İlk icatlar ve mucitleri

Teknoloji, insan tecrübesinin temel bileşenidir. Türümüzün ilk günlerinden beri fiziksel dünyayı değiştirmemize yardımcı olacak araçlar üretiyoruz.

 

En önemli teknolojik buluşları saymaya yönelik herhangi bir girişim kesinlikle tartışmalıdır ancak muhtemelen bu tür bir listede bulunması gereken bazı önemli gelişmeler şunlardır (kronolojik sırayla):

ilk ateş ne zaman icat edildi veya keşfedildi

 1. ATEŞ – Ateşin icad edilmek yerine keşfedildiği iddia edilebilir. Kuşkusuz erken insanlar ateş olaylarını gözlemledi, ancak nasıl kontrol edileceğini anlamadan ve insanların bu yeni aracın sunduğu her şeyi gerçekten kullanabileceğini kendileri üretene kadar değildi. En erken yangın kullanımı iki milyon yıl öncesine kadar uzanırken, bu teknolojiyi kullanmanın yaygın bir yolu yaklaşık 125.000 yıl önce tarihlendirildi. Ateş bize sıcaklık, koruma sağladı ve bir dizi ev sahibi icat ve pişirme gibi becerilere yol açtı. Yemek yeteneği, bize diğer ana hayvanlardan daha tartışılmaz bir avantaj sağlayan, genişleyen beyinlerimize besin maddeleri almamıza yardımcı oldu.

tekerleğin icadı 2

 1. TEKERLEK – Çarklar, Mezopotamyalılar tarafından, çanak çömleğin yaratılmasında kullanılmak üzere, M.Ö. 3500 civarında icat edilmiştir. Bundan yaklaşık 300 yıl sonra, direksiyon bir arabaya kondu ve geri kalan tarih oldu. Tekerlekler, ulaşım ve ticaretimizi kolaylaştıran gündelik hayatımızda her yerde bulunmaktadır.
 2. TIRNAK MAKASI – Bu basit ama son derece kullanışlı metal bağlantı elemanının bilinen en eski kullanımı, M.Ö. 3400 yıllarında Eski Mısır’a kadar uzanmaktadır. Vidalara daha kısaysanız Antik Yunanlılardan beri (1. veya 2. yüzyıl B.C) etrafındalar.

 

 1. OPTİK LENSLER – gözlüklerden mikroskoplara ve teleskoplara kadar, optik mercekler vizyon imkânlarımızı büyük ölçüde genişletti. İlk antik Mısırlılar ve Mezopotamyalılar tarafından geliştirilmiş uzun bir geçmişi var, bunlar Antik Yunanların katkıda bulunduğu ışık ve vizyon temel teorileri ile. Optik lensler, fotoğraf, film ve televizyonda yer alan medya teknolojilerinin oluşturulmasında enstrümantal bileşenlerdi.

 

 1. BİLEŞEN – Bu seyrüsefer aygıtı insan araştırmalarında büyük bir güç olmuştur. En erken pusulalar, Çin’de 300 ila 200 yılları arasında kutsal taştan yapılmıştır.
 2. KAĞIT – Çin’de M.Ö. 100 kadar icat edildi, kağıtlar fikirlerimizi yazmamıza ve paylaşmamıza izin vermek için vazgeçilmezdi.

 

 1. TOZ NEMLİĞİ – 9. yüzyılda Çin’de icat edilen bu kimyasal patlayıcı, askeri teknolojide (ve uzantı olarak insanlık tarihinin seyrini değiştiren savaşlarda) önemli bir faktör olmuştur.

 

 1. PRES BASMA BASINCI – Alman Johannes Gutenberg tarafından 1439’da icat edilen bu cihaz birçok bakımdan çağımızın temelini atmıştır. Mürekkebin mekanik bir şekilde taşınabilir türden kağıda aktarılmasına izin verildi. Daha önce kitaplar genellikle el yazmasıyla (çoğunlukla keşişler tarafından) bilginin ve dinin yayılması bu şekilde değişti.
 2. ELEKTRİK – Elektriğin kullanımı, Thales of Miletos fenomenin en erken araştırmalarını gerçekleştirdiğinde, eski Mısır ve Eski Yunan’a kadar uzanan binlerce yılda bir dizi parlak zekanın katkıda bulunduğu bir süreçtir. 18. yüzyılın Amerikan Rönesansı’ndan Benjamin Franklin adlı adamı, keşfi olmasa da elektrik konusundaki anlayışımızı önemli derecede ilerletti. Elektrik tesisatımızın çoğunu çalıştırdığımız ve yaşam biçimimizi şekillendirdiği için elektriğin insanlık haline gelmesinin ne kadar önemli olduğunu tahmin etmek güçtür. Ampulün icadı, 1879’da Thomas Edison’a atfedilen ayrı bir katkı olmasına rağmen kesinlikle elektriği kullanma kabiliyetinin önemli bir uzantısıdır. Yaşam tarzımızı, şehirlerimizin görünüşünü ve işleyişini değiştirdi.

