Yüksek seçim kurulu YSK sözlü sınavı mülakatı nasıl yapılacak? Puanlama sistemi

Yüksek seçim kurulu YSK mülakatıAltta sözlü sınav puanlama kriterleri verilmiştir. Sözlü sınavda en önemli İlk nokta sınav esnasındaki duruşunuz ve özgüveninizdir. Bu noktayı aştıktan sonra diğer konulardan biraz bilgi sahibi olsanız bile sınavı geçmeniz muhtemel olacaktır.Bu İlk noktayı daha etkili geçirebilmeniz için evde ailenize veya arkadaşlarınızla alıştırma yapmanız size avantaj sağlayacaktır. Arkadaşlarınız veya aileniz jüri olsunlar siz de sınava giren aday,alineniz veya arkadaşlarınız size sorular sorsun siz de cevaplayın. Bu şekilde her gün bunu bir iki defa yaparak ve her yaptığınızda değerlendirme yapıp eksiklerinizi gidererek sınava etkili bir şekilde hazırlanabilirsiniz. Mülakatta ilk önemli nokta güven, sonrasında fiziki görünüm ( takım elbise,saç sakal tıraşı erkekler için, bayanlar için kumaş etek veya pantolon ve gömlek vs. ) ardından da genel kültür ve genel yetenek bilginiz gelmektedir. Ve bunların sonrasında önemli noktalardan bir diğeri de ‘Neden burdasın’ sorusunun cevabı.Bu soru mülakatlarda ilk sorulan sorular arasındadır. Bu soruya kesinlikle işim yok, işim olmadığı için burdayım dememelisiniz. Vatana hizmet etmek, kendimi geliştirmek için ve bu mesleği sevdiğim için bu işi istiyorum şeklinde cümleler kurabilirsiniz.

Sözlü sınavı; atanılacak kadronun gerektirdiği mesleki bilgi (50 puan),

Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi (15 puan),

genel kültür düzeyi (15 puan) ile

özgüveni, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, temsil kabiliyeti, bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği konularından (20 puan) olmak üzere

toplam, 100 puan üzerinden sınav kurulu üyeleri tarafından ayrı ayrı değerlendirme yapılacaktır.

– Sözlü sınavında başarılı sayılabilmek için, sınav kurulunun verdiği puan ortalamasının en az 70 olması gerekmektedir.

….

MEB zabıt katipliği görevde yükselme sınavı soruları.Sorular içinde zabıt katipliğinin niteliği ile ilgili konulardan sorular da bulunmakta.Soruları inceleyerek zabıt katipliği mesleği ile alakalı gelebilecek soruları inceleyebilirsiniz.Zabıt katipliği 3 dk. 90 kelime uygulamalı sınavdan ve mülakattan oluşacak.Mülakatta tabi sorular şıklı olarak sorulmayacak,altta yer alan soruların sözlü şekilleri sorulabilir.

……..

 

….
Sınava hazırlık için bu videoları mutlaka izleyiniz.Sınavın nasıl olabileceğini zihninizde canladırmanız için faydalı olacaktır.
“Yüksek seçim kurulu YSK sözlü sınavı mülakatı nasıl yapılacak? Puanlama sistemi” için 14 yorum

 1. Merhabalar ben zabıt katipliği için mülakata kabul edildim fakat sadece sözlü sınav hakkında Bilgi verilmiş sitesinde klavye Sınav olmayacak mı?

  1. Evet kılavuzu okudum dediğiniz gibi kalvye sınavıdan bişey bahsedilmemiş ama zabıt katibi alımları klavye sınavı olmadan yapılamaz çünkü zabit katibinin asli görevi yazmaktır.Yalnız kılavuzda sözlü sınavla ilgili şu madde bulunmakta;
   Sözlü sınavı; atanılacak kadronun gerektirdiği mesleki bilgi (50 puan), Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi
   (15 puan), genel kültür düzeyi (15 puan) ile özgüveni, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı,
   temsil kabiliyeti, bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği konularından (20 puan) olmak üzere toplam,
   100 puan üzerinden sınav kurulu üyeleri tarafından ayrı ayrı değerlendirme yapılacaktır.
   – Sözlü sınavında başarılı sayılabilmek için, sınav kurulunun verdiği puan ortalamasının en az 70
   olması gerekmektedir.

