THY Hostes mülakatında çıkmış sorular çöz indir pdf

Geçtiğimiz günlerde Türk Hava Yolları hostes alımı ilanına çıktı.Geçtiğimiz alımlarda öncelikle yazılı sonra sözlü sınavlar yapıldı. Bu alımlar nasıl olur bununla ilgili detaylı bir açıklama yapılmamış fakat yine bu alımlarda da geçen alımlarda olduğu gibi alımlar için İngilizceden sözlü ve yazılı sınavlar yapılacaktır. Geçmiş alımlarda öncelikle yazılı sınavlar yapıldı ve ardından sözlü sınavlar yapıldı.

Yazılı sınav bilgisayar üzerinden yapılıyor.Aday ilk olarak Dyned testine tabi tutuluyor. Boşluk doldurma gibi bir test diyebiliriz buna (çek yerleştir olarak da adlandırılabilir), saatler, listening soruları vb. içeren bir sınav. Sorular bilgisayar üzerinden cevaplanıyor. İlk sorular başlangıç düzeyinde am,is are vb. olarak adlandırabiliriz arka arkaya yanlış cevaplar verilirse sistem kendini kapatıyor. Sınav internet kafe gibi bir ortamda bir çok kişinin katılımıyla gerçekleşiyor. Bu sınavdan geçerseniz boy kilo ölçümüne tabi tutuluyorsunuz.

Sınav sonunda kişinin cevaplara verdiği puanlar veriliyor ve bunu ekranda görebiliyorsunuz

Test Dyned testi olarak adlandırılıyor ve kişinin kişiliğini, tutumlarını ve akademik yeteneklerini ölçmeye yarayan bir test ,tutum testinde bazı sorular tekrar sorulabiliyor. Örneğin çimlere basar mısın şeklinde bir soru geldi diyelim, bu soru ilerleyen sorularda bir daha sorulup kişinin tutarlığı ölçülebiliyor.

Sorularda matematiksel işlemler de olabiliyor , kesirler de aynı zamanda geometrik şekiller daire ,üçgen gibi.

Sorular farklı konulardan soruluyor, akademik beceri, matematik,geometri,uzamsal yetenekler,envanter testi,İngilizce testi,reading,listening vb.Altta örnek bir Dyned testi yer almaktadır.Örnek olması açısından videoya çekilmiştir.Sorulara verilen cevaplar rastgele verilmiştir.Hosteslik yazılı sınavında buna benzer sorular gelecek.Sorular http://www.thydyned.com sitesinden ücretsiz sunulmaktadır. Daha fazla soru için siteyi ziyaret edebilirsiniz. Altta yer alan test Dyned testinin çok az bir kısmını oluşturmakta daha detaylı bilgi için http://www.thydyned.com adresine üye olabilirsiniz. Üyelik ücretli olarak yapılmakta. Fikir vermesi açısından alttaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

İkinci aşamada ise adaylar bir kurul karşına çıkıp mülakata tabi tutuluyor.Mülakat İngilizce olarak yapılıyor.Mülakatın amacı kişinin İngilizce seviyesini,diksiyonunun düzgünlüğünü ve grammer kurallarına ne derecede uyup uymadığına ve konuşmasının akıcılığına bakmaktır.

Hostes alımı mülakatlarında daha çok ‘bize kendini tanıtırmısın’,’daha önce ne iş yapıyordun’,eğer bi işte çalışılıp ayrılındıysa ‘neden ayrıldın’,’neden hostes  olmak istiyorsun’,’ne mezunusun’,neden okuduğun bölümle ilgili bir yerde çalışmıyorsun gibi sorular yöneltiliyor. Tabi bunların dışında beklenmedik ,işle ilgisiz sorular da yöneltilebilmektedir. Örneğin çantanı nereden aldın, saatini nereden aldın gibi konuyla ilgili olmayan sorular yöneltilerek kişinin dengesizlik durumundaki hali de test edilebilmektedir.

Buradan yola çıkarak hostes mülakatlarında başarılı olmanın kilit noktası İngilizce diyebiliriz. Yani hostes olmak için iyi derecede İngilizce bilinmesi gerekiyor. Tabi tek başına yeterli mi? Hayır. Çünkü her ne kadar akademik bilgi önemliyse de kişinin kişilik özellikleri, kendine güveni, üslubu, giyimine verdiği özen,kişisel bakımı gibi faktörler de hostes alımlarında etkilidir.

Tabi bu özelliklerin yanı sıra fiziksel özellikler de hostes alımlarında etkili. Boyunuzun kilonuzun ve sağlınızın da hostesliğe uygun alması gereklidir.

Geçmiş dönem(2017) boy kilo şartları;

Erkekler en fazla +5 ve en az – 20 olabilir.

Bayanlar çıkan sonuçtan en fazla +2 ve en az – 20 olabilirler.

Erkek Aday için örnek: Aday 190 cm olsun. 180 – 100 = 90

Aday en fazla 95 kg olabilir. En az 70 kg olabilir.

Bayan Aday için örnek: Aday 175 cm olsun. 175 – 100 = 75

Aday en fazla 77 kg olabilir. En az 55 kg olabilir.

Erkek Adaylar için boy limitleri 170 – 190 cm arasıdır.

Bayan Adaylar için boy limitleri 160 – 180 cm arasıdır.

thy dynet testi çöz thy dynet testi nedir THY hostes alımı sözlü sınav soruları thy hostes yazılı soruları thy hosteslik sınavı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.