Asker olmak için hangi liseye gidilmeli?Ne okunmalı? – isvemesleksecimi

Asker olmak için hangi liseye gidilmeli?Ne okunmalı?

Asker olabilmek için herhangi bir liseden mezun olmak veya mezun olabilecek durumda olmak gereklidir.

askeri okullara nasıl gidilir

Soru sayısı 120, sınav süresi 135 dk. 2 saat 15 dk.

TYT benzeri,biraz daha kolay diyebiliriz,

4 yanlış 1 doğruyu götürür.

2019 MSÜ sınavı 7 nisanda yapılacak, basvuru tarihleri 5-27 şubat tarihleri arası

MSÜ HARP OKULLARI VE ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULLARI 2. SEÇİM AŞAMALARI İÇERİĞİ

2018 yılı deniz,kara,hava harp okulu subay ve meslek yüksek okulu astsubay alım ilanı
2018 yılı deniz,kara,hava harp okulu subay ve meslek yüksek okulu astsubay alım ilanı

 2018 YILI MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ

HARP OKULLARI VE ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULLARI ÖĞRENCİ ALIMLARI AKIŞ ŞEMASI

Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr)

ÖSYM internet adresinden yapacaklardır. Harp Okullarına bayan ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına sadece erkek öğrenci alınacaktır.

09 Ocak – 15 Şubat 2018

 

Milli Savunma Üniversitesi Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarında öğrenci olmak isteyen adaylar mutlaka MSÜ-2018 sınavına girmelidir.

18 Mart 2018 Saat 10:15

2018 – MSÜ Sınavı

 

18 Mart 2018 tarihinde sınava giren adayların Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları tercihlerini www.msb.gov.tr internet adresine girerek yapmaları gerekmektedir. Belirtilen süre içerisinde internet sitesi üzerinden tercihini yapmayan adaylar ikinci seçim aşamalarına çağrılmayacaktır.

24 Nisan – 11 Mayıs 2018 Aday Tercihlerinin Alınması

 

Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları sonuçları 11 Haziran 2018 tarihinde, www.msb.gov.tr internet adresinde açıklanacaktır.

11 Haziran 2018

 

Başvuruların Değerlendirilmesi ve Sonuçların İlanı

Harp Okulları için 2018 yılı Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Yüksek Öğretim Kurumları Sınavına (YKS), Asb. MYO için 2018 yılı Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmeyen adaylar hiçbir surette Askeri Okullara yerleştirilmeyecektir. Astsubay MYO için TYT’den 150 ve Harp Okulları için YKS yerleştirme

puan türünden 180’in altında puan alan adaylar değerlendirmeye alınmayacaktır.

23-24 Haziran 2018

2018-TYT ve 2018 YKS

2’nci seçim aşamaları için çağrı ve 2’nci seçim aşamalarına gelirken beraberlerinde getireceği belgeler www.msb.gov.tr internet adresinde yayınlanacaktır. 2’nci seçim aşamaları sağlık raporu bölümü hariç olmak üzere iki gün olacak şekilde icra edilecektir. 1’inci gün evrak kontrol, Kişilik Değerlendirme Testi, Fizik Değerlendirme, Psikomotor Testi (Hava Harp Okulu adayları için), Fiziki Yeterlilik Testi (FYT), 2’nci gün mülakat sınavları ile Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (Bando Astsubay Meslek Yüksekokulları için) yapılacaktır. 2’nci Seçim aşamalarında başarılı olan adaylar sağlık raporu almak üzere hastaneye gönderilecektir. Olumlu sağlık raporu alan ve tercihleri arasında Hava Harp Okulu olan adaylar belirlenen kontenjan dahilinde öğrenci seçim uçuşuna gönderileceklerdir.

26 Haziran – 10 Ağustos 2018

2’nci Seçim Aşamaları

27-29 Ağustos 2018 (Asil)

31 Ağustos – 14 Eylül 2018 (Yedek)

 

Asil ve yedek listeler www.msb.gov.tr adresinde ilan edilecek, ayrıca posta yolu ile bir duyuru yapılmayacak, belge gönderilmeyecektir.

