4 Mayıs 2018

PTT gişe görevlisi alımı çıkmış sınav soruları indir çöz pdf


Kısa kısa sınav bilgileri;

Sınav gazi üniversitesi tarafından yapılacak.

Sınav 12 ağustosta saat 10:00 da başlayacak.

Yazılı sınavlar, 12.08.2018 tarihinde Ankara, İstanbul Avrupa, İstanbul Anadolu, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Samsun, Van, Gaziantep, Diyarbakır, Trabzon, Eskişehir, Kocaeli, Kayseri, Konya, Malatya, Erzurum olmak üzere 17 farklı il merkezinde yapılacaktır. Van çıkarıldı.

 1. Yazılı sınav yeri, tarihi ve saati 02.08.2018 tarihinde http://gazisem.gazi.edu.tr internet adresinde ilan edilecek ve adayların cep telefonlarına gönderilecektir.
 2. Adaylar sınav giriş belgelerini 02.08.2018 tarihinden itibaren http://gazisem.gazi.edu.tr internet adresinden temin edeceklerdir.

PTT Uzman Yardımcısı (Mütercim-Tercümanlık), Gişe ve Büro Görevlisi yazılı sınav süresi 120 (yüz yirmi) dakika

Avukat, Mimar, Mühendis, PTT Uzman Yardımcısı (Mütercim-Tercümanlık hariç), Tekniker, Postacı, yazılı sınav süresi 150 (yüz elli) dakika

Yanlışlar doğruyu götürmeyecek

Sorular 5 şıklı olacak.

Sınav başladıktan sonra ilk 15 dakika içinde gelen adaylar sınava alınacak.

Sınava giren bütün adaylar için puan hesaplamasında (Puan=(Doğru Sayısı/Soru Sayısı)x100) formülü kullanılacak ve yazılı sınav puanı buna göre hesaplanacak olup sınav puanında herhangi bir yuvarlama yapılmayacaktır.

Sınavda 100 (yüz) soruluk çoktan seçmeli (beş seçenekli) testlerden oluşan ve A-B şeklinde hazırlanacak olan soru kitapçıkları kullanılacaktır.

Sınav soruları ve cevap anahtarı 14.08.2018 tarihinde http://ik.ptt.gov.tr adresinde yayınlanacaktır.

…………………

PTT bugün itibariyle 5000 personel alım ilanına çıktı. Kadrolar arasında en çok pozisyon gişe görevlisi için verilmiş. İlerleyen günlerde sitemizden daha önce PTT personel alımında çıkmış sınav sorularına ulaşabilirsiniz. İlanın yayınlanmasından sonra tüm eğitim forumlarını,bir çok siteyi araştırdık fakat geçmiş yıllarda PTT alımlarında çıkmış sınav sorularına ulaşamadık. Bunun sebebi geçmiş yıllarda PTT alımları KPSS puan şartı konularak yapılıyordu. Bu alımlar diğer alımlardan farklı olarak KPSS şartsız yapılacak ve ilk defa yapılacak. Bu yüzden geçmiş dönemlerde PTT alımlarında çıkmış yazılı sınav soruları bulunmamakta. Kılavuzdaki açıklamayı dikkate alırsak yapılacak sınav KPSS benzeri olacak. Hatta tam anlamıyla KPSS gibi olacak diyebiliriz Çünkü sınav konuları tamamen KPSS konuları. Lisans düzeyinde açılmış kadrolar için sınav KPSS lisans düzeyinde olacaktır ve muhtemelen çok başvuru olacağı için de biraz zor olacaktır. Ön lisans kadroları için de sınav ön lisans düzeyinden olacaktır. Yine sorular başvuru sayısının muhtemelen çok olmasından dolayı zor olacaktır. Buradan yola çıkarak KPSS hazırlık kitaplarıyla sınava hazırlanabilirsiniz.


Gişe görevlisi için sınav test olacak ve KPSS genel yetenek genel kültür tarzında olacak. Sınav kapsamını altta yer alan PDF dosyasından inceleyebilirsiniz. Pozisyonlar için yapılacak sınavların içeriği ayrı ayrı belirtilmiş. Gişe ve büro görevlisi için sınav Türkçe, matematik, tarih coğrafya ,vatandaşlık ve güncel bilgiler sorularından oluşacak. Muhtemelen 30 Türkçe, 30 Matematik, 20 veya 18 tarih,15 veya 13 coğrafya,7 veya 5 vatandaşlık ve güncel bilgilerden soru gelecektir. Bu oranlamayı KPSS’lerde yer alan soru dağılımlarına göre yaptık.

