16 Kasım 2017 LKS nedir.MEB örnek LKS soruları indir çöz.

LKS nedir.MEB örnek LKS soruları indir çöz.

2017-2018 Eğitim-öğretim yılına ait güncel MEB EBA tüm derslere ait kazanım testlerini alttan çözebilirsiniz.MEB yaptığı açıklmasında sınav sorularının 8.sınıf müfredatından geleceğini ve konu kazanımlarıyla plaralel olacağını söyledi.Bu yüzden altta sizler için hazırladığımız soru-cevap MEB EBA kazanım testlerini çözerek sınava hazırlanabilirsiniz.


Liselere geçiş sistemi detaylarıGeçtiğimiz günlerde yeni liselere giriş sisteminin ayrıntıları Milli Eğitim Bakanı tarafından açıklandı. Yeni sistemle birlikte sınava girme zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Artık istemeyen adaylar sınava girmeyebilecek, sınava girmeyen adaylar evlerine en yakın 5 okuldan birine, ilköğretim başarı puanına göre yerleşebilecekler. İsteyen adaylar ise sınava girip MEB tarafından belirlenen okulları tercih edebilecekler. Yine öğrencilerden bu okula giriş için 5 tercih alınacak. Yeni sınav sistemini bu şekliyle ikiye ayırabiliriz;

Liselere kayıt sistemi başlığı altında;

1-)Liselere geçiş sınavı (LGS) (sınava girmek isteyen öğrencilere yönelik sistem),

2-)Adrese dayalı sistem (ADS) (sınava girmek istemeyen adaylara yönelik sistem),

1-)Liselere geçiş sınavı (LGS) (sınava girmek isteyen öğrencilere yönelik sistem)

Fen liseleri,sosyal bilimler liseleri,gözde Anadolu liseleri ve bazı meslek liselerine seçme işleminin yapılabilmesi için düzenlenecek. Bu liselerde okumak isteyen aday sayısı fazla olduğu için adil bir seçmenin yapılabilmesi için sınav yapılacak.Sınav Haziran ayında yapılacak.Sınavla öğrenci alınacak okulların listesi ise önümüzdeki günlerde yayınlanacak.Bu okul sayısının yaklaşık 600 civarında olacağı belirtildi.Okullara alımlar Haziran ayında sınav ve ilköğretim başarı puanından elden adilen net puanla yapılacak.Şu an MEB okul puanlarının,sınav puanına etkisinin oranını açıklamadı ama bu oranın hatrı sayılır bir miktarda olacağını düşünüyoruz.Sınavın ilk olarak 60 sorudan oluşacağı belirtilmişti fakat eğitim uzmanlarından gelen görüşler ve özel okulların talepleri doğrultusunda soru sayısı 80’e çıkarıldı.Eğitim uzmanları ve özel okullar birliği 60 sorunun uygun öğrenciyi seçmede yetersiz kalabileceğini belirtmişlerdi.Sınav 80 sorudan oluşacak ve sınavda Türkçe,Matematik,Fen ve Teknoloji,Sosyal Bilgiler(İnkılap tarihi) ve İngilizde dersinden sorular sorulacak.Sınavın 3 Haziran 2018’de yapılması bekleniyor.Soruların ağırlıklı olarak 8.sınıf müfredatından olmak üzere 7. Ve 6. Sınıf müfredatından gelecek.Yine yerleştirme puanı için okul puanı da etkili olacak.Yapılan son değişiklikle birlikte Türkçe dersinden 20,Matematik dersinden 20,Fen ve Teknoloji dersinden 15,Sosyal Bilgiler dersinden 15,İngilizde dersinden ise 10 soru beklemekteyiz.Sınavın 40’ar soruluk iki oturumda veya 80 soruluk tek oturumda yapılması planlanıyor.Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ sınavda tercih edilebilecek okul listesini Mayıs ayında açıklayacaklarını söylemişti fakat kamuoyundan gelenler talepler doğrultusunda listenin önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacılağı belirtildi.

*Sonuç itibariyle sınavın 3 Haziranda yapılması planlanıyor,

*80 sorudan oluşacak,okul puanı yerleştirme puanına belli bir oranda etki edecek,

*Öğrenciler  5 tercih yapabilecek,

*Okullar genel olarak Fen liseleri,Sosyal Bilimler liseleri ,gözde Anadolu liseleri ve bazı meslek liseleri olacak.

*Sınavda Türkçe dersinden,Matematik dersinden,Fen ve Teknoloji dersinden,Sosyal Bilgiler dersinden ve İngilizce dersinden sorular sorulacak,

*Özel ve yabancı okullar alımlarını bu sınav puanıyla yapacaklar.

*Sınav konuları bu yıl için ağırlıklı olarak 8.sınıf konularından gelecek,yine az da olsa 7.sınıf ve 6 .sınıf konularından da sorular gelecek.

 

Adrese dayalı yerleştirme sistemi2-)Adrese dayalı sistem(ADS) (sınava girmek istemeyen adaylara yönelik sistem)

Adrese dayalı sistem sınava girmek istemeyen veya sınava girip te nitelikli liselerden herhangi birine yerleşemeyen adayların adresine en yakın 5 okuldan birine yerleştirilmesine olanak sağlayan sistemdir. Adrese dayalı sistemde aday ilköğretim başarı puanına göre liseye alınacaktır. Kontenjanın dolması ve öğrencinin okul puanının okula girmek isteyen diğer adaylardan daha düşük olması durumunda aday diğer okullardan istediğine yönlendirilecektir. Bu şekilde en yakın 5 okuldan birine yerleştirilmesi sağlanacaktır. Eğer öğrencinin mahalli, okul bölgesindeki 5 okuldan biri veya birkaçı nitelikli liseler listesinde bulunan bir fen lisesi veya anadolu lisesi ise aday bu okula girmek için sınava girmek durumunda olacaktır. Çünkü listede yer alan okullar için sınav puanı şart.

Sonuç itibariyle adrese dayalı yerleştirme sisteminde öğrenci en yakın 5 okuldan birine ilköğretim başarı puanı ile yerleştirilecektir. Eğer nitelikli bir okul ise sınav puanıyla yerleştirme yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.