WordPress sitesi nasıl açılır,kurulur?Resimli anlatım indir pdf

 Wordpress sitesi açmak için öncelikle herhangi bir hosting firmasından alan adı ve host almanız gereklidir. Alan adı .com, ..net, .org gibi site uzantılarından önce gelen ismi tanımlamaktadır. Örneğin sitemizin alan adı isvemesleksecimi’dir. Site adresimiz ise isvemesleksecimi.com’dur. Alan adımızı aldıktan sonra sitemizi kuracağımız hostu almamız gereklidir. Hostu bir harddisk gibi düşünebilirsiniz. Nasıl bilgisayarın verileri harddisk’te depolanıyorsa sitemize yazacağımız yazılar, ekleyeceğimiz resimler,videolar,pdf,word dosyaları,aklınıza gelebilecek tüm dosyalar hostta depolanacaktır.Zaten host olarak adlandırdığımız şey 7-24 çalışan sunucu bilgisayarın harddiskinden başka bişey değildir.Evdeki bilgisayarlarımızdan,laptoplarımızdan farkı kapasitelerinin geniş olması ve sunucu özelliğine sahip olmasıdır.Hostların fiyatları kapasitesine göre değişmektedir.Örneğin 15 GB’lık bir host 40 tl iken 30 GB’lık 60 tl’dir.İlk başlangıç için 15 GB’lık host yeterli bir miktardır.Alan adını aldınız,hostu aldınız peki wordpress’i nasıl kuracaksınız.Öncelikle şunu belirtmeliyiz hostu aldıktan sonra hosting şirketinden aldığınız,hosta veri ekleyebilmeniz için gerekli şifre ve bilgilerin olduğu bir mail gelecektir.Bu bilgiler kurulum için ve sunucunuza giriş için gerekli olacaktır.Wordpress’i kurmak için öncelikle sunucunuza(hostunuzun yönetim paneline) girip veri tabanı oluşturmanız gereklidir. İngilizce ismi database’dir.Veri tabanı oluşturmak için aşağıdaki adınları takip edin.Öncelikle siteismi.com:2222’den yönetim panelizine girin.

wordpress veritabanı oluşturma nasıl yapılır

 MYSQL veritabanı nasıl oluşturulur

Bu adrese girdikten sonra cpanel’den tüm host bilgilerinizi görebilirsiniz.Cpanele girdiniz veritabanı oluşturdunuz,peki şimdi ne yapacaksınız.Öncelikle şunu belirtelim veri tabanı oluşturduktan sonra sayfanın verdiği bilgileri bi yere kaydedin,daha sonra yine erişebilirsiniz fakat kolaylık olması açısından kaydedebilirsiniz. Veri tabanınızı oluşturduktan sonra,sitemize öncelikle wordress scriptini yüklememiz gerekli.Wordpress scripti nedir önce onu açıklayalım,wordpress scripti hosta attığımız dökümanların tüm bilgisayarlara sunulmasını sağlayan,sürekli geliştirilebilir internet kodlamasıdır.Wordpress hostumuza attığımız dökümanları farklı tasarımlarda video,resim,portal,magazin daha birçok şekilde sunmamızı sağlar.Wordpress’in birçok teması,eklentisi ücretsizdir ve google ile çok uyumludur.Wordpress’i  wordpress.org ‘dan ücretsiz indirebilirsiniz.

 

WordPress’i indirdikten sonra indirilen wordpress dosyasını hosta yüklememiz gereklidir.Peki bunu nasıl yapacağız,bunu filezilla programını indirerek basit bi şekilde yapacağız.Filezilla hosta dosya yüklemeyi sağlayan bir programdır.Çok kullanışlı ve basit bir programdır.Geçmişte günlerce süren dosya aktarımı  bu programla saat bile sürmemektedir.Filezillayı indirdik peki wordpress dosyalarını nasıl atacağız.Alltaki resimi inceleyebilirsiniz.Öncelikle filezillada gerekli yerlere hostumuzun bilgilerini yazıyoruz,port numarasını 21 giriyoruz ve bağlan diyoruz.

filezilla nasıl kullanılır

filezilla programı indir

Öncelikle public dosyasına giriyoruz ve eğer içinde varsa indeks.html veya diğer dosyaları siliyoruz sadece cgbin dosyasını bırakıyoruz ve tüm wordprees dosyalarını public klasörüne atıyoruz ve yüklenmesini bekliyoruz.Yükleme bitinceye kadar bekliyoruz.Yükleme bittikten sonra sitenize girdiğinizde WordPress kurulum sayfası karşınıza gelecektir. Burada ilk başta oluşturduğumuz mysql veritabanı bilgilerini kullanacağız.Başlayalım dedikten sonra gerekli bilgileri girmemizin ardından son adım olarak parola ve şifre belirlememiz istenecektir.Bu işlemi de tamamladıktan sonra wordpress’i kurulumunu tamamlamış oluruz ve artık sitemizi kullanmaya başlayabiliriz.Sitemizin yönetim paneline giriş için     siteadi.com/wp-login.php adresine  giriş yapmamız gerekmekte.Burada belirlediğimiz parolayı ve kullanıcı adını girdikten sonra sitenizin yönetim paneline girebilirsiniz.
wordpress kurulumu resimli anlatım

wordpress dosyaları indir
site nasıl açılır resimli anlatım indir pdfwordpress kurmak için veritabanı bilgileri

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.