Zabıt katipliği mülakatında sorulan sorular nelerdir?

sözlü sınav zabıt katipliğiMülakata bir başsavcı, komisyon başkanı ve en kıdemli hakim katılır.

Mülakata giderken öncelikle sakinliğinizi korumalı ve heyecanınzı yenmelisiniz,bunu sağlamak için de mülakat anını değil de sevdiğiniz bi şeyi,bir futbol maçını,bir bilgisayar oyununu, güzel bi seyahati  ilgi duyduğunuz bişeyi düşünüp mülakata yoğunlaşmaktan kurtulabilirsiniz.

Mülakat salonunda eğer ceket giyildiyseniz öncelikle ceket iliklenmeli, mülakata merhaba diyerek başlanmalıdır.Mülakat komisyonu daha sonra sorular soracak, ilk soru muhtemelen kendinizi tanıtınız olacaktır. Bunun için evde prova yapmanızı öneririz çünkü muhtemelen gelecek bir sorudur. Bu soruda takılmanız yeterli cevap verememeniz kötü bi izlenim oluşturur.Bunun için evde bir kişi size sorsun kendinizi tanıtınız şeklinde siz de cevap verib bu şekilde deneyim kazanmış olursunuz.Adınızı soyadınız söylersiniz,öğrenim durumunuzu,hangi okullarda okuduğunuzu,evli veya ve bekar olup olmadığınızı,evliyeseniz çocuğunuz varsa çocuk sayınızı değilseniz kardeşinizleri  .. bunlara benzer kısa bilgiler verebilirsiniz.

Bunların dışında genel kültür, güncel bilgiler ve zabıt katipliği ile ilgili sorular gelecektir. Sorulara hemen cevap vermeyin bir kaç saniye düşünüp öyle cevap verin. Bilmediğiniz bir soru geldiğinde 3-5 saniye düşünüp eğer hatırlayamadıysanız hatırlayamadım, eğer bilmiyorsanız bilmiyorum deyip samimi ve kendinizden emin bir şekilde cevap veriniz. Komisyona hitap etmeniz gerekirse  genellikle ortada komisyon başkanı oturur, ona bakarak sayın başkanımla başlayan ifadeyle cevaplar verebilir veya konuşabilirsiniz. Kendinizden emin olmaya çalışın. Şunu unutmamak gerekir bir mülakatta soruları doğru cevaplayıp cevaplayamamanızdan öte duruşunuz, jestleriniz, mimikleriniz ve kendinize olan güveniniz daha önemlidir. Cılız bir sesle verilmiş cevap, gür verilmiş bir bilmiyorumdan daha etkisizdir. Bundan dolayı soruları hiç bilemeseniz bile mülakatı geçebilirsiniz. Zaten düşünüldüğü zaman mülakatta en fazla 5 bilgi sorusu sorulur bu sorularla hiçbir komisyon kişiyi değerlendirebilecek ölçütlere sahip değildir ve bu sorulara verilen cevaplarla da kişiyi değerlendirmezler. Kişiyi daha çok sorulara cevap verme şekli, duruşu ,kendine bakımı, jestleri, mimikleri, konuşma kabiliyeti ve kendine güveninden değerlendirirler. Bunlarla birlikte genel hatlarıyla zabıt katibi kimdir, ne iş yapar, görev ve sorumlulukları, hangi kanuna tabi bunları ve genel hatlarıyla tarih ve güncel bilgileri bilmeniz yeterli olacaktır.

 

Adana Adıyaman Afyon Ağrı Amasya Ankara Antalya Artvin Aydın Balıkesir Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Isparta Mersin İstanbul İzmir Kars Kastamonu Kayseri Kırklareli Kırşehir Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Kahramanmaraş Mardin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Şanlıurfa Uşak Van Yozgat Zonguldak Aksaray Bayburt Karaman Kırıkkale Batman Şırnak Bartın Ardahan Iğdır Yalova Karabük Kilis Osmaniye Düzce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.