Sınavlarda başarılı olan adaylardan okullara alınacak kontenjan sayısı kadar aday yerleştirmesi yapılacaktır. Kontenjana giremeyen adaylar yedek olarak belirlenecek, ihtiyaç halinde çağrı yapılabilecektir.

13 Ağustos – 15 Ağustos 2018 (Asil)

16 Ağustos – 07 Eylül 2018 (Yedek)

 

Harp Okulu Asil ve Yedek Adayların Kayıt İşlemleri Asb. MYO Asil ve Yedek Adayların Kayıt İşlemleri

2’nci seçim aşamalarında başarılı olan ve olumlu sağlık raporu alan adayların, Fiziki Yeterlilik Testleri ve Mülakat aşamasında aldıkları puanlar ile Üniversite Sınavı Puanları (Harp Okulları için 2018-YKS, Astsubay Meslek Yüksekokulları için TYT, Bando Astsubay Meslek Yüksekokulları için yerleştirme

aşamasında TYT puanı ile Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı Puanı kullanılacaktır) dikkate alınarak “Aday Değerlendirme Puanları” tespit edilecek ve bu puanlara göre asil ve yedek listeler belirlenecektir.

 

Herhangi bir öğrencinin Kara,Hava ve Deniz Harp Okulu’na gidebilmesi için en az lise mezunu olması gerekmektedir.15 Temmuz darbe girişiminden önce ortaokul bittikten sonra askeri liselere öğrenci alınmaktaydı,darbe girişiminden sonra askeri liseler kapatıldı.Milli Savunma Bakanlığı asker ihtiyacı için gerekli personel adaylarını lise eğitiminden sonra seçmekte.Herhangi bir branşta (Deniz,Hava ve Kara) asker adayı olarak seçilebilmek için mutlaka Milli Savunma Bakanlığının adaylardan istediği diğer şartları da sağlamak koşuluyla TYT ve YKS sınavına katılmak zorunludur.

Asker olmak için hangi liseye gidilmeli?Ne okunmalı?” için 44 yorum

 • 6 Temmuz 2018 tarihinde, saat 11:29
  Permalink

  Slm ben 8.sınıftayım askeri liseye gitmem için lgs sınavına mi yoksa ayrı bir sinava mi gricem

  Yanıtla
  • 7 Temmuz 2018 tarihinde, saat 21:12
   Permalink

   Şu an askeri anlamda eğitim veren lise yok. 15 temmuz darbe girişiminden sonra askeri liseler kapatıldı. Askeri okullara lise eğitimi sonunda gidilmekte.

   Yanıtla
 • 23 Haziran 2018 tarihinde, saat 19:44
  Permalink

  Orta sona gidiyorum asker olmak icin askeri liseye gitmem gerekiyormu yoksa anadolu lisesinde asker olabilirmiyim

  Yanıtla
  • 25 Haziran 2018 tarihinde, saat 09:30
   Permalink

   Askeri liseler kapatıldı şu an milli savunma bakanlığı asker ihtiyacını harp okulları ve astsubay meslek yüksek okullarından karşılamakta.Bu okullara da giriş için lise mezunu olma şartı var.Lise türü farketmiyor,lise mezunu herkes askeri okullara gitme hakkına sahip

   Yanıtla
 • 16 Haziran 2018 tarihinde, saat 14:52
  Permalink

  “ÖSYM internet adresinden yapacaklardır. Harp Okullarına bayan ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına sadece erkek öğrenci alınacaktır.” Girdiğim başka bir sitede bu yazıyordu, doğru mu? Kadınlar astsubay olamıyor mu?!

  Yanıtla
  • 16 Haziran 2018 tarihinde, saat 19:34
   Permalink

   Maalesef.Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınacaktır.

