İstanbul (Erkek) lisesi nasıl öğrenci alacak? LGS taban puanı kaç?

istanbul erkek lisesiİstanbul erkek lisesi en yüksek puanla öğrenci alan devlet okulları arasında bulunmakta. Anadolu lisesi statüsünde .İstanbul’da Fatih ilçesinde Cağaloğlu semtinde yer alıyor. Köklü bir okul,tarihi 1884 yılına uzanıyor,1910 yılında istanbul lisesi 1913 ylında ise istanbul sultanisi olarak eğitim vermiştir, o dönemde  Fransızca eğitim veriliyordu,1917 yılında almanca öğretime geçiyor ve almanca dersleri başlıyor. 1923 yılında İstanbul erkek lisesi adını alıyor.1957 yılında federal almanya ile türkiye cumhuriyeti kültür antlaşması imzalanıyor ve almanca eğitime başlıyor. Hazırlık sınıfı bulunan sayılı liseler arasında yer almakta.

İstanbul erkek lisesine nasıl girilir? İstanbul erkek lisesine LGS sınavıyla girilir.2018-2019 eğitim öğretim yılında LGS ile öğrenci alacak liseler arasında bulunmakta .LGS puanı nasıl hesaplanır sınav 6 dersten yapılacak, 3 yanlış 1 doğruyu götürecek. Okul puanı etkili olmayacak. İstanbul erkek lisesi için tercih yapılacak mı?Evet İstanbul erkek lisesi için tercih yapılacak.İstanbul lisesi MEB’in yayınladığı tercih listesinde yer almakta.

Öğretim şekli karma, öğretim dili almanca,taban puanı 2017’de 498,1368 idi.

Hazırlık sınıfı var.1 yıl lamanca hazırlık var, eğitim süresi 5 yıl. Karma eğitim veriliyor.Kontenjanı 180 pansiyonu  yok. Paralı mı?Hayır,devlet okulu, hangi dilde eğitim veriliyor? Almanca eğitim veriliyor,ikinci yabancı dil İngilizce, fizik kimya biyoloji matematik ve  goemetri derslerini alman öğretmenler veriyor,34 alman öğretmen var,ayrıcalıklı diploması var,abitur diploması veriyor. Mezun öğrenciler Almanya’da mezun öğrenciler ile aynı statüde yer alıyor.Abitur diplomalı öğrenciler Türkiye’de vakıf üniversitelerinden %100 burs alabiliyor. Bunun yanı sıra alman dil diploması veriliyor,bu belge de alman üniversitelerinde alman dil yeterlilik belgesi olarak kabul edilebiliyor, bu belge  Avusturya ve İsviçre gibi ülkelerde de geçerli sayılabiliyor.

882 öğrencisi ve72 öğretmeni  var. 35 dersliği, 2 spor salonu ve 2 konferans salonu bulunmakta.

Sınavsız girilir mi? Hayır sınavsız girilmez.İstanbul lisesine girebilmek için LGS’den okul için gerekli sınav puanını almak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.