Meslek lisesi deyip geçmeyin!

Meslek liseleri günümüzde pek tercih edilmeyen lise türleri arasında.Oysa meslek liselerinde birçok bölümde,alanda mesleki eğitim verilmekte,bu liseden mezun olmuş bireyler kolay bir şekilde,iyi ücretlerde iş bulabilmekteler.Önemli olan kişilik özelliklerinize,niteliklerinize ve yeteneklerinize uygun bölümü seçmek.Eğer bu noktada hata yapmaz iseniz genç yaşta meslek sahibi olma imkanını elde etmiş olursunuz, bu da geleceğinizi bir anlamda  garanti altına almış olmanızı sağlayacaktır.Örneğin bir meslek lisesine giderek elektrik teknisyeni olabilirsiniz,hemşire yardımcısı olabilirsiniz,cnc torna tezgah operatörü,bilgisayar teknisyeni olabilirsiniz. Lise eğitimi tamamladıktan sonra mesleğinizle alakalı yüksek öğretim programlarına giderek kendinizi geliştirebilirsiniz.Günümüzde işgücü piyasasında işverenler daha çok teknik eleman sıkıntısı çekmektedirler.Bunu da göz önüne aldığımızda,gelecekte iş bulma imkanınızın daha da yüksek olacağını söyleyebiliriz.Mutlaka mesleki ve teknik eğitim veren liseleri,hangi alanlarda,hangi dallarda eğitim verildiğini incelemenizi ve tercih döneminde mesleki ve teknik liselerini de değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine TEOG puanına göre öğrenci alınmaktadır.

Mesleki ve teknik anadolu liseleri,mesleki ve teknik eğitim merkezleri ile Çok programlı anadolu liselerinden oluşmaktadır.

Türkiye genelinde 3297 Anadolu meslek,Anadolu Teknik ve Çok Programlı liseler bulunmaktadır.

Anadolu meslek programında mesleki beceri geliştirmeye yönelik dersler, anadolu teknik programında ise akademik becerileri geliştirmeye yönelik dersler ağırlıklıdır.

Mesleki ve Teknik Eğitim liselerinde  52 alanda 204 dalda eğitim verilmektedir.

Eğitim süresi 4 yıldır,Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinin,9. Sınıflarında diğer liselerle(Fen, Sosyal Bilimler, Anadolu Liseleri,…,vb) aynı dersler okutulmaktadır.

  1. sınıf sonunda öğrenciler;

Anadolu meslek programında, bir mesleğe yönelik bilgi ve becerilerin yanında genel bilgi dersleri de yer almaktadır. anadolu teknik programında ise bir mesleğe yönelik bilgi ve becerilerin yanında matematik, fizik, kimya ve biyoloji dersleri 4 yıl boyunca ağırlıklı olarak yer almaktadır.

  1. sınıfta alan eğitimine başlanmaktadır.
  2. ve 12. Sınıflarda meslek alanına bağlı olarak dal eğitimi yapılmaktadır.

NEDEN MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM ?

*Sahip olacağınız meslek ile hayata daha da güvenle bakabileceksiniz,

*Eğitimini aldığınız meslek alanında diploma ile birlikte bağımsız iş yeri açma belgesine sahip olacaksınız,

*Anadolu meslek programının 12. sınıfında haftada 3 gün işletmede mesleki eğitim görecek ve yaşınıza uygun asgari ücretin %30 undan az olmamak üzere ücret alabileceksiniz,

*İşletmede beceri eğitimi ya da staj çalışmasındamillî eğitim bakanlığınca sigortalanacaksınız,

*Ygs ve Lys puanlarınıza göre bütün yüksek öğretim kurumlarına diğer liseler ile eşit şartlarda girme hakkına sahipsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.