8 Mayıs 2018

Gençlik ve spor bakanlığı antrenör alımı çıkmış mülakat soruları indir

Maalesef geçmiş dönem sözlü sınavlarda sorulmuş bir kaç sorunun dışında sorulara net olarak ulaşamadık.Fakat bakanlığın nisan ayında yapmış olduğu spor uzmanlığı ve spor uzman yardımcılığı sınav sorularına ulaşabildik.Fakat soruların görülebilmesi için e-edevlet ile alttaki linkten giriş yapılması gerekiyor.Dilerseniz alttaki linkten girerek spor uzmanı ve spor uzman yardımcılığı yarışmasında sorulmuş soruları görüntüleyebilirsiniz.

GENÇLİK VE SPOR UZMAN YARDIMCILIĞI YARIŞMA SINAVI YAZILI BÖLÜMÜ SORU VE CEVAPLARI
28.03.2018

Bakanlığımız merkez teşkilatında istihdam edilmek üzere Gençlik ve Spor Uzman ve Uzman Yardımcılığı Yarışma Sınavının yazılı bölümü 25.03.2018 Pazar günü Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde gerçekleşmiştir.

Sınava katılan adayların sınavın soru ve cevapları ile uygulanmasına ilişkin varsa itirazlarını ve gerekçelerini içeren dilekçelerini Gençlik ve Spor Bakanlığı Personel Dairesi Başkanlığına en geç 04.04.2018 tarihi saat 18.00’e kadar ulaştırmaları gerekmektedir.

Sınav soruları ve cevaplarına ulaşmak için tıklayınız

İlanen duyurulur.

Gençlik ve spor bakanlığı mülakatlarında mülakata girmiş olan arkadaşlarımızdan edindiğimiz bilgilere göre tarih, güncel bilgiler ve spor kültüründen sorular yöneltilmekte. Adaylara zarflar sunulmakta ve zarflarda iki soru bulunmakta. Sorulardan birisi tarih, güncel bilgiler ile ilgili sorular biri de spor kültürü ile ilgili sorular. Adaylar zarflarda çıkan sorulara göre sözlü sınava tabi tutulmakta ve buna göre değerlendirme yapılmaktadır.

Öncelikle sözlü sınava katılan adaylardan kendilerini tanıtmaları istenmekte ve ardından zarf çektirilmekte. Bu yüzden mülakat sınavında hiçbir konuya hazırlanmadan önce kendiniz tanıtmanızı kolaylaştıracak mülakat videolarını izlemeniz avantajınıza olacaktır. Çünkü ilk olarak komisyon üyeleri bu aşamada sizi tanıyacaklar ve bu ilk yargı onlar için ilk izlenimi oluşturacak bu yüzden mülakatlarda kişinin kendini tanıtması esnasında nelerden bahsedilmeli, nelerden bahsedilmemeli, nelere dikkat edilmeli bu yöndeki videolara hazırlanmanız sizi bir adım öne geçirecektir.

Kılavuzda yer alan sözlü sınav konularını incelediğimizde % 25’lik kısmın yani 25 puanlık kısmın kişinin kendini ifade yeteneği ve temsil kabiliyeti ile ilgili olduğu görülmekte. Bu yüzden ilk olarak buna önem verilmesi avantajınıza olacaktır.

Diğer bir konu mülakatta hangi sorular sorulmakta?

Maalesef mülakatlardaki en büyük belirsizlik bu. Bir çok aday herhangi bir kurumun mülakatı öncesi ilgili alımla ilgili mülakatta ne sorulmakta şeklinde aramalar yapmakta ve mülakatta çıkan sorulara ulaşmaya çalışmaktadır. İşte bu nokta maalesef mülakatlara hazırlığın en çıkmazlarından birisi. Genel ifadeyle verilmiş konu başlıkları, örneğin spor uzmanlığı ve antrenörlükle ilgili spor kültürü ve spor mevzuatı, genel kültür…  bu başlıklardan on binlerce soru gelebilir. İşte bu noktada neye hazırlanmalıyız,nasıl hazırlanmalıyız, bu sorunun cevabını bulmak ve buna göre sınava hazırlanmak bu güç süreçte işinizi biraz olsun kolaylaştıracak ve sizi daha fazla motive edecektir.