   Yanıtla
 • 11 Haziran 2018 tarihinde, saat 11:45
  Permalink

  Merhaba ben 10.sınıfta geçeceğim ve Anadolu lisesinde okuyorum bunun bana avantajı olur mu? Ve askeri üniversitesi ye gitmem için sporla ilgilenmeme gerek varmı özellikle üstünde durmam gereken bir şey koşu yüzme VS. Yoksa ne kadar güçlü olduğuna bakmadan veya hiç spor yapmayan birini alırlar mı?

  Yanıtla
  • 12 Haziran 2018 tarihinde, saat 18:14
   Permalink

   Herhangi bir avantajı yok çünkü her lise mezunu aday askeri okullara giriş için başvuru hakkına sahip. Şöyle bir avantajı olabilir gitmek istediğin okul türüne göre TYT AYT puan üstünlüğüne bakılmakta bu yüzden bir meslek lisesinde okuyan öğrenciye göre avantajın olabilir. Anadolu lisesinde temel ders eğitimleri daha fazla verildiği için TYT’den AYT’den yüksek puan alma ihtimalin yüksek.
   Askeri okullar için fiziki yeterliliğin gerek fiziki olarak özelliklerinle( boy,kilo), gerek fiziki kabiliyetinle yeterli olmalıdır. Fiziki yeterlilik testi çeşitli parkurlardan oluşan bir aşama. Genel olarak spor yeteneği testlerinde kullanılan yöntemler kullanılıyor, nedir bunlar örneğin basketbol topu fırlatma, barfiks, mekik vs.Spor aşaması için hazırlığa bu sınava gireceğin son yıldan başlayabilirsin. Şimdiden spor aşamasına hazırlanmak erken olabilir.

   Yanıtla
 • 5 Haziran 2018 tarihinde, saat 02:23
  Permalink

  ben 8. sınıfa geçtim ve kara da üsteğmen olmak istiyorum nasıl olabılırim
  hangi lise ye gitmeliyim
  hangi yuksek okul
  yazar mısınız

  Yanıtla
  • 12 Haziran 2018 tarihinde, saat 18:37
   Permalink

   Herhangi bir liseye gitmen yeterli. Askeri okullar için lise ayrımı yapılmamakta. Bir liseden mezun olan herkes askeri okullar için başvuru yapabilir. Askeri okullar için bir öğrenci diğer şartları da taşımak koşuluyla MSÜ sınavı ardından askeri yüksek okullar için TYT, harp okulları için AYT ye girmek zorunda TYT den 150 AYT den 180 puan şart. Sonra MSÜ TYT ve AYT puanına göre 2 . seçim aşamalarına çağırılıyorsun. Mülakat fiziki yeterlilik testi ile girebiliyosun veya giremiyosun.

   Yanıtla
 • 31 Mayıs 2018 tarihinde, saat 19:26
  Permalink

  Merhaba abi, 10. Sınıfım bitti 11. Sınıfa geçiyorum. Nereye başvuracagima, hangi sınava girecegime vs hiçbir fikrim yok. Anlatır mısın ne yapmalıyım 11. Sınıfta. Meslek lisesi mezunları sonunda başvurabiliyor artık şükürler olsun. Meslek lisesine gidiyorum hiç ümidim yoktu. Yardım edermisin?

  Yanıtla
  • 31 Mayıs 2018 tarihinde, saat 21:57
   Permalink

   Tabi yardım ederim. Öncelikle ne olmak istiyorsun bunu söylermisin bana.

