TYT’de YKS’de 0.5 ham puan kuralı nedir?


TYT’DE 0.5 PUAN KURALI DEĞİŞTİ

YÖK 30 Mayıs’ta aldığı kararla 0,5 ham puan kuralını değiştirdi.Eski kurala göre bir adayın puanının hesaplanabilmesi için her testten( TYT türkçe,TYT matematik,AYT alan dersi1 ,AYT alan dersi 2) en az 0,5 ham puan alması gerekiyordu.Alınan kararla bu testlerden birine düşürüldü.Yani TYT için türkçe veya matematik testinden birinden 0,5 ham puan almak gerekli.Yine AYT için de alan derslerinin birinden 0,5 ham puan almak gerekli.Önceki kurala göre her testten 0,5 ham puan alınması gerekiyordu.

Detaylı bilgi için videoyu izleyebilirsiniz.

Önceki kural

Bilindiği üzere bu yıl üniversitelere giriş sınavı değişti. Artık üniversiteye giriş TYT ve AYT sınavından oluşan iki basamaklı YKS sınavıyla yapılacak.sinav sisteminin değişmesiyle birlikte puan türleri, puan hesaplaması, müfredat,soru tipleri,soru sayısı, derslerin ağırlıkları vb. birçok konuda değişiklik oldu. Tabi temel seçme mantığı aynı her iki oturum için baraj puan şartları TYT 150 AYT 180 ve istenilen üniversitenin gerektirdiği puanı almış olmak. Mantık her ne kadar aynı olsa da bu yıl YÖK birçok konuda farklılığa gitti. Örneğin soru tipleri değişti. Düz soru tiplerinin yerini muhakemeye,senteze ve yorumlamaya dayalı sorular aldı. Soru sayıları azaldı ve Türkçe ve matematiğe geçmiş yıllara oranla önem arttı. Bundan dolayı olacak ki YÖK bu yıl kılavuza şöyle bir şart koydu. ‘Agirlikli TYT puanınızın hesaplanabilmesi için temel matematikten ve Türkçeden ayrı ayrı en az 0.5 puan almalısınız’ şartını koydu.Ayni şart AYT(alan dersleri) icin de geçerli. Bu ne anlama geliyor,bu biraz kritik bir hal alıyor; eğer TYT de matematikten ve Türkçeden ayrı ayrı 0.5 ham puan almazsanız TYT puanınız hesaplanmayacak, diğer derslerden full yapsaniz bile başarısız sayılacaksiniz ve hiçbir üniversiteye gidemeyeceksiniz anlamına gelmektedir. Çok kritik bir konuyu oluşturmakta, özellikle dil, meslek ve sözel bölümde okuyan öğrenciler için tehlikeli bir durum söz konusu. Bu şart olduğu için mutlaka ve mutlaka 0.5 puan alacak kadar matematik ve Türkçe çözmelisiniz. Peki TYT de 0.5 ham puan almak için kaç Matematik kaç Türkçe netim olmalı. Bu derslerden 0.5 ham puan alabilmeniz için en azından 0.25 er net yapmanız gerekmekte. Yani en az ayri ayrı 1 Matematik 1 Türkçe doğrusuna karşılık en fazla 4 yanlış yaparsanız bu ham puanı alıyorsunuz. Kendi içinde 1 TYT Matematik 1 TYT Türkçe neti puanı 3.3 ham puan ediyor. Yani en az 1 doğru ve en fazla 4 yanlış 0.5 ham puanı geçmenizi sağlayacaktır.

Aynı kural AYT için de geçerli. Bir adayın ağırlıklı ayt puanının  hesaplanması için alan derslerinden  yine en az 0.5 ham puan alması gereklidir.

 

TYT 0.5 puan kuralı

4 yorum “TYT’de YKS’de 0.5 ham puan kuralı nedir?

    1. Hesaplanır çünkü 0.5 ham puan kuralı TYT deki testler için 1’e düşürüldü.İlk kılavuzda yer alan şartlarda her iki testten de 0.5 ve üzeri puan alma şartı vardı daha sonra yapılan değişiklikle bu herhangi 1 teste düşürüldü o yüzden puanının hesaplanması yönünde bi sıkıntı yok.Türkçeden 0.5 puana karşılık gelecek ölçüde net yaptığın için puanın hesaplanacaktır.

    1. Bu durumda 0,25 netin var.Muhtemelen 0,5 ham puanı geçecektir.Tabi türkçeden 0,25 den fazla netin varsa matematiğe bakmana gerek yok,biliyosundur YÖK kuralı değiştirdi.Her iki dersten 0,5 ham puan alma şartını kaldırdı.Yalnız bir dersten 0,5 ham puan alman yeterli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.