Kılavuzda belirtilen konu başlıkları;

1 SÖZEL AKIL YÜRÜTME
2 TÜRKÇE PARAGRAF, DİL BİLGİSİ VE YAZIM KURALLARI
3 ÖLÇME BECERİSİ
4 SAYISAL VE MANTIKSAL AKIL YÜRÜTME
5 TARİH
6 TÜRKİYE COĞRAFYASI
7 TEMEL YURTTAŞLIK BİLGİSİ
8 GENEL, KÜLTÜREL VE GÜNCEL SOSYO EKONOMİK KONULAR

Gişe görevlisi için alımlar yazılı sınava (test) göre yapılacak. Testte 100 soru sorulacak. Yanlışlar doğruyu götürmeyecek. Sınav kapsamı gişe görevlisi için genel yetenek ve genel kültür sorularından oluşacak. Sınavdan 60 ve üstü puan alan adaylar başarılı kabul edilecek. Yazılı sınavlar; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Samsun, Van, Gaziantep,
Diyarbakır, Trabzon, Eskişehir, Kocaeli, Kayseri, Konya, Malatya, Erzurum olmak üzere 17
farklı merkezde gerçekleştirilecektir. Adaylar gişe görevlisi için nüfusta yer alan ikamet ilinde bulunan yalnızca bir ünvana başvuru yapabilecekler. Sınavı kazanan adaylar bir yıl içinde göreve başlayacaklar. sınav başvuruları PTT nin internet sitesinden yapılacak.

Diğer bilgiler kısa kısa

On sekiz yaşını tamamlamış ve otuz beş yaşından gün almamış olmak.

Gişe ve Büro Görevlisi ile Postacı pozisyonlarına, yazılı sınav puanı en yüksek olandan başlamak üzere ilan edilen
pozisyon sayısı kadar atama yapılacaktır.
İlan edilen pozisyon sayısı kadar asil ve yedek aday belirlenecektir.
Sınav başvuruları, 14/05/2018 – 18/05/2018 tarihleri arasında, www.ptt.gov.tr ve http://ik.ptt.gov.tr internet adreslerinden yapılacaktır

Adaylardan, sınav ücreti olarak 60 TL tahsil edilecektir. Sınav hizmetlerinin yerine getirilebilmesi amacıyla tahsil edilecek bedel, PTT’nin 1840 no’lu posta çeki hesabına sınav başvurusundan önce yatırılacaktır.
Yazılı ve sözlü sınav yeri, tarihi ve saati bilahare açıklanacak olup www.ptt.gov.tr ve http://ik.ptt.gov.tr internet adreslerinden ilan edilecek ve ayrıca adayların cep telefonlarına bilgi amaçlı SMS gönderilebilecektir.

GİŞE VE BÜRO GÖREVLİSİ POZİSYONLARI MEZUNİYET ŞARTLARI(5 farklı gişe ve büro görevlisi pozisyonu bulunmakta,her birinin mezuniyet şarı farklı)

Güncel haberler;

PTT ilanına gişe ve büro görevlisi pozisyonu eklendi..

PTT 5000 personel alım ilanı güncellendi..Yapılan değişiklikler neler?

1250 Gümrük muhafaza memuru alınacak..Detaylar için tıklayınız.. (lisans mezunu)

100 Gümrük muayene memuru alınacak.. (lisans mezunu)

400 Gümrük ve ticaret bakanlığı büro personeli alınacak (lisans ve ön lisans mezunu)

.

PTT sınav konuları

PTT gişe görevlisi alımı çıkmış sınav soruları indir çöz pdf” için 31 yorum

 1. BEN MERSİN TARSUS İLÇESİNDE İKAMET ETMEKTEYİM MERSİN İÇİN BAŞVURUM KABUL OLURMU İL DEĞİL İLÇESİDE İKAMETİM

 2. merhaba. yanlışların doğruları götürmediğine emin misiniz? buna dair resmi bir bilgi var mı? teşekkürler.

