2 Ağustos 2018

İBB zabıta alımı sözlü sınav soruları test çöz

Zabıta alımı sözlü sınavında farklı illerde ve faklı tarihlerde çıkmış sorular;

Zabıtanın görevleri neler?

Saltanatın ne zaman kaldırıldı?

Belediye hangi bakanlığa bağlıdır?

Milli Güvenlik Kurulu’na kim başkanlık eder,kimler katılır?

Ulaşım yapılan tek akarsuyumuz hangi akarsuyumuzdur?

Kurtuluş Savaşı sonrası Ermenilerle hangi anlaşma yapıldı?

Belediye tüzel kişiliğini kim temsil eder?

1.dünya savaşı sonunda yapılan anlaşma?

Sivas kongresi ne zaman yapıldı?

5.cumhurbaşkanımız kimdir?

İlçe meclisinden çıkan yazı en son kimde imzaya gider?

Yerel yönetim kuruluşları nelerdir?

Memurlukta asalet kaç yılda verilir?

Lozan antlaşmasının tarihleri nelerdir?

Yıllık izin kaç gündür?

Belediye meclis üyeleri kimlerden oluşur?

657 sayılı kanun

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi,

Mahalli İdarelerle ilgili temel mevzuat,

Belediye kanunu,

Devlet memurunun göreve başlaması,istifası
zabıta alımı sözlü sınavıZabıta alımında geçmiş yıllarda farklı illerde yapılmış sözlü sınav sorularını sizler için derledik.Soruları incelediğimizde ortak olarak belediye ile ilgili yani mahalli idareler kanunundan,657 devlet memurları kanunundan,zabıtanın görev ve sorumluluklarından,Türkiye Tarihi’nden (1. Dünya savaşı,Kurtuluş savaşı,Atatürk ilkeleri ve inkılapları) ve Anayasa ve Vatandaşlık bilgileri ve güncel gelişmelerden sorular gelmekte.Bu konular da zabıta alımı ilanında yer alan konu başlıklarını kapsamakta zaten.Bu yüzden bu konu başlıklarıyla ilerlemeniz daha mantıklı olacaktır.Önceliği sırasıyla zabıtanın görev ve sorumlulukları,mahalli idareler kanunu,657 devlet memurları kanunu, Anayasa ve Vatandaşlık bilgileri ve güncel gelişmeler ve Türkiye Tarihi konularına vermenizi öneririz.Çünkü meslekle ilgili bilgiye sahip olup olmamanız,diğerlerine göre daha önem arz etmektedir.Bu yüzden ilk olarak zabıtanın görev ve sorumluluklarını bilmelisiniz. Daha sonra yine çalışacağınız kurumla ilgili(belediyeler) bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Daha sonra dahil olacağınız kanunla ilgili bilgilere sahip olmanız gerekmektedir,657 devlet memurları kanunu.Bu şekilde bir sıralama yaparak zabıta alımı sözlü sınavına hazırlanabilirsiniz.

Belediye tarafından yayınlanan puanlama tablosunu incelediğimizde de mesleğin gerektirdiği bilgi ve beceri konuları 40 puan üzerinden değerlendirilecek, diğerleri ise 15 puan üzerinden değerlendirilecek.

a) Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 15 puan

b) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 15 puan

c) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 15 puan

ç) Mahalli idarelerle ilgili temel mevzuat 15 puan

d) kadro unvanına ilişkin mesleki ve uygulamalı bilgi ve yeteneğin ölçülmesi 40 puan.

Zabıta alımı sözlü sınavında farklı illerde ve faklı tarihlerde çıkmış sorular;

Zabıtanın görevleri neler?

Saltanatın ne zaman kaldırıldı?

Belediye hangi bakanlığa bağlıdır?

Milli Güvenlik Kurulu’na kim başkanlık eder,kimler katılır?

Ulaşım yapılan tek akarsuyumuz hangi akarsuyumuzdur?

Kurtuluş Savaşı sonrası Ermenilerle hangi anlaşma yapıldı?

Belediye tüzel kişiliğini kim temsil eder?