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki bir sözlü sınavda, sınav komisyonu kişinin bilgi düzeyinden daha çok duruşuna, konuşma kabiliyetine, bildiklerini aktarma şekline, kendine olan güvenine bakar, diğerleri çok da bir şey ifade etmez onlar için. Daha çok kişinin konuşma tarzı, iletişim yeteneği, kıyafeti, duruşu, kendine güveni. İşte bu noktayı sağladıktan sonra inanın sözlü sınavda çok artı bir yönde etki bırakacaksınızdır. Bu yüzden sözlü sınava hazırlıklarda ilk olarak bu noktaya yoğunlaşmanız son derece önemlidir.

Bunun ardından eğer sözlü sınavda,alanınızla ilgili sorular gelecekse örneğin;gençlik bakanlığı antrenör ve spor uzmanlığı mülakat sınavında spor ve spor kültürü ile ilgili sorular yöneltilecek, bu başlıklar altında yer alan konuları başlıklar halinde çalışmanız öncelikle yeterli olacaktır, daha sonra diğer sınav konusu olan genel kültür konularına, zamanınız kalması durumunda da spor ve spor kültürü başlıklarını derinlemesine incelemeniz, çalışmanız faydalı ve etkili bir yöntem olacaktır.

Mülakatlar maalesef belli bir çerçevesi olmayan, sınırı olmayan bir sınav tipi,hangi soru gelebilir, neler sorulur tahmin etmek bir hayli güç. Bu yüzden fazla bu noktaya takılmayıp,sınava genel hatlarıyla hazırlanmak ve süreci akışına bırakmak en doğru yol olacaktır.

 

Gençlik ve spor bakanlığı spor uzmanı ve antrenör alımı sözlü sınav içeriği ve puanlama

Sözlü sınavda adaylar, sınav komisyonu üyelerinin her biri tarafından; spor kültürü ve spor mevzuatı, genel kültür, muhakeme gücü ve ifade yeteneği ile temsil kabiliyeti yönünden her biri 25 tam puan olan 4 kategori üzerinden ayrı ayrı değerlendirilecektir. Komisyon üyelerinin vermiş olduğu puanların aritmetik ortalaması esas alınmak suretiyle sözlü sınav puanı belirlenecektir. Giriş sınavında başarılı sayılmak için, adayların 100 (yüz) tam puan üzerinden en az 70 (yetmiş) puan alması şarttır.

 

Başarı sırasının belirlenmesinde, sözlü sınav puanı esas alınacaktır. Sözlü sınavda başarılı olan aday sayısı; ilan edilen pozisyon sayısından fazla ise puanı en yüksek adaydan itibaren sıralama yapılarak ilan edilen pozisyon sayısı kadar aday giriş sınavını kazanmış kabul edilecektir. Sınavda başarılı olan aday sayısı ilan edilen pozisyon sayısından daha az ise sadece başarılı olanlar sınavı kazanmış kabul edilecektir.

 

Başarı puanı en yüksek olan adaydan başlanmak suretiyle ilan edilen sözleşmeli pozisyon sayısı kadar asıl ve bir o kadar da yedek aday tespit edilecektir. Asıl ve yedek listelerde sıralama yapılırken, adayların puanının eşit olması halinde, KPSS puanı daha yüksek olan adaya öncelik tanınacaktır. Ancak Spor Eğitim Uzmanı ile Spor Masörü asıl ve yedek listelerinin belirlenmesinde adayların sözlü sınav puanının eşit olması halinde; Spor Eğitim Uzmanı için yurt içinde veya yurt dışında lisansüstü, kurs, araştırma çalışması gibi eğitim programlarını tamamlamış olana, Spor Masörü içinse beden eğitimi ve spor öğrenimi veren yükseköğretim kurumlarından mezun olana, eşitliğin yine bozulmaması halinde ise KPSS puanı daha yüksek olan adaya öncelik tanınacaktır.

 

Sınav sonuçları, asıl ve yedek adaylara ilişkin listeler ile sınavı kazanan adaylardan istenilecek belgeler; (www.gsb.gov.tr), (www.sgm.gov.tr) ve (http://basvuru.gsb.gov.tr) internet adreslerinde ilan edilecek olup adaylara ayrıca yazılı tebligat yapılmayacaktır. Sınavda 70 (yetmiş) ve üzerinde puan almış olmak, bu sıralamaya giremeyen adaylar için müktesep hak teşkil etmeyecektir.

Spor Kültürü Prof. Dr. Hasan KASAP M.Ü. BESYO Öğretim Üyesi.

Dünya’da ve Türkiye’de spor tarihi ve bilimsel temelleri ders notlarını alttaki linkten indirebilirsiniz.