  1. Değerlendirme, doğru cevap sayısı üzerinden yapılacak, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır. Hatalı soru/sorular çıkması halinde, ilgili soru/sorular iptal edilerek, iptal edilen soruların puanları diğer sorulara eşit olarak dağıtılacaktır.

 3. sınav yerleri nasıl olucak yani biz herhangi bi il tercihinde bulunmadık neye göre belirlenicek sınav yerleri

  1. Yazılı sınav yeri çalışmak için tercih ettiğiniz ile göre PTT tarafından belirlenip size bildirelecek.
   Yazılı sınav yeri, tarihi ve saati 02.08.2018 tarihinde http://gazisem.gazi.edu.tr internet adresinde ilan edilecek ve adayların cep telefonlarına gönderilecektir.
   Adaylar sınav giriş belgelerini 02.08.2018 tarihinden itibaren http://gazisem.gazi.edu.tr internet adresinden temin edeceklerdir.
   Yazılı ve sözlü sınav yeri, tarihi ve saati bilahare açıklanacak olup http://www.ptt.gov.tr ve http://ik.ptt.gov.tr internet adreslerinden ilan edilecek ve ayrıca adayların cep telefonlarına bilgi amaçlı SMS gönderilebilecektir.

 4. sayısal ve mantıksal akıl yürütme konusunda sayısal konuları mı yer alıyor? örneğin problemler veya köklü üslü sayıları falan da mı kapsıyor?

  1. Evet problemleri ve köklü sayıları da kapsıyor.Sayısal ifadesinden sayı türlerini konular arasına mantıksal ifadesinden de problemler konularını kapsam içine katabiliriz.Tabi bunlar kılavuzda yer alan ifadelerden çıkardıklarımız kesin olmamakla birlikte büyük bir ihtimalle bu konulardan sorular gelecektir.Tahminimiz sınavın KPSS,TYT benzeri olacağı yönünde bu yüzden KPSS,TYT konularına paralel konulara çalışabilirsiniz.

 5. Admin senin bir konuda fikrini almak isterim. Sence bölüme göre başvuru dağılımı nasıldır? En çok başvuru hangi ilana hangi bölümden (veya lisans/önlisans mezunundan) olmuştur? Dağılım açısından şans oranını ne görüyorsun? Teşekkürler 🙂

   1. İkametgahım anadolu yakasında iken başvurdum ama şimdi ikametimi avrupa yakasına taşıdım. problem olur mu?

    1. Olmaz çünkü ikamet şartı il için mevcut.Avrupa yakası da İstanbul’a bağlı olduğu için bi sorun olmaz.

 6. Bazı senelerde ne yazık ki belli bir hocanın sorularına ağırlık verildi 2014te tarih lisans sorularında çok ama çok ters köşe olduk. Bu nedenle nasıl yapsamda bu son şansımı yaştan dolayı iyi değerlendirsem bilemedim. Varsa bileniniz her yoruma açığım.

  1. Bence şöyle bir şey yapılmalı,gerek boşa harcanacak emeğin önüne geçilmesi adına,gerek de oluşmuş olan sınav kapsamı belirsizliğinin ortadan kalkması adına PTT insan kaynakları dairesine mail atılarak örnek bir sınav yayınlanması sağlanılabilir, bir de tam anlamıyla konu başlıkları istenerek bu muaammadan kurtulunmuş olur.Maalesef bu konuda hiçbir sitede net bilgi bulunmamakta,bulunması da imkansız çünkü geçmişte böyle bir sınav yapılmadı,şu an elde bulunan tek veri,kılavuzda belirtilen yüzeysel başlıklar,bu da maalesef yol göstermesi açısından yetersiz.Bu konuda mail atılması bu konudaki eksikliğin belirtilmesi PTT’ye bildirilmesi çok mantıklı olacaktır.Eğer ki bu çabalardan sonuç alınmaszsa eğer lisans mezunuysanız KPSS lisansa,ön lisans mezunuysanız ön lisans KPSS kaynaklarına çalışmanız daha mantıklı olacaktır.Tabi burada sizin bahsettiğiniz konu biraz daha farklı,siz kapsam belli olduktan sonra hangi kaynaktan çalışmalıyım kararsızlığındasınız maalesef sınavlardaki en karanlık nokta burası,bu konuda tercihte bulunmak zor,bi kaynak alırsınız onun içinden tarihle ilgili 7-8 benzer soru gelir,bi kayna alırsınız hiç soru gelmez,bu noktalar karanlık noktalar.Bu konuda maalesef bi tavsiyede bulunamayacağız.