1.dünya savaşı sonunda yapılan anlaşma?

Sivas kongresi ne zaman yapıldı?

5.cumhurbaşkanımız kimdir?

İlçe meclisinden çıkan yazı en son kimde imzaya gider?

Yerel yönetim kuruluşları nelerdir?

Memurlukta asalet kaç yılda verilir?

Lozan antlaşmasının tarihleri nelerdir?

Yıllık izin kaç gündür?

Belediye meclis üyeleri kimlerden oluşur?

657 sayılı kanun

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi,

Mahalli İdarelerle ilgili temel mevzuat,

Belediye kanunu,

Devlet memurunun göreve başlaması,istifası

ZABITA ALIMI SÖZLÜ SINAVINA NASIL HAZIRLANMALIYIM?

Bunların dışında her ne kadar bu bilgilere sahip olmanız önemli ise de sözlü sınav esnasındaki duruşunuz,kendinize güveniniz,kılık kıyafetiniz,kişisel bakımınız,iletişiminiz de çok önemlidir.Bizce hangi mülakat olursa olsun kişinin sözlü sınavda verilen sorulara doğru cevap vermesinden önce kişinin duruşu,kendine güveni,komisyon üyelerinde bıraktığı intiba çok önemlidir.Bu yüzden yukarıda yer alan konulara çalışmanın yanı sıra uygulamalı olarak da sözlü sınava hazırlanmalısınız. Bunun çok faydasını göreceksiniz. Peki uygulamalı sözlü sınav hazırlığını nasıl yapabilirsiniz. Bunu bir arkadaşınız, eşiniz,babanız her hangi bir tanıdığınız vasıtasıyla kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Hangi sınav olursa olsun öncesinde pratik yapmak çok önemli bu hem size gerçek sınav ortamını hissettirecek hem de sınavdaki göstereceğiniz ilk performansı az çok değerlendirme fırsatını sunacaktır. Peki uygulamalı örnek sözlü sınavı nasıl yapabilirsiniz. Uygulamalı örnek sınav için önce bir sınav ortamı oluşturmanız gerekli bunun için evinizin bir odasını çok fazla uğraşmadan bir masa sandalye koyarak hazırlayabilirsiniz. Evinizin bir odasına masa ve sandalyeler koyun ve aile üyelerinizden birkaçının komisyon üyesi olmasını isteyin, bir kişi komisyon başkanı olsun(soruları soran) diğeri de başkan yardımcısı vs. olsun.Temsili komisyon başkanı size daha önce planladığı soruları sırasıyla sorsun, siz de başkanın sorusuna cevap verin,bu şekilde uygulamalı bir sözlü sınav yapmış olursunuz. Tabi öncelikle sizin odanın dışında beklemeniz gerekiyor daha sonra sizi çağırmaları ve sizin odaya girmeniz, onların karşısına gelecek şekilde ortalama bir mesafede durmanız,onları selamlamanız ve onlar müsaade edene kadar aynı yerde durmalısınız.(eller yanda askeri hazırol vaziyetinde değilde bunun biraz rahatında durup) .Eğer onlar müsaade ederlerse gösterdikleri yere oturursunuz,müsaade etmezlerse aynı durduğunuz yerde aynı şekilde durabilirsiniz.Daha sonra komisyonun sorduğu soruları cevaplamaya başlayabilirsiniz.

Genel olarak öncelikle ‘kendinizi tanıtır mısınız?’ sorusu gelir. Öncelikle bu soruyu cevaplayacaksınızdır. Bu soruyu kısaca bilgilerinizi vererek kendinizi tanıtabilirsiniz. Adınızı,soyadınızı yaşınızı,öğrenim durumunuzu,bölümüzü,evli veya bekar olup olmadığınızı,varsa çocuk sayısını,eğer bekarsanız kimle yaşadığınızı söyleyebilirsiniz.