   Yanıtla
 • 15 Mayıs 2018 tarihinde, saat 00:49
  Permalink

  Admin ben de gelecekte bu üniversiteye gitmek istiyorum. Fakat şuan bu yıl gidecegim lise sonradan buraya gitmem için bi sıkıntı olmaz dimi. Mezun oldugum herhangi bir liseden de gidebilirim dimi

  Yanıtla
  • 15 Mayıs 2018 tarihinde, saat 10:56
   Permalink

   Askeri liselere girişte lise ayrımı yapılmıyor,herhangi bir liseden mezun olan,mezun olabilecek durumda olanlar başvuru yapanbiliyor.Yalnız gideceğin lise türü,gideceğin askeri okul için avantajlı olabilir veya dezavantajlı olabilir.Örneğin hava harp okuluna girebilmen için sayısal yeteneğinin güçlü olması lazım,yine deniz harp okulu için de geçerli bu,tabi astsubay meslek yüksek okulları için de, bu yüzden gideceğin liseyi veya lisede okuyorsan seçeceğin alanı gitmek istediğin askeri okul türüne göre seçmelisin.

   Yanıtla
 • 2 Mayıs 2018 tarihinde, saat 15:00
  Permalink

  merhaba benim yüzümde küçüklükten kalmış dikiş izi varda ama okadar belli deyil çizik gibi duruyor bu bi sorun olurmu

  Yanıtla
  • 10 Mayıs 2018 tarihinde, saat 17:22
   Permalink

   Maalesef sağlık konularında net fikir veremiyoruz.

   Yanıtla
 • 12 Nisan 2018 tarihinde, saat 23:52
  Permalink

  Ben orta okul mezunuyum açıktan lise okuyorum ve asker olmak istiyorum bayanım fark etmez subay yada başka birşey tek orta okul mezunu şartı olan hangisi var… Cevaplarsaniz cokk sevinirim

  Yanıtla
  • 13 Nisan 2018 tarihinde, saat 11:02
   Permalink

   Şu an için uzman onbaşı ve sözleşmeli erlik pozisyonlarına başvuru yapabilirsin sadece.

   Yanıtla
 • 20 Mart 2018 tarihinde, saat 22:47
  Permalink

  Kadınların subay alım kadrolarını merak ediyordum. harp okulu puanı çok yüksek mi? sivilce izleri vs mulakatta elenme sebebi mi?

  Yanıtla
  • 21 Mart 2018 tarihinde, saat 14:38
   Permalink

   Sivilce izleri konusunda net bilgiye sahip değilim ama sivilce izlerinin sorun oluşturacağını pek zannetmiyorum çünkü bir çok kişide az çok var olan bir izdir ama iz sayısı fazla ise durum değişebilir,bu tamamen muayenede belli olacak bir durum.

   Yanıtla
   • 18 Haziran 2018 tarihinde, saat 19:14
    Permalink

    kadınlar için kara harp okulu puanı çok mu yüksekö örneğin tıp kadar var mıdır cevaplarsanız çok mutluolurum

    Yanıtla
    • 21 Haziran 2018 tarihinde, saat 13:46
     Permalink

     Bu konuda net bişey söylemek mümkün değil fakat kara harp okulunun tıp kadar yüksek olabileceğini düşünmemekteyim.Harp okulları belki tıp fakülteleri puanına kadar ulaşabiliyodur ama karp harp okulu 380-450 puanlarla girilebilecek okul.Tabi bu başvuru sayısına göre değişebilir.

     Yanıtla
 • 18 Mart 2018 tarihinde, saat 15:19
  Permalink

  Merhaaba ben 10. Sinifa gidiyorum ve Saglik meslekte okuyorum ama subay olmak istiyorum. Bunun haricinde sayisal bolumu sectim subay olmak icin hangi universiteue gitmeliyim yks den kac puan almaliyim cevaplarmsiin

