15 Mayıs 2018

5000 ücretli öğretmen alımı prim gün ve KPSS şartı nedir?

MEB bugün itibariyle 5000 sözleşmeli öğretmen alımı ilanına çıktı.Başvurular 8 haziran-13 haziran arasında alınacak. 5000 sözleşmeli öğretmen alımına başvuru için daha önce ücretli öğretmen olarak 540 prim günlük görev yapmış olma şartı bulunmakta.Buna usta ve uzman öğretmenlik yapmışlar da dahil.Ayrıca 2017-2018 eğitim öğretim yılında görev yapmış olma şartı var.Aynı zamanda kpss şartı da bulunmakta.

Adaylar, Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil ( İngilizce), Rehberlik, Okul Öncesi ve Sınıf Öğretmenliği alanları bakımından KPSSP121 puan türünden, Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca ve Rusça alanlarına KPSSP120 puan türünden, diğer alanlar bakımından ise KPSSP10 puan türünden 50 ve üzerinde puan almış olmaları kaydıyla başvurabilecektir.

Şartları uyan adaylar sözlü sınava çağırılacak.Sözlü sınava kontenjan sayısının 3 katı aday çağrılacak.

Başvurular 8 haziranda başlayacak 13 haziranda bitecek,başvurular il müdürlüğüne yapılacak.Talebe şartları uyan adaylar 22 hazirandan sonra sözlü sınava tabi tutulacak,şu an sözlü sınav takvimi henüz açıklanmadı,ilerleyen günlerde açıklanması bekleniyor.

Talep diğer şartlarını alttan okuyabilirsiniz.En çok alım 1363 sayıda sınıf öğretmenliği alımıyla sınıf öğretmenliği alımında olacak.Ardından 605 alımla okul öncesi öğretmenliği ve 577 alımla din kültürü ve ahlak biligisi takip ediyor.Tam listeyi alttan inceleyebilirsiniz.

Talebe şartları uyan adaylar sözlü sınava tabi tutulacak.Sözlü sınavlar altta belirtilen illerde yapılacak.Adaylar sözlü sınav merkezlerinden 5 tanesi başvuruda tercih edebilecekler.İlk tercihi uygun görülmeyen adaylar sırasıyla diğer tercihlerine kaydırılacaktır.

SÖZLÜ SINAV MERKEZLERİ

1 Adana
2 Ankara
3 Antalya
4 Bursa
5 Erzurum
6 Gaziantep
7 İstanbul
8 İzmir
9 Konya
10 Malatya
11 Samsun
12 Sivas
13 Trabzon
14 Van

 

Sözlü sınavda adayların kendilerini temsil kabiliyeti,genel kültür, genel yetenek durumu,bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği , muhakeme gücü, iletişim becerileri, ve özgüveni gibi konular değerlendirilecektir.Alttan sözlü sınav değerlendirme tablosunu ve kriterlerini inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.