Yüksek seçim kurulu YSK sözlü sınavı mülakatı nasıl yapılacak? Puanlama sistemi

Yüksek seçim kurulu YSK sözlü sınavı mülakatı nasıl yapılacak? Puanlama sistemi
1 Mart 2018 tarihinde eklendi, 648 kez okundu.

Yüksek seçim kurulu YSK mülakatıAltta sözlü sınav puanlama kriterleri verilmiştir. Sözlü sınavda en önemli İlk nokta sınav esnasındaki duruşunuz ve özgüveninizdir. Bu noktayı aştıktan sonra diğer konulardan biraz bilgi sahibi olsanız bile sınavı geçmeniz muhtemel olacaktır.Bu İlk noktayı daha etkili geçirebilmeniz için evde ailenize veya arkadaşlarınızla alıştırma yapmanız size avantaj sağlayacaktır. Arkadaşlarınız veya aileniz jüri olsunlar siz de sınava giren aday,alineniz veya arkadaşlarınız size sorular sorsun siz de cevaplayın. Bu şekilde her gün bunu bir iki defa yaparak ve her yaptığınızda değerlendirme yapıp eksiklerinizi gidererek sınava etkili bir şekilde hazırlanabilirsiniz. Mülakatta ilk önemli nokta güven, sonrasında fiziki görünüm ( takım elbise,saç sakal tıraşı erkekler için, bayanlar için kumaş etek veya pantolon ve gömlek vs. ) ardından da genel kültür ve genel yetenek bilginiz gelmektedir. Ve bunların sonrasında önemli noktalardan bir diğeri de ‘Neden burdasın’ sorusunun cevabı.Bu soru mülakatlarda ilk sorulan sorular arasındadır. Bu soruya kesinlikle işim yok, işim olmadığı için burdayım dememelisiniz. Vatana hizmet etmek, kendimi geliştirmek için ve bu mesleği sevdiğim için bu işi istiyorum şeklinde cümleler kurabilirsiniz.

Sözlü sınavı; atanılacak kadronun gerektirdiği mesleki bilgi (50 puan),

Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi (15 puan),

genel kültür düzeyi (15 puan) ile

özgüveni, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, temsil kabiliyeti, bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği konularından (20 puan) olmak üzere

toplam, 100 puan üzerinden sınav kurulu üyeleri tarafından ayrı ayrı değerlendirme yapılacaktır.

– Sözlü sınavında başarılı sayılabilmek için, sınav kurulunun verdiği puan ortalamasının en az 70 olması gerekmektedir.

Etiketler:

Yüksek seçim kurulu YSK sözlü sınavı mülakatı nasıl yapılacak? Puanlama sistemi Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. kpss diyor ki:

  Ben de 73 puanla zabıt katipliğine başvurdum. Çıkması zor değil mi? 😕

  1. admin diyor ki:

   Maalesef biraz zor gürünüyor.Sınava kontenjan sayısının 5 katı aday çağrılacak olması bunu güçleştiriyor.Önceden 70 ve üzeri herkes sınava alınıyordu.Şimdi ise kontenjan sayısının 5 katı şartı getirildi.

 2. Hatice diyor ki:

  Admin sizce 75 KPSS puanı ile YSK sözlü mülakata çağırabilir mi

  1. admin diyor ki:

   Maalesef bu konuda tahminde bulunmam biraz güç.Talebe başvurcak aday sayısına bağlı olarak değişecek bir durum bu.Ama şunu söyleyebilirim.Biraz güç olabilir sizin için bu.Çünkü mülakata kontenjan sayısının 5 katı aday çağrılacak.Bu kişiler de puan sırasına göre çağrılacak.Bu yüzden sizin çağrılmanız zor olabilir.Çünkü puanınız biraz düşük.Ama başvuracağınız kadro ve kontenjana göre bu değişebilir.

Sayfa başına git