Hemşireler nerede çalışabilir, iş bulma olanakları nedir? – İş ve meslek seçimi

Hemşireler nerede çalışabilir, iş bulma olanakları nedir?

Hemşireler nerede çalışabilir, iş bulma olanakları nedir?
Hemşirelik bir çok mesleğe göre iş bulma açısından avantajlı bir meslektir. Genel itibariyle değerlendirdiğimizde hemen hemen iş bulma sıkıntısı diğer mesleklere göre yok denecek kadar azdır. Gerek üniversiteler olsun gerek sağlık bakanlığı sürekli hemşire alımları yapmakta ve özellikle üniversite hastaneleri için KPSS ye girmiş olma şartının yanında bir baraj puan konulmamaktadır. Bu da atama konusunda hemşirelik mesleğine avantaj sağlamaktadır. Bu yüzden de atamalar kolay bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Alımlarda genel olarak sadece KPSS puan üstünlüğüne bakılmaktadır. Bu ölçütün yanı sıra herhangi bir ölçüt konulmamaktadır. Örneğin sözlü sınav veya uygulamalı sınav yapılmamaktadır. Çünkü gerek duyulan iş gücüne göre ,yeterli hemşire sayısı azdır. Bu da hemşire alımlarının fazla şart konulmadan yapılmasını sağlamaktadır. Hemşireler sağlık bakanlığı, üniversite hastaneleri, sağlık personeli çalıştırılması zorunlu olan firmalarda ve özel hastanelerde çalışabilmektedir. Maaş miktarları tatmin edici düzeydedir.
Hemşirelerin sıkıntı çektiği konulardan birisi izin konusunda diğer mesleklerde çalışanlara göre kolay izin alamamaları ve nöbetlerinin fazla olmaları tabi buna ilave olarak mesleğin hata kabul etmez bir meslek olmasını da ekleyebiliriz. Kısaca hemşirelerin iş yükü birçok mesleğe göre ağırdır.
Hemşirelik mesleğinin avantajlarından bir diğeri de döner sermayeye dahil olmalarıdır. Bu da hemşirelerin daha fazla para kazanmalarını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İş ve meslek seçimi