Tam ev almanın zamanı..Konut ev kredilerinde indirim ne kadar oldu.. – İş ve meslek seçimi

Tam ev almanın zamanı..Konut ev kredilerinde indirim ne kadar oldu..

konut kredileri indirimTam ev almanın zamanı..

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım’ın gündeme getirmesiyle bazı bankalar konut krediside indirime gitmeye başladı.Bugün öncelikle Ziraat bankası ardından da Halk bankası 10 yıllık konut kredilerindeki fazilerini 1,30 lardan 0.98‘ e indirdiklerini açıkladı.Peki bankaların faiz hamlesi konut alacak vatandaşlara ne kaç liralık bi avantaj sağlayacak.

Konut kredisinden şikayet eden vatandaşlara müjdeli haber geldi,iki kamu bankası faiz oranını 0,982e indirdi. Başbakan Binali Yıldırım’ın çağrısından sonra ilk olarak ziraar bankası ardından Halk bankası kredi fazini 0,98’e indirdi.Peki bu faiz oranı toplamda vatandaşa ne kadarlık bir indirim sağlayacak.Bu indirim alınacak konutun fiyatına bağlı olarak değişecek. Konut fiyatı yükseldikçe fiyatın yüksekliğine bağlı olarak indirim miktarı da artacak.

Örneğin 300.000 liralık bir konut üzerinden 1,34 faizle 120 ay vade üzerinden, aylık ödenmesi gereken tutar 4796 lira idi, faizlerin inmesiyle birlikte bu tutar 4262 lira oldu ve bu durumda da 534 liralık bir kar sağlandı.Bu tutarın 10 yıldaki toplamını hesaplarsak bu miktar yaklaşık 64.000 lira yapıyor. Yani faizin 0,98’e çekilmesiyle 300.000 TL’lik bir evde 64000 liralık bir kar sağlanmış oldu.

Konut kredi faizleri bir hafta öncesine kadar aylık yüzde 1.34 civarında idi. Faiz oranlarının yüksek olması sebebiyle, ev almak isteyenler banka kredilerini son dönemlerde pek tercih etmek istememişti. Bankaların faizlerini 0,98’e çekmesiyle birlikte emlak piyasası bir hayli hareketlendi. Nüfusa ve gayrimenkul yatırımlarının fazla olmasına bağlı olarak özellikle İstanbul’da piyasa tavan yaptı. Ev almayı düşünen bir çok kişi bu indirimi fırsat olarak değerlendirmeye çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İş ve meslek seçimi