MSÜ Sınavı içeriği nedir?


Milli savunma bakanı tarafından MSÜ başvuruları başlamadan önce yapılan Kamuoyu bilgilendirmesinde sınav hakkında detaylı açıklamalar yapılmış ve videonun sonlarına doğru sınav içeriğinin TYT ağırlıklı olacağı belirtilmiştir. Videoyu izleyerek detaylı bilgi edinebilirsiniz. Sınav içeriği ile ilgili bu açıklama ve ÖSYM nin kılavuzunda yer alan açıklamadan başka net bilgi bulunmamakta. Milli savunma bakanı tarafından yapılan açıklamayı dikkate aldığımızda sınavın ağırlıklı olarak TYT kapsamında olacağını söyleyebiliriz.

 

3.1. SINAVIN KAPSAMI
Sınavda adaylara, ortaöğretim düzeyinde, beş seçenekli çoktan seçmeli 120 sorudan oluşan bir test
uygulanacaktır. Test, tek kitapçık halinde adaylara verilecek, adaylar cevaplarını cevap kâğıdına
işaretleyeceklerdir.
Testin alt testleri ve soru sayıları aşağıdaki gibi olacaktır:
Türkçe (40 soru)
Sosyal Bilimler
Tarih (5 soru)
Coğrafya (5 soru)
Felsefe (5 soru)
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ilave Felsefe soruları) (5 soru)
Temel Matematik (40 soru)
Fen Bilimleri
Fizik (7 soru)
Kimya (7 soru)
Biyoloji (6 soru)

Sıkça Sorulan Sorular


Endüstri Meslek Lisesinde okuyorum. Harp Okullarına başvurabilir miyim?
2017 yılından itibaren Açıköğretim Lisesi dahil tüm liselerden mezun olan adaylar Harp Okullarına başvurabilirler.
Başvuruları hangi tarihte ve nereye yapacağız?
Başvurular, 09 Ocak – 15 Şubat 2018 tarihleri arasında, ÖSYM başvuru merkezlerinden ya da bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden) yapılacaktır. ÖSYM aday işlemleri sisteminde (AİS) geçerli bir fotoğrafı bulunmayan adayların başvurularını başvuru merkezlerinden yapmaları gerekmektedir.
23-24 Haziran 2018 tarihlerinde yapılacak olan TYT (1’inci basamak yerine geçen sınav) ve AYT (2’nci basamak yerine geçen sınav) sınavlarına girmem Harp Okulları’na başvuru için yeterli şartı sağlar mı?
Hayır sağlamaz. Öncelikle ÖSYM tarafından 18 Mart 2018’de yapılacak olan 2018 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2018-MSÜ)’na girmeniz gerekir.
18 Mart 2018 tarihinde yapılacak olan sınavın içeriği nedir?
2018-MSÜ sınavında 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri (Fizik 7, Kimya 7, Biyoloji 6) ve 20 Sosyal Bilimler (Coğrafya 5, Tarih 5, Felsefe 5, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ya da ilave Felsefe 5) soruları sorulacaktır.
Harp Okulları için bizden bir tercih alınacak mı?
2018-MSÜ sınavına katıldıktan sonra 24 Nisan–11 Mayıs 2018 tarihleri arasında, www.msb.gov.tr adresinden, girmek istediğiniz okullara dair tercih yapabilirsiniz. Belirtilen süre içerisinde tercih yapmayan adaylar, Haziran-Temmuz 2018’deki ikinci seçim aşamalarına çağrılmayacaklardır.
Harp Okulları’nın seçim aşamalarına katılarak elenirsem ya da bu aşamaların herhangi bir safhasından ayrılırsam, bu durum herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmem için engel oluşturur mu?
Hayır oluşturmaz. Kazandığınız üniversiteye kayıt yaptırabilirsiniz.

Harp Okulları’na bayan öğrenci alınıyor mu?
Harp Okullarına her yıl belirlenen kontenjanlar dahilinde bayan öğrenci alınmaktadır.

Geçen yıl mezun oldum. Elimde geçen yılın YGS ve LYS puanları var. Yine de 2018-MSÜ sınavına girecek miyim?
Evet. Bu yıl Harp Okullarına ve Meslek Yüksekokullarına başvurmak isteyen herkes, öncelikle 18 Mart 2018 tarihinde yapılacak olan sınava girmek zorundadır.

Başvuru için herhangi bir yaş sınırı var mıdır?
Adayların, Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında (1998 ve sonrası doğumlu) olması gerekmektedir.