  1. Sınav tarihi şu an belli değil.PTT bununla ilgili adaylara SMS göndererek bilgi verecek,aynı zamanda internet sitesinde sınav tarihlerini yayınlayacak.

   İlgili madde;

   Yazılı ve sözlü sınav yeri, tarihi ve saati bilahare açıklanacak olup http://www.ptt.gov.tr ve
   http://ik.ptt.gov.tr internet adreslerinden ilan edilecek ve ayrıca adayların cep telefonlarına bilgi
   amaçlı SMS gönderilebilecektir.

  1. Kılavuzda belirtilen konu başlıklarında türkçeyi,matematiği ifade eden konu başlıkları bulunmakta.Bu bilgiyi nereden aldınız bilmiyorum ama muhtemelen yanlış bilgi verilmiş.

   Kılavuzda belirtilen konu başlıkları;

   1 SÖZEL AKIL YÜRÜTME
   2 TÜRKÇE PARAGRAF, DİL BİLGİSİ VE YAZIM KURALLARI
   3 ÖLÇME BECERİSİ
   4 SAYISAL VE MANTIKSAL AKIL YÜRÜTME

   5 TARİH
   6 TÜRKİYE COĞRAFYASI
   7 TEMEL YURTTAŞLIK BİLGİSİ
   8 GENEL, KÜLTÜREL VE GÜNCEL SOSYO EKONOMİK KONULAR

 7. admin bir sorum olacaktı ben Afyon kocatepe bankacılık ve sigortacılık mezunuyum önlisan olarak daha sonra anadolu üniversitesiden maliye okudum ve lisans mezunu oldum şimdi ben burda hangisi için başvuru yapacağımı bilemedim konuyla ilgili bilgin varsa paylaşırsan sevinirim

  1. Kılavuzda bununla ilgili bir madde yok fakat ÖSYM’nin bu konudaki uygulamasını dikkate alırsak,herhangi bir aday en son öğrenim düzeyinden değerledirmeye alınır.Bu alımda da muhtemelen bu böyle olacaktır.

  1. Hayır PTT’nin ilanında KPSS şartı yok.İlgili bölümlerden mezun tüm adaylar diğer şartları da taşımaları koşuluyla ilana başvuru yapabilecekler.

  1. Kaynak olarak mezuniyet durumunuza göre KPSS lisans ve KPSS ön lisans kaynaklarını kullanmanızı öneririz.Kılavuzda belirtilen konu başlıkları,KPSS konu başlıkları ile birbirine paralel konular.PTT yazılı sınavı ilk defa yapılacağı için maalesef çıkmış sınav soruları veya PTT alımları için hazırlanmış bir kaynak kitap bulunmamakta.Bu yüzden konu başlıklarına göre hareket etmek doğru olacaktır.Konu başlıklarını ele aldığımızda tamamen KPSS’yi işaret ediyor.Kaynak olarak herhangi bir yayınevi tavsiye edemeyeceğim,şu an hangi kaynaklar daha çok tercih ediliyor bu konuda net bilgim yok.

  1. Matematik ile ilgili bir kazanımı ifade ediyor fakat ifade kapalı olduğu için hangi konuyu kastettiğini maalesef çıkaramadık.Muhtemelen geometri konu kazanımını ifade ediyor. Çünkü sayısal ve mantıksal akıl yürütme cebir konularını ifade eder, ölçme becerisiyle de zannedersek geometri kazanımlarını ifade etmişler.

    1. Maalesef bilgim yok.Kılavuzda yer alan bilgiler kadar bilgim var fakat tahmini olarak tarih konularına tüm tarih konuları dahil olacak,eğer bir ayrıma gitmek isteselerdi bunu türkiye tarihi,osmanlı tarihi vs. şekilde diğer derslerin konu başlıklarında olduğu gibi sınırlandırırlardı,fakat tarihte böyle bir sınırlandırma olmadığı için zannedersem tüm tarih konularından gelecek.Tarih bilimi,çağlar,islam tarihi,türk tarihi..vs. diye gidecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.