Deniz harp okulu nedir?Bölümleri,eğitim süresi,taban puanları..

deniz harp okulu eğitim süresiİngilizce hazırlık sınıfı ile birlikte 5 yıl süreli lisans düzeyinde öğretim yapan Deniz Harp Okulunun amacı, çağın bilimsel ve teknolojik gelişmelerine uygun bilgi-beceri ile donatılmış, mezuniyet sonrası öğretim ve eğitimi izleyebilecek ve ileri safhalardaki görevleri yapmaya temel olacak yönelişi kazanmış, karşılaşacağı yurt ve dünya sorunlarını Atatürk ilkeleri doğrultusunda kavrama ve izleme yeteneğine sahip, muharip deniz subayları yetiştirmektir.

Türk Deniz Kuvvetlerinin temel subay kaynağı olan Deniz Harp Okulu,

Deniz Kuvvetlerinin çeşitli birimlerinde görev alacak cesur, liderlik özelliklerine sahip, en son teknolojik gelişimleri izleyebilecek düzeyde akademik eğitim almış deniz subayları yetiştirmektedir.

Seçim aşamalarını başarı ile tamamlayan lise mezunu adaylar,

intibak eğitiminden sonra Deniz Harp Okulu Heybeliada yerleşkesinde 1 yıl süreli İngilizce hazırlık eğitimi almaktadırlar.

İngilizce hazırlık sınıfını başarı ile tamamlayan Deniz Harp Okulu öğrencileri,

  1. sınıfta ortak dersler okumakta ve 2. sınıftan itibaren, istekleri, başarıları ve

deniz harp okulu giriş şartlarıDeniz Kuvvetleri Komutanlığınca öngörülen kontenjanlar göz önüne alınarak bölümlere ayrılmaktadır.

Endüstri Mühendisliği

Makine Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği

Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Dersler, seçkin üniversite öğretim üyeleri ile mesleki ve akademik kariyere sahip subay öğretim elemanlarınca, modern derslik ve laboratuvarlarda verilmekte olup Deniz Harp Okulundan mezun teğmenlere subay diplomasının yanı sıra ulusal ve uluslararası denkliği/geçerliliği olan mühendislik lisans diploması da verilmektedir.

Akademik yıl içerisinde öğrenilen teorik bilgilerin uygulamasını yaptırmak,

öğrencileri gemi/deniz hayatına alıştırmak ve göreve hazırlamak amacıyla

yıl içinde eğitim botları ve okul gemileri ile eğitim yapılmaktadır.

9

Akademik yıl sonlarında ise,

  1. sınıf öğrencileri okul/donanma bağlısı gemiler ile Karadeniz’e kıyısı olan yurt içi/yurt dışı limanlarını,
  2. sınıf öğrencileri açık deniz tatbikatı ile

Fransa, İtalya, İspanya ve diğer Akdeniz ülkelerindeki limanları ziyaret ederek,

  1. sınıf öğrencileri ise donanma gemilerinde staj yaparak, deniz eğitiminin yanı sıra Türkiye’nin ve dünyanın önemli limanlarını tanıma olanağı bulmaktadırlar.

Deniz harp okulu eğitimi kaç yıl (1)Öğrencilerin yönetim ve karar verme alanlarındaki yeteneklerinin geliştirilerek, çağdaş bir asker ve denizci olmalarını sağlamak amacıyla askeri eğitim programları düzenlenmektedir. Askeri eğitimler, Türk Deniz Kuvvetlerinin seçkin subay ve yöneticilerinin yönetimi ve denetiminde yapılmaktadır.

Deniz Harp Okulunda 4. sınıf öğrencilerine, okul yönetimine aktif katılımını sağlayarak komutanlık ve  liderlik vasıflarının geliştirilmesi amacıyla Alay, Tabur ve Bölük Komutanı yardımcılığı görevlerini icra ettikleri ‘‘Alay Öğrenci Teşkilatı’’ görevleri verilmektedir.

Deniz Harp Okulunda öğrenim gören genç bahriyeliler,

en son teknolojiyle donatılmış Küresel Deniz Tehlike ve Güvenlik Sistemi (GMDSS) Simülatörü ile Köprüüstü Simülatöründe gerçek görev şartlarında eğitim almaktadırlar.

Modern spor tesislerine sahip Deniz Harp Okulunda kapalı-açık spor salonları, kapalı yüzme havuzu, tenis kortları mevcut olup, her türlü spor eğitimi ihtisaslaşmış öğretim elemanlarınca verilmekte, akademik öğrenim gören öğrencilerin fiziksel açıdan da en iyi şekilde gelişmeleri sağlanmaktadır.

Geleceğin subay adaylarına deniz sporlarına yönelik yelken, kürek ve yatçılık eğitimleri verilmekte; yıl içerisinde İtalya, Romanya, Polonya başta olmak üzere diğer Deniz Harp Okullarında düzenlenen uluslararası düzeyde yarışmalara katılmaları sağlanmaktadır.