Herhangi Bir askeri okuldan çıkarılmış bir öğrencinin tekrar müracat etme hakkı var mıdır?
Hayır. Harp Okulu ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvurmak isteyen adaylarda “Askeri okuldan çıkmış veya çıkarılmamış, sivil okullardan da çıkarılmamış olmak” şartı aranmaktadır.

Evli olmak Harp Okullarına başvurmamı engeler mi?
Evet. Harp Okulu öğrencisi olmak için “nişanlı, evli, dul, hamile, çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla veya erkekle nikahsız olarak birlikte yaşamamak” şartının sağlanması gerekmektedir.

Boy/kilo ne olmalıdır?
Aday öğrencilerin değerlendirilmesinde “Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği”nde yer alan boy ve kilo sınırları esas alınır. Ölçümler mutlaka ayakkabısız ve eşofmanlı yapılacaktır. Yaşının gerektirdiği boy uzunluğu ile boy uzunluğuna uygun vücut ağırlığına sahip olmayan adaylar başvuru şartlarını taşımadığından seçim aşamalarına katılamazlar. Bu aşamada elenen adayın itirazı kabul edilir ve farklı tartı, ölçüm veya kontrol cihazları ile tekrar değerlendirilir. İkinci değerlendirmede belirlenen sonuçlar kesindir ve tekrar itiraz edilemez. Askeri Öğrenci Adayları için Boy-Kilo Sınırları, 11.11.2016 Resmi Gazete yayım tarihli ve 29885 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin (bknz: http://www2.msb.gov.tr/Content/Upload/Docs/basin/saglik_2017.pdf ) EK-A bölümünde gösterilmiştir. 

Sağlık raporu nedir/nereden alınmalıdır?
Seçim aşamalarında başarılı olan adaylar “Askeri Öğrenci Olur” kararlı sağlık kurulu raporu almak amacıyla Sağlık Bakanlığınca belirlenecek engelli sağlık raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarına sevk edilir. Yetkili sağlık kuruluşu aday öğrencilerin değerlendirilmesinde 11.11.2016 Resmi Gazete yayım tarihli ve 29885 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde (bknz: http://www2.msb.gov.tr/Content/Upload/Docs/basin/saglik_2017.pdf ) yer alan sağlık kriterlerine göre nihai kararı verecektir.

2018-MSÜ sınavının yerleştirme işlemlerine ne kadar katkısı olacaktır?
2018-MSÜ sınavı puanı yerleştirme işlemlerinde kullanılmayacak sadece 2’nci seçim aşamalarına çağrılacak adayları belirlemek için kullanılacaktır.

Liseden 2015 yılında mezun oldum. Yaşımın tutması hâlinde başvurabilir miyim?
Başvuramazsınız. 2018 yılında Harp Okulları’na başvurmak için 2016, 2017 yıllarında mezun olmak veya 2018 yılında kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar (muhtemelen Ağustos-Eylül 2018) mezun olmanız gerekmektedir.

2 thoughts on “MSÜ Sınavı içeriği nedir?

 1. Ramazan

  Benim 21 net 74 yanlışım var puan hesaplaması cıkmıyo 5 ten az cevap verfıgm ders var acaba tercih yapabilcekmiym?

  1. admin

   Bir arkadaşımızın buna benzer sorusuna verdiğimiz yanıt;

   slm benim msü sinav puanim hesaplanmamista ben simdi elendimmi bana aciklarmisiniz lütfen…

   Zannedersem matematik veya türkçe dersinin birinden veya bu her iki dersten ayrı ayrı,0.5 puan alacak kadar soru çözmediniz veya çözemediniz. Maalesef YÖK bu sene yeni bir uygulamaya gitti. Gerek MSÜ’nün gerek de TYT ve AYT puanlarının hesaplanması için 0.5 puanı getirdi. Ki bu da maalesef tahminimizce bir çok adayı şimdiden mağdur etti ve edeceğe de benziyor. MSÜ puanının hesaplanması için 0.5 puan şartı vardı. Bu şarta takılmışsınız. Aynı durumu YKS’de yaşamamak adına bu şart TYT ve AYT ağırlıklı puanların hesaplanmasında da var. Dikkat edelim arkadaşlar.

   https://isvemesleksecimi.com/2018/04/04/tytde-yksde-0-5-ham-puan-kurali-nedir/amp/
   Bu adresten 0.5 puan almanız için TYT’den kaç türkçe ve matematik ve AYT alan puanları için hangi derslerden kaç net yapmanız gerektiğine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.