Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

LGS’de kaç tercih olacak?

Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran

.

Güncel

LGS tercihleri nasıl yapılacak?

 

LGS’de 15 tercih yapılacak,   ( 5+5+5 )    Önce adrese dayalı yerleştirme için tercih alınacak.

Sınava girmiş olan öğrenciler de adrese dayalı yerleştirme sisteminden tercih yapacaklar. Daha sonra sınavla öğrenci alan okul tercihinde bulunacaklar. Sınavla öğrenci alan okul tercihinden sonra öğrenciler pansiyonlu okulları tercih edebilecekler. Her tercih sayısı 5 olacak. Toplamda 15 tercih yapılacak.  Bu tercihler yerel yerleştirme ,sınavla yerleştirme ve pansiyonlu okul yerleştirmesi olarak üçe ayrılacak.

Tercihler renklerle ifade edilecek   yeşil renk ;  kayıt alanı öğrencinin kayıt alanında bulunan okulları gösterecek, komşu kayıt alanı mavi renkle gösterilecek, bu yerler komşu kayıt alanı olarak ifade edilecek. Kırmızı renk ise diğer okulları ifade edecek; bu okullar ise il içindeki diğer okullar ve il dışındaki okulları ifade edecek. Tercihler  2-13 Temmuz arasında e-okul üzerinden veya ortaokullarda yapılacak.

Sınavla öğrenci alan okul tercihlerinde nelere bakılacak?

Puan üstünlüğüne göre yerleştirme yapılacak.

Puan eşitliğinde öncelikle ortaokul başarı puanına (OBP),

Ardından sırasıyla;

öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana,

8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki yıl sonu başarı puanı (YBP) üstünlüğüne,

okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliğine bakılacak.

Sınav puanıyla yerleşenin yerel ve pansiyonlu tercihleri dikkate alınmayacak.

YEREL YERLEŞTİRME: Öğrenciler kayıt alanlarındaki okullara

ikamet adresleri,

tercih önceliği,

okul başarı puanları,

devam-devamsızlık ve

yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecek.

 

İkamet adresine göre bulunduğu “Kayıt Alanı”ndan okul tercih etmeleri durumunda, aynı okulu tercih edenler “Komşu Kayıt Alanı”ndaki öğrencilerden; “Komşu Kayıt Alanı”ndaki öğrenciler de “Diğer” kayıt alanlarındaki öğrencilerden avantajlı olacak. Aynı “Kayıt Alanı”nda dönem olarak fazla okuyan, az okuyanlara göre daha avantajlı olacak.

 

KAYIT ALANI TERCİHİ    ( eve yakın ikamet bölgesi okulları)    YEŞİL                 5 tercih
 

 

SINAVLA ÖĞRENCİ ALAN TERCİHİ       ( sınavla öğrenci alacak okullar arasından tercih)          5  tercih

 

 

KOMŞU KAYIT ALANI TERCİHİ                    ( ikamet bölgesinde olmayan okullar arasından tercih)  MAVİ

DİĞER TERCİHİ                               ( il dışı tüm okullar)   KIRMIZI RENK                 5 tercih

 

 


………….

eski

LGS’de kaç tercih olacak öğrenci kaç okul tercihi yapabilecek. Bu konuda henüz net bir açıklama yapılmış değil fakat, sınava girecek adaylar için nitelikli liseler tercihinin 10-20 arasında olmasını bekliyoruz, çünkü okul sayısı geçmiş yılların aksine bu yıl daha az olacak bu yüzden de tercih sayısının daha fazla tutulacağını beklemekteyiz. Yalnız geçtiğimiz aylarda MEB tarafından yapılan açıklamada nitelikli okullara yerleşemeyen adaylar ve sınava girmeyen adaylar 9 tercih yapabilecek. Bu tercihler öğrencinin evine yakın okullar arasından yapılacak, her il müdürlüğü bulunulan il için eğitim bölgesi okulları belirleyecekler ve bu okulları MEBe gönderecekler, MEB bu okulları tercih ekranında ilgili ilin okulları arasında gösterecek. Bu okullar arasında 3 tane Anadolu lisesi,3 tane meslek lisesi ve 3 tane de Anadolu imam Hatip lisesi olması zorunlu tutulacak ve öğrencinin bu okullar arasından tercih yapması istenecek, tercihlerde LGS puanı değil ortalama okul başarı puanları dikkate alınacak, öğrencinin önce ilk tercihine gidip gidemeyeceğine bakılacak, yerleşebiliyorsa yerleşecek,yerlesemiyorsa diğer tercihine bakılacak,bu şekilde öğrencinin tercihleri sırasıyla değerlendirilip tercih okullarından birine yerleştirmesi yapılacak.

Kullanıcı
. .
Kanalda toplam 1969 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.