…………

Gençlik ve spor bakanlığı antrenör ve spor uzmanı alacak. Başvurular 18 Mayıs 4 haziran tarihleri arasında yapılacak. Talebe başvuru yapabilmek için ilk olarak KPSS 2016 dan 50 ve üzeri puan almış olmak gerekli.

Antrenör kadrolarına başvuru için beden eğitimi ve spor öğretmenliği mezunu ve 2. deecede antrenörlük belgesine sahip olmak gerekli.

Diğer şartları alttan inceleyebilirsiniz.

Sınav 16 temmuzdan sonra belirlenmiş sınav merkezlerinde sözlü olarak  yapılacak. Sözlü sınava başvurulan kadro sayısının 5 katı aday çağrılacak. Sözlü sınavdan 70 ve üzeri alanlar başarılı sayılacak.

İlerleyen günlerde sitemizden daha önce antrenör alımlarında çıkmış mülakat sorularına ulaşabilirsiniz.

– SINAV İŞLEMLERİ
Sözlü sınavda adaylar, sınav komisyonu üyelerinin her biri tarafından; spor kültürü ve spor mevzuatı, genel kültür, muhakeme gücü ve ifade yeteneği ile temsil kabiliyeti yönünden her biri 25 tam puan olan 4 kategori üzerinden ayrı ayrı değerlendirilecektir. Komisyon
üyelerinin vermiş olduğu puanların aritmetik ortalaması esas alınmak suretiyle sözlü sınav puanı belirlenecektir. Giriş sınavında başarılı sayılmak için, adayların 100 (yüz) tam puan
üzerinden en az 70 (yetmiş) puan alması şarttır.
Başarı sırasının belirlenmesinde, sözlü sınav puanı esas alınacaktır. Sözlü sınavda başarılı olan aday sayısı; ilan edilen pozisyon sayısından fazla ise puanı en yüksek adaydan itibaren sıralama yapılarak ilan edilen pozisyon sayısı kadar aday giriş sınavını kazanmış
kabul edilecektir. Sınavda başarılı olan aday sayısı ilan edilen pozisyon sayısından daha az ise sadece başarılı olanlar sınavı kazanmış kabul edilecektir.
Başarı puanı en yüksek olan adaydan başlanmak suretiyle ilan edilen sözleşmeli pozisyon sayısı kadar asıl ve bir o kadar da yedek aday tespit edilecektir. Asıl ve yedek listelerde sıralama yapılırken, adayların puanının eşit olması halinde, KPSS puanı daha
yüksek olan adaya öncelik tanınacaktır. Ancak Spor Eğitim Uzmanı ile Spor Masörü asıl ve yedek listelerinin belirlenmesinde adayların sözlü sınav puanının eşit olması halinde; Spor
Eğitim Uzmanı için yurt içinde veya yurt dışında lisansüstü, kurs, araştırma çalışması gibi eğitim programlarını tamamlamış olana, Spor Masörü içinse beden eğitimi ve spor öğrenimi
veren yükseköğretim kurumlarından mezun olana, eşitliğin yine bozulmaması halinde ise KPSS puanı daha yüksek olan adaya öncelik tanınacaktır.
Sınav sonuçları, asıl ve yedek adaylara ilişkin listeler ile sınavı kazanan adaylardan istenilecek belgeler; (www.gsb.gov.tr), (www.sgm.gov.tr) ve (http://basvuru.gsb.gov.tr)
internet adreslerinde ilan edilecek olup adaylara ayrıca yazılı tebligat yapılmayacaktır. Sınavda 70 (yetmiş) ve üzerinde puan almış olmak, bu sıralamaya giremeyen adaylar için müktesep hak teşkil etmeyecektir.
Sözlü sınava girmeye hak kazandığı halde ilan edilen sınav tarihlerinde sınava katılmayan adaylar, sınav hakkını kaybetmiş sayılacaktır.
Sözlü sınav sonuçlarına ilişkin itirazlar, sınav sonuçlarının ilan edilmesinden itibaren 5(beş) iş günü içinde yazılı olarak Spor Genel Müdürlüğü Personel ve Eğitim Dairesi
Başkanlığına bizzat yapılacaktır. Postayla yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.İtirazlar, en fazla 5 (beş) iş günü içinde ilgili sınav komisyonu tarafından incelenerek karara
bağlanacak ve adayın beyan ettiği e-posta adresine bildirilecektir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.