor ki:

  Okulum muthis bir okul

 95. Büşra diyor ki:

  Ben de sosyal bilimler lisesinde okuyorum okulumu cok seviyorum cunku benim okulum tek kelimeyle harika bir okul… Liseye yeni baslayacak kisilere tavsiyemdir…~

  1. Beyzanur diyor ki:

   teşekkürler ben de inşallah o lise ye gitmek istiyorum

  2. Beyzanur diyor ki:

   teşekkürler ben de bu okula gitmek istiyorum inşallah

  3. admin diyor ki:

   Büşra hangi şehirde,hangi lisede okuyorsun?Arkadaşlarına,tercihlerine yön vermesi adına okulunun bilgilerini paylaşabilir misin?

  4. Hayat diyor ki:

   Nasıl kazandın nasıl calistin teog a

 96. Gs diyor ki:

  Sizce sosyal bilimlere gitmeli miyim 5 yıllık diye duydum hazırlık zorunlu mu

  1. admin diyor ki:

   Ne olmak istiyorsun?Sosyal Bilimler liselerinde hazırlık zorunlu.1 yıl hazırlık olmak üzere 5 yıl eğitim verilmekte.

 97. hayat diyor ki:

  Bu okullarda okuyan kişiler hangi meslekleri seçebilir? Yani illaki bir avukat , savcı ya da bir hakim olmak zorundalar mı? Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

  1. admin diyor ki:

   Bu okullarda okuyan bireyler sosyal,sözel,türkçe ve matematik yeteneği gerektiren bölümlere girmede daha avantajlı olurlar ama yine de bir Sosyal Bilimler lisesine giderek mühendis,doktor vs.. olabilirsin ama lisede alacağınız eğitim daha çok sosyal,sözel ,türkçe ve matematik ağırlıklı olacağı için MF puanı gerektiren bölümleri kazanmada zorluk yaşayabilirsin.O yüzden sahip olmayı istediğin mesleğe göre bu okulu seçmelisin veya seçmemelisin.Eğer bir avukat,bir savcı,bir spiker vs.. olmak istiyorsan bu okulda okumalısın ama bilgisayar mühendisi,doktor,elektronik mühendisi,biyolog.. olmak istiyorsan sayısal ve fen alanında eğitim veren Anadolu Liseleri’ne veya Fen Liseleri’ne gitmelisin.

 98. Anonim diyor ki:

  Pilot olmak istiyorum sizce bu okula gelmeliyim
  mi?

  1. Anonim diyor ki:

   hayır

  2. admin diyor ki:

   Hayır gelmemelisin.Hava Harp Okulu ve pilot eğitimi veren üniversiteler,sayısal yetenek alanında yetkin bireyleri,pilot adayı olarak okullarına kabul etmektedir.Örneğin Hava Harp Okulu MF-1,MF-2 ve MF-4 puan türlerinden pilot adayı almaktadır.Bu yüzden pilot olmak istiyorsan sayısal alanı seçmek suretiyle Anadolu Liseleri’ne veya Fen Liseleri’ne gitmelisin.Aynı zamanda İngilizcenin de iyi olması gerekmektedir.Bunun dışında pilot olmak için lise bitiminden sonra pilot eğitimi veren özel kurslara katılabilirsin.Bu kurslara katılmak için herhangi bir yetenek puanı istenmemektedir fakat yine de özel firmalar kendi testlerini adaylara uygulamaktadır. Lise mezunu olmanız yeterlidir.Yalnız pilot mesleği sayısal yetenek ve İngilizce gerektiren bir meslektir.Her halükarda sayısal alana gitmeniz pilot olmak için size avantaj sağlayacaktır.Bu konuda hazırlamış olduğumuz yazımızı http://isvemesleksecimi.com/2017/06/29/turkiyede-pilot-egitimi-veren-okullarkurumlaruniversitelerkuruluslar/ adresinden inceleyebilirsiniz.

 99. Zekiye diyor ki:

  Çok güzel bir lise inşallah oraya gelip bir hakim ,savçı olucam.

 100. Ben sosyal bilimler lisesine okuyorum ve çok mutluyum çünkü sosyal bilimler lisesinin amacı topluma nitelikli bireyler kazandırma çabasında ve bunu başaran en iyi lise fakat sosyal bilimler liselerinin bu başarısına karşın puanları düşük genel olarak mesela benim okulumun puanı 400 ben düşük buluyorum neden dusuk peki ?bu arada sosyal bilimler liselerini çok güzel anlatmışsiniz teşekkür

  1. admin diyor ki:

   Rica ederiz.

 101. Ben sosyal bilimler lisesinde okuyorum ve böyle bir liseside olduğum için çok mutluyum çünkü okulum çok güzel ve nitelikli insan yetıstirme çabasında ve böyle bireyleri topluma kazandırma en başarılı lise (fen liselerinden bile) benim tek yakindigim husus sosyal bilimler liselerinin böyle çabalarına karşın neden puanları genel olarak düşük

 102. Sosyal bilimler öğrencisi diyor ki:

  Ben sosyal bilimler lisesinde okuyorum okulum çok güzel ve çok nitelikli bireyler yetiştiren böyle bireyleri hayata kandırmada en başarılı olan lisedir ama puanı düşüktür bence sisyal bilimler liselerinin puanları yukseltilmedir.

 103. Anonim diyor ki:

  Sakın seçmeyin dil okuyacaksanız

 104. PINAR diyor ki:

  Benim matematikle aram çok iyi…

 105. Oguzhan diyor ki:

  Neden bu liselerin puanlari bu kadar düşük?

  1. admin diyor ki:

   Pek bireyler tarafından bilinmemesinden dolayı pek tercih edilmemekte o yüzden puanları diğer lise türlerine göre biraz düşüktür.Sosyal,türkçe,matematik ve sözel dersleri seven bir öğrencinin ve bu derslere paralel bir meslek seçmek isteyen bireylerin mutlaka tercih etmesi gereken bir lise türüdür.

 106. selin diyor ki:

  çok güzel anlatmışsınız teşekkürler

  1. admin diyor ki:

   rica ederiz.

   1. Gunes diyor ki:

    Bu lisede animasyonculuk veya oyun tasarımcılığı olmak mümkünmüdür

    1. admin diyor ki:

     Animasyonculuk ve oyun tasarımcılığı bölümüne TS-1 puan türünden alım yapılmakta.Bu liseye gidersen bu bölüme girmen kolay olacaktır.