  Yanıtla
  • 18 Mart 2018 tarihinde, saat 18:45
   Permalink

   Sayısal bölümden tüm askeri okullara gidebilirsin.Nedir bunlar; Hava,Deniz,Kara harp okulu, Hava,Deniz,Kara ve Bando astsubay meslek yüksek okulu..Subay olabilmen için Milli savunma üniversitesine gitmen gerekli.MSÜ’ye girmen için öncelikle MSÜ sınavı girmen,ardından TYT ve YKS’ye girmen bu sınavlardan yeter puan aldıktan sonra 2.seçim aşamaları olarak adlandırılan mülakat,spor testi,sağlık testi, hava haro okulu için öğrenci seçim uçuşu girip başarılı olman gerekli.Okullara alımlar yapılırken mülakatı ve spor testini vs.. geçtikten sonra değerlendirme TYT ve YKS(AYT) puanlarına bakılarak yapılıyor.Öğrenci alımında daha çok TYT ve YKS puanlarınızın yüksekliğine bakılacak.MSÜ sınavı sadece,sınav sürecini daha düzenli hale getirmek için yapılıyor. MSÜ sınav puanınızın tercihlerden sonra herhangi bir etkisi olmayacak.

   Yanıtla
 • 13 Mart 2018 tarihinde, saat 14:55
  Permalink

  merhaba ben 8. sınıfa gidiyorum meslek lisesi mezunu olursam asker olabilir miyim .?
  Kara askeri olmak içindemi sayısal okumak gerekir ?

  Yanıtla
  • 16 Mart 2018 tarihinde, saat 09:10
   Permalink

   Evet gidebilirsin.Kara astsubay meslek yüksek okulu ve kara harp okulu için sayısal veya eşit ağırlık okuman gerekli.

   Yanıtla
 • 8 Mart 2018 tarihinde, saat 23:15
  Permalink

  Ben 15 yasindayim be 8. sınıfım as teymen olmak isyiyorum istanbulda hani liseye gitmem verekir

  Yanıtla
  • 9 Mart 2018 tarihinde, saat 11:18
   Permalink

   İstediğin herhangi bir liseye gidebilirsin.Lise ve dengi okullarda son sınıfta okuyan ve mezun durumda olan adaylar Harp Okullarına başvurabilirler.Yalnız hangi sınıfa (hava,deniz,kara) gitmek istiyorsan o sınıfın gerektirdiği alanı seçmelisin.Tabi bunu 11.sınıf başlangıcında yapacaksın.Örneğin hava harp okulu için sayısal alana gitmelisin.

   *Kara harp okulu 2018-MSÜ Sayısal Puanı
   2018-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı
   türünden alım yapmakta.

   *Deniz harp okulu 2018-MSÜ Sayısal Puanı
   türünden

   *Hava harp okulu 2018-MSÜ Sayısal Puanı
   türünden alım yapmakta.

   Astsubay meslek yüksek okullarına giderek te teğmen olabilirsin.İleride atanabilirsen astsubay olarak başlar kurum içi sınavlarla teğmenliğe yükselebilirsin.

   *Kara Asb.MYO 2018-MSÜ Sayısal Puanı
   2018-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı

   *Deniz Asb.MYO 2018-MSÜ Sayısal Puanı
   2018-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı
   2018-MSÜ Sözel Puanı

   *Hava Asb.MYO 2018-MSÜ Sayısal Puanı
   2018-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı
   2018-MSÜ Sözel Puanı

   *Bando Asb.MYO 2018-MSÜ Puan Türlerinden Adayın Aldığı En Yüksek Puan

   Yanıtla
 • 8 Mart 2018 tarihinde, saat 22:18
  Permalink

  Ben 9 sınıfa gidiyorum hava okuluna gittmek istiyorum hiç bi şekilde giremezmiyim

  Yanıtla
  • 9 Mart 2018 tarihinde, saat 11:25
   Permalink

   Girebilirsin. Askeri okullara giriş için lise mezunu olman veya olabilecek olman şart.Şu an askeri okullar sınavına giremezsin.Hava kara deniz artık tüm harp okullarına ve askeri yüksek okullara alımlar MSÜ milli savunma üniversitesi sınavı,YKS Yükseköğretim sınavı ve 2.seçim sınavlarıyla yapılmakta.İsteyen adaylar bu sınavlara katılarak askeri öğrenci olabilir.

   Yanıtla
 • 5 Mart 2018 tarihinde, saat 14:53
  Permalink

  ben 8. sınıftayım asker olabilmem için hangi liseye gidebilirim yada anadolu meslek lisesi olabilirmi?