 

 1. BUHAR MOTORU – 1713 ve 1775 yılları arasında İskoç mucidi James Watt (1712 Newcomen motoru gibi daha önceki buhar motoru girişimlerinin fikirlerini üzerine inşa etmiştir) tarafından keşfedilen buhar motoru, tren, gemi, fabrika ve Endüstri Devrimi’nin bir bütün olarak güç kazanmıştır.
 2. Dahili YANMA MOTORU – 19. yüzyılın icadı (Belçikalı mühendis Etienne Lenoir tarafından 1859 yılında hazırlanmış ve Almanya’nın Nikolaus Otto tarafından 1876’da geliştirilmiştir), kimyasal enerjiyi mekanik enerjiye dönüştüren bu motor buharlı motorun üzerine çıkmış ve modern otomobillerde ve uçakları. Elon Musk’un elektrikli otomobil şirketi Tesla, diğerleri arasında halen teknolojide bu arenada bir kez daha devrim yaratmaya çalışıyor.

 

 1. TELEFON – Bu teknolojide çalışan tek kişi olmasa da, İskoç doğumlu mucit Alexander Graham Bell, 1876’da bir elektrikli telefonun ilk patentini aldı. Kesinlikle, bu cihaz iletişim kurma becerimizi devrim yaptı.

 

13.   AŞI – bazen tartışmalı olmasına rağmen aşılama uygulamaları, hastalıkların ortadan kaldırılması ve insan       ömrünün uzatılmasından sorumludur. İlk aşı (çiçek hastalığı için) Edward Jenner tarafından 1796’da geliştirildi. 1885’de Fransız kimyager ve biyolog Louis Pasteur tarafından bir kuduz aşısı geliştirildi. Bu aşı şu anda tıbbın önemli bir bölümünü aşılamakla alakalı. Pastörizasyon, pastörizasyon işleminin adını taşıyan gıda güvenliği sürecini icat etmekle de yükümlüdür.

İLK ARABA ne zaman icat edildi

 1. ARABA – araba, şehirlerimizin tasarımının yanı sıra seyahat şeklimizi tamamen değiştirdi ve montaj hattı konseptini ana akım haline getirdi. 19. yüzyılın sonlarından günümüze modern kişiler tarafından icat edildi ve 1885’te ilk pratik motorlu kara taşı olarak düşünülen Alman Karl Benz’e özel kredi verildi.
 2. UÇAK – 1903’te American Wright kardeşler tarafından keşfedilen uçaklar, dünyayı birbirine daha da yakınlaştı ve bize uzak mesafelerde hızla seyahat etmemizi sağladı. Bu teknoloji muazzam kültürel alışverişler yoluyla zihinleri genişletti; aynı zamanda yakında çıkacak olan dünya savaşlarının ve bu tarihten sonra her savaşın ciddiyetinin arttı.

 

 1. PENİSİLİN – 1928’de İskoç bilimadamı Alexander Fleming tarafından keşfedilen bu ilaç, tıbbı bulaşıcı bakteriyel hastalıkları tedavi etme kabiliyeti ile değiştirdi. Antibiyotikler dönemine başladı.

 

 1. ROCKETS – Eski roketlerin icadı Antik Çinlilere ithaf edilirken, modern roket, insanlığa 20. yüzyılın katkısı olup, askeri yeteneklerin dönüştürülmesinden ve insan uzay araştırmalarından sorumludur.

 

 1. NÜKLEER FISYON – Atomu bölerek muazzam miktarda enerjiyi serbest bırakan bu süreç, nükleer reaktörler ve atom bombalarının yaratılmasına yol açtı. Bir dizi tanınmış (çoğunlukla Nobel Ödülü sahibi) 20. yüzyıl bilim adamları tarafından yapılan çalışmaların doruk noktasıydı, ancak nükleer fisyonun keşfi genellikle Avusturyalılar Lise Meitner ve Otto ile çalışan Almanlar Otto Hahn ve Fritz Stassmann’a yatırıldı Frisch.
 2. YARIYIL DÖNÜŞTÜRÜCÜLER – elektronik cihazların ve modern Dijital Çağın temelindedirler. Çoğunlukla silikondan yapılmış yarıiletken cihazlar bugünün önde gelen ABD bilgisayar şirketlerinin bulunduğu “Silikon Vadisi” nin takma adının arkasındalar. Yarı iletken malzeme içeren ilk cihaz, Amerika’nın John Bardeen, Walter Brattain ve Bell Labs’tan William Shockley tarafından 1947’de gösterildi.

 

 1. KİŞİSEL BİLGİSAYAR – 1970’lerde icat edilen kişisel bilgisayarlar insan yeteneklerini büyük ölçüde genişletti. Akıllı telefonunuz daha güçlü olsa da, en eski bilgisayarlardan bir tanesi 1974 yılında Mikro Enstrümantasyon ve Telemetri Sistemleri (MITS) tarafından Altair adlı bir posta-sipariş bilgisayar kiti ile tanıtıldı. Buradan Apple, Microsoft ve IBM gibi şirketler kişisel hesaplamayı yeniden tanımladı.

 

(BONUS) 21. İNTERNET – Dünya çapında bilgisayar ağı (ki bu yazıyı bulmaya çalışıyordunuz) 1960’lardan bu yana, ABD Savunma Bakanlığı’nın ARPANET’inin şeklini almasıyla birlikte gelişirken, bugün bildiğimiz gibi İnternet de daha modern bir buluş. 1990’lı yıllarda İngiltere’nin Tim Berners-Lee tarafından World Wide Web’in oluşturulması, iletişim, ticaret, eğlence, siyaseti dönüştürmekle sorumludur, siz de bunu isimlendirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.