Deniz harp okulu eğitimi kaç yıl (7)nasıl deniz subayı olunurAyrıca Türk Deniz Kuvvetlerinin özel ihtisas sahibi uzmanları tarafından verilen eğitimleri başarı ile tamamlayan Deniz Harp Okulu öğrencilerine tek yıldız dalgıç brövesi verilmektedir.

Öğrenciler ilgi alanlarına göre; maket gemi, satranç, sinema, tiyatro, müzik, fotoğrafçılık, sualtı sporları, elektronik, bilgisayar, meteoroloji ve gemicilik gibi kulüp faaliyetlerine katılmaktadırlar.

Ayrıca, her hafta öğrencilere bir vizyon filmi gösterime sunulmakta, seçkin tiyatro ve müzik gruplarının okulumuzda gösteri yapmasına imkan tanınmaktadır.

Deniz Harp Okulunda okuyan öğrencilerin yeme, yatma, giyim, sağlık ve her türlü eğitim/öğretim masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır.

Parasız yatılı eğitim yapan Deniz Harp Okulunda öğrenciler; 4 kişilik modern dizayn edilmiş odalarda kalmakta, her türlü ihtiyaçları en iyi şekilde karşılanmaktadır.

deniz harp okulu nerede18 yaşından itibaren sosyal güvenlik kurumuna kaydedilen öğrenciler, böylece emekliliğe sayılacak hizmetlerini öğrencilikten itibaren saydırma imkanına sahip olmaktadırlar.

Ayrıca öğrencilere izinlerinde yapacakları özel harcamalar için sınıflarına göre, teğmen maaşının belirli bir yüzdesi harçlık olarak verilmektedir.

Deniz Harp Okulunu başarı ile bitiren öğrenciler, o yılın 30 Ağustos tarihinde Teğmen rütbesi alarak, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının modern suüstü gemileri, denizaltıları, helikopter ve uçak birliklerine atanarak onurlu ve güvenli bir geleceğe adım atacaklardır.

Deniz Harp Okulunun seçkin eğitimini tamamlayan Teğmenler, mezun oldukları gün maaş almaya başlamakta, kendileri ve aile bireyleri, Türk Silahlı Kuvvetlerinin sağladığı sosyal, sağlık, OYAK üyeliği ve lojman gibi olanaklardan faydalanma hakkına sahip olmaktadır.

Mezun olan Teğmenler, 2023 yılında hizmete girecek Türkiye’nin ilk uçak gemisi (LHD) TCG ANADOLU’da görev yapma ve bu gemide uçuş yapacak F-35 tipi savaş uçaklarında savaş pilotu olma şansına sahip olacaklardır.

Ayrıca mezun olan Teğmenler, Deniz Subayı ve Lisans diplomalarının yanı sıra dünya çapında geçerliliği olan “Uzak Yol Vardiya Zabitliği” ve “Uzak Yol Vardiya Mühendisliği” yeterliliği kazanmaktadır.

nasıl deniz subayı olunurDeniz Harp Okulundan mezun olan subaylar,

Kuvvet Harp Enstitülerinde ‘‘Komuta ve Kurmay Subay Eğitimi’’ almaktadırlar.

Deniz Harp Okulu mezunlarından mezuniyet not ortalamaları belli barajın üstünde olanlara; Deniz Harp Okulu Tuzla yerleşkesinde bulunan

Barbaros Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü ile Yurt İçi ve Yurt Dışında seçkin üniversitelerde lisansüstü öğrenim yapma imkanı verilmektedir.

Donanmamıza katılan yeni gemi, silah ve sistemlere bağlı olarak ihtiyaç duyulan hizmet içi eğitimlerine katılmak üzere seçilen subaylar, yurt içi ve yurt dışına değişik sürelerde kursa gönderilmektedir.

Nitelikleri uygun ve istekli subaylara denizaltıcılık, SAT (Sualtı Taarruz), SAS (Sualtı Savunma), uçak veya helikopter pilotluğu ve dalgıçlık alanlarında özel ihtisas kazandırılmaktadır.

milgem

Resmine bakarken bile gururlandığımız,

Dünyadaki benzerlerine eşdeğer teknolojiye sahip,

Yüksek ulusal katkı oranı ile gerçekleştirilen bu eşsiz gemiyi (MİLGEM’i);

Tasarlayan ve inşa eden mühendisleri,

Ona, şanlı Türk bayrağını dalgalandıracağı dünya denizlerinde kumanda edecek üstün yetenekli komutanları ve muharip subayları,

Biz bu şanlı yuvada yetiştiriyoruz.

1773 yılından bu yana deniz subayı yetiştiren

Deniz Harp Okulunda eğitim görmek,

ülkemiz ve dünya denizlerinin altı, üstü ve semalarında onurla bayrağımızı dalgalandıran şanlı bahriyeliler arasına katılmak isteyen genç öğrenciler,

www.msu.edu.tr ve www.dho.edu.tr sitelerinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Başvuru: www.osym.gov.tr ve www.msb.gov.tr.

 

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.