  Yanıtla
  • 9 Mart 2018 tarihinde, saat 11:36
   Permalink

   Asker olabilmen için en az ortaokul mezunu olman yeterli.Sözleşmeli er ve uzman onbaşı alımları için en az ilköğretim şartı bulunmakta.Fakat astsubaylık ve subaylık için yani astsubay meslek yüksek okulları ve harp okulları için en az lise mezunu olman gerekir.Her harp okulunun ve astsubay meslek yüksek okulunun niteliğine göre istedikleri puan şartı değişmekte.Hangi sınıf harp okuluna gitmek istiyorsun buna göre 11.sınıfta alan tercihi yapmalısın.Alttan okullar için gerekli puan türlerini inceleyebilirsin.

   2’nci Seçim Aşamalarına Çağrı Puan Türü

   Kara harp okulu 2018-MSÜ Sayısal Puanı
   2018-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı
   türünden alım yapmakta.

   Deniz harp okulu 2018-MSÜ Sayısal Puanı
   türünden

   Hava harp okulu 2018-MSÜ Sayısal Puanı
   türünden alım yapmakta.

   Kara Asb.MYO 2018-MSÜ Sayısal Puanı
   2018-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı

   Deniz Asb.MYO 2018-MSÜ Sayısal Puanı
   2018-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı
   2018-MSÜ Sözel Puanı

   Hava Asb.MYO 2018-MSÜ Sayısal Puanı
   2018-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı
   2018-MSÜ Sözel Puanı

   Bando Asb.MYO 2018-MSÜ Puan Türlerinden Adayın Aldığı En Yüksek Puan
   ….
   Gerekli TYT ve AYT puanları

   Milli Savunma Üniversitesi
   Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları Yerleştirme Puan Türü

   KHO 2018-YKS (TYT+AYT) Sayısal ve Eşit Ağırlık Puanı

   DHO 2018-YKS (TYT+AYT) Sayısal Puanı

   HHO 2018-YKS (TYT+AYT) Sayısal Puanı

   Asb.MYO 2018-TYT Puanı (Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu dahil)

   Yanıtla
 • 11 Şubat 2018 tarihinde, saat 00:47
  Permalink

  Merheba ben ortaokul son liseden sonra harp okuluna gitmek istiyorum ama 2 sene okula gec baskadim sikinti olurmu

  Yanıtla
  • 9 Mart 2018 tarihinde, saat 11:27
   Permalink

   Adayların, gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında (1998 ve sonrası doğumlu) olması gerekmektedir. Şu an kaç yaşındasın?

   Yanıtla
 • 7 Şubat 2018 tarihinde, saat 15:58
  Permalink

  Ben 9. Sinifim anadolu lisesinde okuyorum bu sınava son sınıfta katılmak istiyorum nasıl katilirim

  Yanıtla
  • 7 Şubat 2018 tarihinde, saat 19:34
   Permalink

   Bu sınava katılabilmen için lise mezunu olman veya 2. Seçim aşamaları sınavları tarihi itibariyle mezun olabilecek durumda olman ve yaş şartını sağlıyor olman gerekli ki bu şartı öğrenim görmekte olan bir çok öğrenci sağlamakta. Bu şartların ardından MSÜ sınavına ve YKS’ye ( TYT ve AYT’ye) katılman gereklidir.

   Yanıtla
 • 6 Şubat 2018 tarihinde, saat 21:09
  Permalink

  Merhaba ben lise 2ye gidiyorum ilerde asker olabilmem icin sayisal sözel veya esit ağırlıktan hangisini okumam gerekiyor yada fark edermi?

  Yanıtla
  • 7 Şubat 2018 tarihinde, saat 19:12
   Permalink

   Evet fark eder. Çünkü askeri okul türlerine farklı puan türlerinden alım yapılmakta. Yine her puan türünün (dil hariç) gidebileceği bir askeri okul var ama sen örneğin hava harp okuluna gitmek istiyorsan sayısal bölüme gitmelisin. Alttan harp okulu ve meslek yüksekokulu türleri ve gerekli puan türlerini görebilirsin.

