Liselere giriş sınavı LGS nedir?Okullara yerleştirme nasıl olacak?

Liselere giriş sınavı teogun kaldırılmasından sonra yeni yürürlüğe konulan sistemdir.Girmek mecburi değildir.Eski sistemde bir öğrencinin bir liseye gidebilmesi için teoga girmesi zorunluydu fakat lgs de girmek zorunlu değil.Yalnız sınava girmeyen öğrenciler MEB in nisan sonu yayınlayacağı nitelikli liseleri tercih yapamıyacak yalnızca ikamet ettiği yakın bölgelerdeki okulları tercih edebilecekler.

Bu sene liselere giriş iki şekilde olacak.

  1. lgs sınavıyla
  2. yerel mahalli yerleştirmeyle( sınavsız)

isteyen öğrenci sınava girebilecek,istemeyen öğrenci girmeyecek.

Peki sınava girmenin ne gibi faydası olacak.

Bir çok öğrenci olsun öğrenimlerini iyi okullarda sürdürmek ister,fen lisesi,sosyal bilimler liseleri,derece yapmış anadolu liseleri,,

Bu yüzden bu okullara öğrenci alımını daha düzenli ve adil yapmak için bu liseler için seçimler LGS puanıyla yapılacak.

Bu okullar arasında fen liseleri,sosyal bilimler liseleri,proje okulları,derece yapmış anadolu liseleri ve anadolu teknik ve meslek liseleri olacak.

Normalde sistemin değişme nedeni sınavın kaldırılmasıydı fakat bu okullara öğrenci seçiminde oluşacak muuamma dikkate alınarak sınav yapılmasına karar verildi.Falat sınava girme zorunluluğu ortadan kaldırıldı.İsteyen aday sınava girip bu okulları tercih edebilecek,istemeyen ise sınava girmeyip yerel yerleştirme ile evine yakın okullar arasından tercih yapabilecek.

Nitelikli liseler nisan ayı içinde muhtemelen ay sonuna doğru açıklanacak ve öğrencilerin tercih edebileceği okulları inceleme fırsatı sunulmuş olacak.

LGS sınavında öğrencilere 90 soru sorulacak türkçe 20 mat 20 fen 20 tarih 10 din 10 ve ingilizce 10 olmak üzere sınav süresi 135 dk olacak.Sınav sayısal ve sözel olmak üzere iki oturumda yapılacak.Sınav 2 haziranda yapılacak.Sınav 8. sınıf müfredatından olacak.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.