PTT 5000 personel alımında KPSS şartı var mı? – İş ve meslek seçimi

PTT 5000 personel alımında KPSS şartı var mı?

PTT dün itibariyle 5000 personel alımı ilanını yayınladı. İlanda lisans ve ön lisans mezunlarına yönelik farklı pozisyonlarda kadrolar bulunmakta. İlan detaylarını incelediğimizde herhangi bir KPSS şartı olmadığını gördük. Alımlara başvuru için KPSS şartı yok. Alımlara kadrolar için gerekli öğrenim düzeyinden mezun kişiler ve diğer şartları taşıyan adaylar ( diğer şartları tüm sınavlar için genelde konulan bilindik şartlar, TC vatandaşı olmak, kamu haklarından mahrum olmamak, erkekler için askerlikle ilişkisi olmamak vs. ) başvuru yapabilecek. Başvuru yapan adaylar PTT nin özel olarak hazırlayacağı sınava tabi tutulacak. Buradan alınan puanlara göre ataması yapılacak adaylar belirlenecek.

Pozisyonlar ve sınav içerikleri

PTT 5000 personel alımında 13 farklı pozisyon bulunmakta.Pozisyonların sınavı bazı pozisyonlar için grup olarak aynı olacak,bazı pozisyonlar için farklı yapılacak.Sınav içerikleri de pozisyonlara göre farklılık gösteriyor.Altta yer alan pozisyonlara sadece 100 soruluk genel kültür ve genel yetenek soruları yöneltilecek. Mavi ile belirtiliş pozisyonlar için sınav yine 100 sorudan oluşacak fakat bu pozisyonlar için %40 genel kültür genel yetenek % 60 mesleki bilgi sorulacak ayrıca bazı pozisyonlar için de sözlü sınav yapılacak.

PTT Uzman Yardımcısı (Mütercim-Tercümanlık hariç),

Gişe ve Büro Görevlisi (Sigortacılık),

Gişe ve Büro Görevlisi (Bankacılık),

Gişe ve Büro Görevlisi (Pazarlama),

Gişe ve Büro Görevlisi (Lojistik),

Gişe ve Büro Görevlisi (Firma elemanı)

 

bu bölümler 100 soru genel kültür ve genel yetenekten olaşacak.

 

Alttaki bölümler için hem genel kültür yetenek %40 hem de mesleki bilgi %60 soruları sorulacak.

Avukat,

Mimar,

Mühendis,

PTT Uzman Yardımcısı (Mütercim-Tercümanlık hariç),

Tekniker,

Postacı,

Postacı (Firma elemanı)

yazılı sınavlarında genel yetenek ve genel kültür konularından 40 (kırk), mesleki alandan 60 (altmış) soru sorulacaktır.

Avukat, Mimar, Mühendis, PTT Uzman Yardımcısı ile Tekniker pozisyonları için yazılı ve sözlü sınav yapılacaktır.

 

Gişe ve Büro Görevlisi (Sigortacılık),

Gişe ve Büro Görevlisi (Bankacılık),

Gişe ve Büro Görevlisi (Pazarlama),

Gişe ve Büro Görevlisi (Lojistik),

Gişe ve Büro Görevlisi (Firma elemanı),

Postacı,

Postacı (Firma elemanı)

pozisyonlarına başvuranlardan yazılı sınav sonucunda 60 puan ve üstü alanlar başarılı sayılır.

 

Avukat,

Mimar,

Mühendis,

PTT Uzman Yardımcısı 

Tekniker

pozisyonlarına başvuranlardan yazılı ve sözlü sınav sonucunda 70 puan ve üstü alanlar başarılı sayılır.

 

13-Gişe ve Büro Görevlisi ile Postacı pozisyonlarına başvuran adayların yazılı sınav puanının eşit olması halinde diploma tarihi itibariyle önce mezun olmuş olanbunun da aynı olması halinde yaşı büyük olan adayın başarı sırası öncelikli olacaktırAvukat, Mimar, Mühendis, PTT Uzman Yardımcısı ile Tekniker pozisyonlarına başvuran adayların başarı puanının eşit olması halinde sırasıyla yazılı sınav puanı yüksek olan, bunun eşit olması halinde diploma tarihi itibariyle önce mezun olmuş olan, bunun da aynı olması halinde yaşı büyük olan adayın başarı sırası öncelikli olacaktır.
14- Sözlü sınava, yazılı sınav puanı esas alınarak en yüksek puandan başlamak üzere ilan edilen pozisyon sayısının üç katı aday çağrılacak olup son adayla aynı puana sahip olan adayların tamamı sözlü sınava alınacaktır.
15-Yazılı ve sözlü sınav sonucunda başarı puanı; yazılı ve sözlü sınav notunun aritmetik ortalamasından oluşacaktır.
16- Gişe ve Büro Görevlisi ile Postacı pozisyonlarına, yazılı sınav puanı en yüksek olandan başlamak üzere ilan edilen pozisyon sayısı kadar atama yapılacaktır. Avukat, Mimar, Mühendis, PTT Uzman Yardımcısı ile Tekniker pozisyonlarına, başarı puanı en yüksek olandan başlamak üzere ilan edilen pozisyon sayısı kadar atama yapılacaktır.
17-İlan edilen pozisyon sayısı kadar asil ve yedek aday belirlenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İş ve meslek seçimi