   2’nci Seçim Aşamalarına Çağrı Puan Türü

   Kara harp okulu 2018-MSÜ Sayısal Puanı
   2018-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı
   türünden alım yapmakta.

   Deniz harp okulu 2018-MSÜ Sayısal Puanı
   türünden

   Hava harp okulu 2018-MSÜ Sayısal Puanı
   türünden alım yapmakta.

   Kara Asb.MYO 2018-MSÜ Sayısal Puanı
   2018-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı

   Deniz Asb.MYO 2018-MSÜ Sayısal Puanı
   2018-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı
   2018-MSÜ Sözel Puanı

   Hava Asb.MYO 2018-MSÜ Sayısal Puanı
   2018-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı
   2018-MSÜ Sözel Puanı

   Bando Asb.MYO 2018-MSÜ Puan Türlerinden Adayın Aldığı En Yüksek Puan
   ….
   Gerekli TYT ve AYT puanları

   Milli Savunma Üniversitesi
   Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları Yerleştirme Puan Türü

   KHO 2018-YKS (TYT+AYT) Sayısal ve Eşit Ağırlık Puanı

   DHO 2018-YKS (TYT+AYT) Sayısal Puanı

   HHO 2018-YKS (TYT+AYT) Sayısal Puanı

   Asb.MYO 2018-TYT Puanı (Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu dahil)

   Yanıtla
 • 20 Ocak 2018 tarihinde, saat 18:52
  Permalink

  merhaba ben 13 yaşındayım ortaokul 7.sınıfa gidiyorum ben bu sınava katılabilirmiyim bu yaşta

  Yanıtla
  • 20 Ocak 2018 tarihinde, saat 19:03
   Permalink

   Maalesef katılamazsın.Katılabilmen için lise mezunu olman veya son sınıf lisede okuyor olman gerekli.

   Yanıtla
   • 29 Ocak 2018 tarihinde, saat 22:33
    Permalink

    ben şuan lise 2 ye gidiyorum ve askei üniversite dediğimz yere gitmek istiyorum. harp okuluna gitmek için sayısal , sözel , eşit ağırlık gibi dallar etki ediyomu . yani bütün dallardan harp okuluna gidiliyomu cevaplarsan çok sevinirim.

    Yanıtla
    • 9 Mart 2018 tarihinde, saat 11:30
     Permalink

     Bütün dallardan harp okullarına gidilebilir ama her harp okulunun niteliğine göre puan şartı var.Bunları alttan inceleyebilirsin.Örneğin hava harp okulu için sayısal puanının iyi olması gerekir.Çünkü milli savunma üniversitesi hava harp okulu öğrencilerini sadece sayısal puandan almakta.

     *Kara harp okulu 2018-MSÜ Sayısal Puanı
     2018-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı
     türünden alım yapmakta.

     *Deniz harp okulu 2018-MSÜ Sayısal Puanı
     türünden

     *Hava harp okulu 2018-MSÜ Sayısal Puanı
     türünden alım yapmakta.

     Astsubay meslek yüksek okullarına giderek te teğmen olabilirsin.İleride atanabilirsen astsubay olarak başlar kurum içi sınavlarla teğmenliğe yükselebilirsin.

     *Kara Asb.MYO 2018-MSÜ Sayısal Puanı
     2018-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı

     *Deniz Asb.MYO 2018-MSÜ Sayısal Puanı
     2018-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı
     2018-MSÜ Sözel Puanı

     *Hava Asb.MYO 2018-MSÜ Sayısal Puanı
     2018-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı
     2018-MSÜ Sözel Puanı

     *Bando Asb.MYO 2018-MSÜ Puan Türlerinden Adayın Aldığı En Yüksek Puan

     Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MAĞAZA
isvemesleksecimi