Bu soruyu cevapladıktan sonra muhtemelen gelecek sorular arasında ‘neden zabıta olmak istiyorsun’sorusu gelecektir.Bu soruda dikkat etmeniz gereklidir.’Devlet işine girmek istiyorum,işsizim o yüzden’,’ilanı gördüm değerlendirmek istedim’ gibi cevaplar elenmenize sebep olabilir.Bu yüzden bu soruya ‘ben zabıta mesleğini kişisel özelliklerime uygun olduğu,devletime faydalı hizmetlerde bulunmak ve mesleğimde ilerleyip kariyer yapmak için istiyorum’ şeklinde cevap verebilirsiniz. Bu şekilde komisyon üyeleri sizin yalnızca iş sahibi olmak için değil kariyer yapmak için ve mesleğinde başarılı olmak için geldiğinizi düşünecektir.

Daha sonraki sorular ise zabıtanın görevleri, mahalli idareler kanunu,657 ve diğer üstte bahsettiğimiz konulardan gelecektir. Bu konulardan gelen sorulara da eğer sorunun cevabını biliyorsanız cevap vermelisiniz. Eğer bilmiyorsanız sorunun cevabını kendinizden emin bir şekilde sorunun cevabını bilmiyorum demeniz daha doğru olacaktır.Çünkü bilmiyorsanız soru sorulduktan sonra cevaplamaya çalışırken komisyon karşısında kararsız,tutarsız ve güvensiz cevap vermeye çalışmanız olumsuz bir intiba uyandıracaktır. Bu yüzden kendinizden emin bir şekilde sorunun cevabını bilmiyorum demeniz daha mantıklı olacaktır.Şu da vereceğiniz cevaplar arasında olabilir.Bilmediğinizi baştan belirterek ‘bu sorunun cevabını bilmiyorum ama …………. olduğunu tahmin ediyorum’ şeklinde de cevap verebilirsiniz.

Sınavın istediğiniz yönde geçmesi dileklerimizle.

 

İBB zabıta alımı sözlü sınav soruları test çöz” için 11 yorum

 1. Merhaba
  Ortaögretim 73,8738 siralamada 1457.yim.Yani önümde baya kisi var.Mulakattan 100 alsam secilme şansim nedir? Tesekkurler.

 2. Merhaba, KPSS Önlisans başvurumu yaptım. KPSS önlisans puanı 68-69 ile kadro alabilmemiz yüksek ihtimal mi ? Daha yüksek puan alanlar var mı ?

  1. Maalesef biraz zor görüyoruz. Gerek kpss lisede,gerek ön lisans, gerek de kpss lisansta 70-80 arası yığılma fazla oluyor bu yüzden mülakata çağrılma şansınız biraz az. Ön lisans düzeyinden 30 kişi alınacak ve 5 katı aday çağrılacak,yani 150 kişi,bu kişilerin puanlarının sizinkinden yüksek olma olasılığı fazla. Tabi bu durum başvuru durumuna göre değişir ama nette yer alan haberlerde şimdiden genel başvuru sayısının 30.000 olduğu söyleniyor.

 3. Ben 2014 kpss puanıyla basvuru yapıcam ve mezunıyet belgemi henüz almadım stajım yenı bittiginden dolayı okul 1 ay sonra verecek bununla ilgili sorun yasar mıyım?

 4. Merhaba Cuma günü evrakları götürdüğümde vki ölçümü yaptılar ve ayın 15 ine kadar 5 kilo almaya çalış 5 kilo eksik dediler. Ayın 15 ine kadar en fazla 2-3 kilo alabilirsem alırım diye düşünüyorum. kalan 2-3 kiloyu da sorun ederler mi acaba ? Ne yapmam lazım ?
  2 yada 3 lük bir değer yüzünden daha yolun başında elenmek istemiyorum. Bir fikir bir çözüm verin Allah aşkına..

  1. Maalesef bu konuda taviz vermezler. Mevzuatta yer alan bir şart. Bu yüzden yapılabilecek tek şey,bu süre zarfında gerekli kiloyu almandır. Diyelim ki kilo almaya çalıştın,yine de bir kaç kilo açığın var,boy-kilo ölçümünün hemen öncesinde bol su içebilirsin,buna benzer çözümler üretebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.