Mülakatlarda en çok sorulan sorular nelerdir?

Diğer bir konu mülakatta hangi sorular sorulmakta?

Maalesef mülakatlardaki en büyük belirsizlik bu. Bir çok aday herhangi bir kurumun mülakatı öncesi ilgili alımla ilgili mülakatta ne sorulmakta şeklinde aramalar yapmakta ve mülakatta çıkan sorulara ulaşmaya çalışmaktadır. İşte bu nokta maalesef mülakatlara hazırlığın en çıkmazlarından birisi. Genel ifadeyle verilmiş konu başlıkları, örneğin spor uzmanlığı ve antrenörlükle ilgili spor kültürü ve spor mevzuatı, genel kültür…  bu başlıklardan on binlerce soru gelebilir. İşte bu noktada neye hazırlanmalıyız,nasıl hazırlanmalıyız, bu sorunun cevabını bulmak ve buna göre sınava hazırlanmak bu güç süreçte işinizi biraz olsun kolaylaştıracak ve sizi daha fazla motive edecektir.

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki bir sözlü sınavda, sınav komisyonu kişinin bilgi düzeyinden daha çok duruşuna, konuşma kabiliyetine, bildiklerini aktarma şekline, kendine olan güvenine bakar, diğerleri çok da bir şey ifade etmez onlar için. Daha çok kişinin konuşma tarzı, iletişim yeteneği, kıyafeti, duruşu, kendine güveni. İşte bu noktayı sağladıktan sonra inanın sözlü sınavda çok artı bir yönde etki bırakacaksınızdır. Bu yüzden sözlü sınava hazırlıklarda ilk olarak bu noktaya yoğunlaşmanız son derece önemlidir.

Bunun ardından eğer sözlü sınavda,alanınızla ilgili sorular gelecekse örneğin;gençlik bakanlığı antrenör ve spor uzmanlığı mülakat sınavında spor ve spor kültürü ile ilgili sorular yöneltilecek, bu başlıklar altında yer alan konuları başlıklar halinde çalışmanız öncelikle yeterli olacaktır, daha sonra diğer sınav konusu olan genel kültür konularına, zamanınız kalması durumunda da spor ve spor kültürü başlıklarını derinlemesine incelemeniz, çalışmanız faydalı ve etkili bir yöntem olacaktır.

Mülakatlar maalesef belli bir çerçevesi olmayan, sınırı olmayan bir sınav tipi,hangi soru gelebilir, neler sorulur tahmin etmek bir hayli güç. Bu yüzden fazla bu noktaya takılmayıp,sınava genel hatlarıyla hazırlanmak ve süreci akışına bırakmak en doğru yol olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.