   Bu maddede yer alan atanılacak kadronun gerektirdiği mesleki bilgi (50 puan) kısmını kalvye sınavı olarak değerlendirebilirsiniz.Bir de şu nokta bulunmakta YSK’nın sözlü sınavla ilgili,sitesinde zabıt katipliği sınavının Ankara’da merkezi yapılacağı yazılıyor,muhtemelen tek elden bu sınavı aynı yerde yapacaklar,yine net öğrenmeniz için YSK’yı arayabilirsiniz.

  1. Çıkmış sorular yok maalesef ama youtube da biraz araştırdım,biraz bişeyler bulabildim,onları incelemeni öneririm.Aynı zamanda MEB tarafından yapılmış zabıt katiipliği görevde yükselme sınavında çıkmış soruları bulabildim.Sorular zabıt katiplerinin görev nitelikleri ile ilgili sorulardan oluşuyor.En azından zabıt katipliği ile ilgili gelebilecek sorulara hazırlık amacıyla bu soruları inceleyebilirsiniz.

 2. 85 puan ile zabıt katibi mülakatına çağrıldım. ysk görevleri danıştay yargıtay gibi konulara çalışmalımıyım yoksa zabıt katibi nedir görevleri neler gibikonulara mı ağırlık vermeliyim

  1. Bu konuda ben bir sınır çizmeyim ama kılavuzda;

   atanılacak kadronun gerektirdiği mesleki bilgi (50 puan),

   Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi (15 puan),

   genel kültür düzeyi (15 puan) ile

   özgüveni, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, temsil kabiliyeti, bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği konularından (20 puan) olmak üzere
   belirtilmiş.Buradan hareketle zabıt katipliği mesleği ile ilgili konulara mutlaka çalışılmalı,zabıt katipi nedir,ne iş yapar,görevleri,sorumlulukları nedir,A’dan Z’ye zabıt katipliği bilinmeli.Aynı zamanda zabıt katipliği ile alakalı olan konular da çalışılmalıdır.Tabi bunu derinlemesine yapmak mümkün değildir çünkü konular baya kapsamlı ama genel hatlarıyla hukuk nedir,mahkemeler nelerdir,mahkeme çeşitleri ve görevleri,son yıllarda anayasada yapılan değişiklikler,özellikle başkanlık sistemi nedir,yarı başkanlık sistemi nedir,artık cumhurbaşkanı nasıl seçilecek,parlemento nasıl oluşacak bunlar muhtemel soru gelecek konular arasında yer alacaktır.1982 anayası ve yapılan değişikliklerden(cumhurbaşkanlığı seçimi ve meclis seçimi ile ilgili değişiklikler) muhtemelen soru gelecektir.Yazıya MEB tarafın yapılmış zabıt katipliği görevde yükselme sınavı soruları koydum,soruları inceleyerek zabıt katipliği ile ilgili ne tür soruların gelebileceğini inceleyebilirsin.

  1. Biraz zor maalesef,mülakata 5 katı adayın çağrılacak olması,puan aralıklarında bulunan aday sayısının fazla olması ve kamu alımlarına rağbetin fazla olması bunu biraz güçleştiriyor.

 3. Admin bey önlisans 87.88327 puanla başvuru yaptım. Mülakata çağrılma şansım sizce yüzde kaç? Teşekkürler..

  1. Maalesef biraz zor gürünüyor.Sınava kontenjan sayısının 5 katı aday çağrılacak olması bunu güçleştiriyor.Önceden 70 ve üzeri herkes sınava alınıyordu.Şimdi ise kontenjan sayısının 5 katı şartı getirildi.

  1. Maalesef bu konuda tahminde bulunmam biraz güç.Talebe başvurcak aday sayısına bağlı olarak değişecek bir durum bu.Ama şunu söyleyebilirim.Biraz güç olabilir sizin için bu.Çünkü mülakata kontenjan sayısının 5 katı aday çağrılacak.Bu kişiler de puan sırasına göre çağrılacak.Bu yüzden sizin çağrılmanız zor olabilir.Çünkü puanınız biraz düşük.Ama başvuracağınız kadro ve kontenjana göre bu değişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.