YKS dil ingilizce tercihleri nasıl yapılmalı?YÖKATLAS dikkate alınmalı mı?

Neye göre tercih yapılmalı yokatlas dikkate alınmalı mı yokatlas ne kadar güvenilir?

Temel problem dilden giren öğrenci sayısının az olması sıralamadaki oynamaların temel sebebi puan türlerinin bire inmesi bu yüzden sıralamalar çok oynadı.Örneğin Fransızcadan tercih yapacak çocuk aynı sıralamada değildi ama bu yıl farklı oldu.Bu yüzden bunlar tercih sonuçlarını doğrudan etkileyecektir.Bütün dil puanları için aynı puan türü olduğu için sıramlalar geçen yıla göre çok değişti.Çünkü örneğin geçen yıl 10.000. olan bir kişi bu yıl 17.000’lerde olabilir,25000’lerde olabilir bu aradaki fark,farklı dillerden puan almış adaylara göre değişecektir.

Örneğin yokatlas da bulunan sıralamalar geçen yılki sıralamalarla uyuşmamakta.YOKATLAS sıralamaları geçen yılki sonuçlara uyarlamaya çalışmış fakat yine de net bir sonuç verememekte.

Örneğin Hacettepe İngiliz dil bilimi geçen sene 7000-8000 sıralama içindeki adayları almıştı bu yıl ise 20000-25000 sıralama ile alıyor görünüyor.

Peki bu noktada ne yapılmalı.ÖSYM tarafından YKS değerlendirme raporu tercihlerde kullanılabilir.Detaylı bilgi için alttaki videoyu izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.